جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 اسامي اداره هاي دولتي پرمصرف برق روي ميز رئيس جمهور 

 امسال همانند سال‌هاي گذشته سناريوهاي مختلفي از سوي وزارت نيرو براي گذر از پيک مصرف برق و مديريت آن در حال بررسي بوده و در ميان اين موارد، پرونده مصرف برق اداره هاي دولتي از سال گذشته تاکنون همچنان باز است؛ به طوري‌که قرار است مصرف برق اداره ها رصد و گزارش شود.

به گزارش ايسنا، افزايش مصرف برق در ايران به تبع نزديک شدن به فصل گرما و استفاده از وسايل سرمايشي، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشي برنامه‌ريزي شده را باز هم پررنگ کرده و مسؤولان وزارت نيرو به دنبال راهکارهايي هستند که از اين اتفاق جلوگيري کنند. توليد و تأمين برق يک بعد اين ماجرا و نحوه مصرف بعد ديگر آن است.

برنامه وزارت نيرو براي ادارات دولتي جهت کاهش مصرف

در اين ميان، نحوه مصرف برق ادارات دولتي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است که براي کاهش آن سال گذشته راهکارهاي مختلفي به کار گرفته شد. در اين راستا سال 1396 دستگاه‌هاي دولتي موظف شدند 20 درصد از برق مصرفي خود را از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تأمين کنند و در همان سال و سال 1397 نيز مصرف برق خود را نسبت به سال 1395، 10 درصد کاهش دهند.

همچنين سال گذشته بر اساس ابلاغيه وزارت کشور استانداران سراسر کشور به خصوص استاندار تهران مکلف به کاهش 20 درصدي در مصرف آب و 10 درصدي در مصرف برق، نسبت به مدت مشابه سال 1396 شدند؛ صراحتاً نيز اعلام شد که در صورت نياز به اختيارات بيشتر کليه اختيارات لازم جهت اجرايي کردن اين امر به استانداران محول مي‌شود و مقرر شد در صورت عدم رعايت صرفه‌جويي در دستگاه‌ها، استانداران نسبت به قطع آب و برق آن‌ها اقدام کنند.

از سوي ديگر، دستگاه‌هاي آب و برق مکلف شدند هر 15 روز يک بار مصرف برق و آب دستگاه‌ها را گزارش دهند که آب و برق دستگاه‌هايي که رعايت نکنند، قطع مي‌شود و از ساعت 13:30 نيز سيستم‌هاي سرمايشي در همه دستگاه‌ها بايد خاموش شود. تغيير ساعت کاري ادارات اقدام ديگري بود که در کنار همه اقدامات مذکور صورت گرفت و در تابستان سال گذشته شاهد تغيير ساعت کاري ادارات بوديم.

به نظر مي‌رسد وزارت نيرو بر موضع خود براي کاهش مصرف در ادارت در زمان پيک مصرف همچنان باقي است. به طوري که نه تنها زمزمه تغيير ساعت ادارات در برخي استان‌ها به گوش مي‌رسد بلکه قرار است با تعامل استان‌داران با وزارت نيرو، ميزان مصرف برق و درجه حرارت محيط در ادارات دولتي کنترل شود.در اين راستا، رئيس جمهور تاکيد کرده است که ليست اداراتي که قبض مصرفي آن‌ها نسبت به سال گذشته افزايش يافته است براي بررسي در اختيار دفتر رئيس جمهور قراربگيرد.

ادارات مصوبه صرفه‌جويي دولت را اجرا نکردند

در همين رابطه ،مديرعامل شرکت توزيع برق استان تهران از صدور اولين قبض برق پرمصرف‌ها تا 10 روز آينده خبر داد و گفت: تعداد مشترکين خانگي پرمصرف در شهرهاي استان تهران 149 هزار و 751 مشترک است که نشان مي‌دهد 8.3 درصد مشترکان خانگي پرمصرف هستند.

حاجي‌رضا تيموري در حاشيه همايش ساليانه خدمات مشترکين برق در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه ، آيا اقدام به شناسايي مشترکان پرمصرف برق در شهرهاي استان تهران شده‌ و چه زماني اولين قبض اين مشترکان صادر خواهد شد، گفت: تعرفه برق مشترکان عادي خانگي از اول ارديبهشت ماه 7 درصد افزايش يافته است و مشترکين پرمصرف از اول خرداد ماه 16 درصد بر تعرفه آنها اضافه خواهد شد. بنابراين کار شناسايي ما از ارديبهشت ماه آغاز و اخطارهايي به اين مشترکين داده شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي