جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 حقايقي در مورد قليان و اثرات ناگوار آن بر سلامت 

 
سلامت نيوز: استعمال قليان در سال‌هاي اخير روند روبه رشدي داشته و اين روند در مقايسه با سيگار بويژه در نسل جوان و زنان شدت بيشتري گرفته است. طبق مطالعات صورت گرفته بيش از 7000 ماده شيميايي در دود سيگار و قليان شناسايي شده که از آن ميان بيماري‌زايي بيش از 400 ماده و سرطان‌زايي 70 ماده تاييد شده است.

از نظر تاريخي تا اواخر قرن نوزدهم ميلادي و اوايل قرن بيستم مصرف قليان با توتون بسيار تند و طبيعي بيشتر در بين افراد مسن شايع بود اما با افزودن مواد معطر به توتون قليان در اوايل دهه 1990 مصرف قليان به‌شدت در بين جوانان افزايش پيدا کرد. صنايع دخاني نيز نقش قابل توجهي در ترويج مصرف قليان داشته‌اند و توليد تنباکوي عطردار و طعم‌دار کليدي‌ترين تاکتيک اين صنايع در ايجاد جذابيت و جذب مشتري بوده است.

از مهم‌ترين عوامل گسترش مصرف قليان در جوامع مي‌توان به افزودن مواد معطر و اسانس براي کم کردن سختي و تندي دود توتون و ايجاد جذابيت براي مصرف كنندگان دانست.

ترکيبات موجود در تنباکوي معطر حاوي 70 تا 80 درصد مواد افزودني، اسانس و ترکيبات شيميايي است که به دليل ايجاد بو و طعم ميوه‌ها و گياهان پرفايده بسياري از جوانان و افراد را با ايجاد تصور ذهني غلط نسبت به مفيد بودن مصرف آن گمراه مي‌کند. در بررسي‌هاي انجام شده روي اين نوع تنباکوها، مقادير بسيار زيادي مواد سمي و سرطان‌زا به‌ويژه ترکيبات بنزن، هيدروکربن‌هاي معطر چند حلقوي و فلزات سنگين شناسايي شده است. لازم به ذکر است مواجهه با بنزن طي 3 تا 15 سال باعث بروز سرطان به خصوص سرطان خون مي‌شود و بيشتر اين راه جذب بنزن از طريق تنفس است.

تماس و مواجهه با دود دست دوم قليان و نشستن در کنار جمع قليان کش‌ها براي اطرافيان و خصوصاً کودکان بسيار آسيب‌رسان است. رسوب بقاياي دود قليان روي فرش و ديواره‌هاي محل مصرف قليان و لوازم شخصي موجب انتقال سموم سرطان‌زا به اطرافيان از طريق تماس پوستي مي‌شود که جذب بسيار بالايي دارد.

بنابر اعلام دبيرخانه ستاد کشوري کنترل دخانيات، بررسي‌هاي سيستماتيک از نتايج تحقيقات انجام شده، نشان داده ارتباط معني‌داري بين مصرف قليان و سرطان‌هاي ريه، دهان، مري، معده، مثانه، بيماري‌هاي انسداد مزمن ريوي، بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سکته مغزي، ناباروري مردان، رفلاکس دستگاه گوارش و اختلالات سلامت روان وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي