جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 در استان 

 آغاز رسمي مرحله دوم سنجش «بسيج ملي کنترل فشار خون بالا» در کهگيلويه و بويراحمد

ياسوج-ربيعي

سرپرست دانشگاه علوم پزشکي کهگيلويه و بويراحمد با اشاره به آغاز رسمي مرحله دوم سنجش بسيج ملي کنترل فشار خون بالا در 716 پايگاه ثابت و سيار در استان گفت: اين طرح با جامعه هدف افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران کليوي در دستور کار مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در کشور قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگارآفرينش از ياسوج، پرويز يزدان‎پناه در آئين آغاز غربالگري فشار خون بالا اظهار داشت: مرحله اول طرح بسيج ملي کنترل فشار خون بالا شامل آموزش و اطلاع رساني 17 ارديبهشت ماه همزمان با روز جهاني فشار خون آغاز و تا 16 خرداد ادامه داشت.

وي با اشاره به آغاز رسمي مرحله دوم سنجش بسيج ملي کنترل فشار خون بالا در 716 پايگاه ثابت و سيار در استان افزود: اين طرح با جامعه هدف افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران کليوي در دستور کار مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در کشور قرار گرفته است.

وي افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران کيلوي را از جمله جامعه هدف اجراي طرح ملي بسيج فشار خون دانست و افزود:افراد با همراه داشتن کارت ملي به مراکز بهداشتي درماني، خانه‌هاي بهداشت و ايستگاه‌هاي سلامت ثابت و سيار مراجعه کنند.

دکتر يزدان‎پناه با بيان اينکه در 25 سال گذشته، شيوع پرفشاري خون در ايران حدود 3 برابر شده است، ابراز کرد: مصرف ميوه و سبزي به دليل داشتن پتاسيم سبب کنترل بيماري فشارخون بالا مي‌شود.وي با اشاره به اينکه فشار خون در افراد چاق 2 تا 6 برابر بيش از افرادي بوده که اضافه وزن ندارند، بيان کرد: در ايران از هر 5 نفر يک نفر به فشار خون مبتلا بوده و معمولا فشارخون بالا علامتي ايجاد نمي‌کند و به همين دليل به آن قاتل خاموش مي‌گويند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکي کهگيلويه و بويراحمد بيان کرد: اميدواريم با همت و همکاري تمام دست اندرکاران و مديران استاني بيش از 90 درصد افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران کليوي غربالگري شود.

دکتر يزدان‎پناه ابراز کرد: ميزان شيوع بيماري برابر آمارهاي موجود در مناطق روستايي استان بالاي 18 درصد و در مناطق شهري حدود 10 بوده اما طبق آمارهاي کشوري ميزان شيوع فشار خون بالا در استان 21.4 و ميانگين شيوع بيماري در کل کشور 27 درصد است.

وي خاطرنشان کرد: مردم مي‌توانند فشار خون خود را به صورت خود اظهاري در سامانه‌اي به نشاني salamat.gov.ir ثبت کنند زيرا اين سامانه براي اين مهم در نظر گرفته شده است.

يزدان‎پاه با اشاره به اينکه حدود 60 درصد افراد از بيماري فشار خون خود خبر ندارند، ادامه داد: شناسايي بيماران فشارخوني بدون اطلاع از بيماري خود از جمله اهداف اجراي طرح «بسيج ملي کنترل فشار خون» است.

رئيس موسسه رازي:

رفع مشکلات فرآورده‎هاي جاري و توسعه محصولات جديد در دستور کار

کرج-خاکپور

رئيس موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي، گفت:دستيابي به دانش فني واکسن‎هاي جديد انساني، دامي و طيور، مهمترين رويکرد موسسه رازي در زمينه تحقيقات و تحقيقات دامپزشکي است و سرمايه و منابع اعتباري به اين بخش اختصاص مي‎دهد.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي موسسه رازي، دکتر علي اسحاقي در جلسه گزارش عملکرد معاونت تحقيقات و فناوري موسسه رازي با قدرداني از معاونان و ساير همکاران براي تهيه اين گزارش ها، اظهار کرد: در موسسه رازي کارهاي زيادي انجام ميشود اما گاهي گزارش‎ها چنان ساده است که گوياي حجم فعاليتهاي صورت گرفته نيست، اين موضوع به ويژه در معاونت تحقيقات نمود بيشتري داشت، گرچه در گزارشهاي اخير به جزئيات پرداخته و تلاش شده فعاليتهاي انجام شده و برنامه‎هاي آتي انعکاس يابد.

وي ضمن اشاره به اهميت تمام فعاليتها در موسسه رازي، بر نقش ويژه تحقيقات در رشد و توسعه موسسه تاکيد کرد و گفت: تحقيقات زيربنا و اساس توسعه است و آينده را مي‎سازد، بنابراين بايد به اين سمت گام‎هايي جدي‎تر برداريم و در کنار به روزرساني سه شاخص نيروي انساني، تجهيزات و ساختمانهاي موسسه، فعاليتهاي تحقيقاتي را به صورت گسترده معرفي و دنبال کنيم.

وي با بيان اينکه رفع مشکلات فرآورده‎هاي جاري و توسعه محصولات جديد در دستور کار بخشهاي تحقيقاتي موسسه قرار دارد، اذعان داشت: توسعه فرآورده‎هاي جديد مستلزم وجود ظرفيتهاي مناسب تحقيقاتي است و اگر هدف، رشد در اين بخش باشد لازم است توان علمي و ظرفيت تحقيقات بنيادي خود را افزايش دهيم.

رئيس موسسه رازي گفت:رهبر معظم انقلاب در اين خصوص جمله اي کليدي بيان کرده اند و "تحقيقات بنيادي را ذخيره قرض الحسنه تحقيقات توسعه اي" دانسته اند؛ به واقع آينده از طريق انجام تحقيقات بنيادي ساخته مي‎شود و نميتوانيم از اين واقعيت مهم به ويژه در بحث توسعه فرآورده‌هاي بيولوژيک يا توسعه داروها غافل شويم.

دکتر اسحاقي تقويت روحيه کار گروهي را لازمه انجام فعاليتهاي موسسه رازي دانست و تاکيد کرد:ماهيت کار در موسسه رازي گروهي و چند وجهي است و همه بخش‌ها براي پرهيز از اتلاف انرژي و سرمايه، بايد در هماهنگي و همکاري با يکديگر باشند.

انجام تحقيقات دامپزشکي در موسسه رازي با هدف رفع مشکلات مردم

وي همچنين با تاکيد بر لزوم ارتباط مستمر محققان موسسه با فيلد تصريح کرد: از وظايف اصلي موسسه رازي انجام تحقيقات دامپزشکي به منظور حل مشکلات مردم است.

اساس شکل‎گيري شعب نيز با رويکرد پايش بيماريهاي منطقه و استانهاي اطراف و حل مسائل و مشکلاتي بوده است که مردم به واسطه درگيري با بيماري‌هايي مانند آبله، تب برفکي، آنفلوآنزا و ساير بيماري‎ها با آن دست و پنجه نرم مي کنند.

دکتر اسحاقي تشکيل دبيرخانه در خصوص چالش‎هاي کلان کشور و نقش موسسه در اين بخش، بازسازي، نوسازي و يکپارچه‎سازي آزمايشگاه‎ها، عضويت متخصصان اقتصادي در کميته‎هاي علمي و فني، ارزيابي دقيق از گزارش نهايي طرح‎ها و اتخاذ تمهيد در خصوص اجراي طرح براي آن دسته از نيروهاي قراردادي که مايل به ارائه طرح هستند را از ديگر اولويت‎هاي تحقيقاتي موسسه رازي عنوان کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي