جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 يك نكته از هزاران 

 حاشيه‎نشيني بستر بحران‎هاي اجتماعي است

معاون دهياري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها از 16ميليون نفر سخن مي‌گويد اما عضو کميسيون اجتماعي مجلس به 17ميليون اشاره مي‌کند. نهايت اين‌که ميانگين حاشيه‌نشيني در کشور به اذعان هر دو نفر به يک پنجم رسيده است؛ يعني از هر پنج نفر، يک نفر در حاشيه شهرهاي بزرگ و کوچک زندگي مي‌کند. حاشيه‌نشيني تنها يک سبک زندگي محدود در همان منطقه نيست. حاشيه‌نشيني تبعات گسترده اجتماعي دارد که آسيب‌هاي بسياري را به درون شهرها و به ميان شهروندان تزريق مي‌کند. آن‌چه در حاشيه شهر و به سبب حاشيه‌نشيني بر حاشيه‌نشينان مي‌رود، نتايجي دارد که سيلاب‌وار دامن شهر را مي‌گيرد. و دقيقا به همين دليل است که افزايش حاشيه‌نشيني، آن‌هم با اين گستردگي، بايد نگران‌کننده باشد و بايد براي بسياري از مسئولان زنگ‌هاي هشدار در زمينه‌هاي مختلف را به صدا درآورده باشد.

معاون دهياري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها حاشيه‌نشيني را که نتيجه مستقيم مهاجرت مردم از روستاها به شهرهاست، کاهش حدود 15 درصدي توليدات ناخالص روستايي در بخش کشاورزي در کشور مي‌داند:«توليدات ناخالص بخش کشاورزي حاصل از عرصه‌هاي روستايي حدود 25 سال گذشته، بالغ بر 25 درصد بوده است، اما اين رقم در پايان سال 1395، به حدود 10.2 درصد کاهش پيدا کرده است.» و اين يعني روستايي که به دليل آسيب‌هاي زيست‌محيطي و يا تغييرات اقليمي و يا به هر دليل ديگري حمايت نشده، زمين و کشاورزي خود را رها کرده و در سوداي يافتن شغلي که نان خانواده را تامين کند، به حاشيه شهرها سرازير شده است.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس نيز که عدد 17 ميليون را طرح مي‌کند، با انتقاد از اين‌که يک پنجم جمعيت کشور حاشيه‌نشين هستند، گفته است:«حتي يک درصد از اهداف مصوبه برنامه ششم در مورد کاهش حاشيه‌نشيني محقق نشده است و ساماندهي آن‌ها در کانون توجه وزارت کشور نيست و آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از حاشيه‌نشيني در حال گسترش است؛ حاشيه‌نشينان جزو ضعيف و فقيرترين اقشار شهر و روستا هستند و به دليل کمبود امکانات شهري و روستايي به حاشيه‌نشيني روي آورده‌اند.»

بله به نظر مي‌رسد به اذعان اين دو مقام مسئول حاشيه‌نشيني از مرز هشدار گذشته و در برخي مناطق به مسئله‌اي امنيتي و اساسي تبديل شده است. فقر حاشيه‌نشيني، آسيب‌هاي اجتماعي مانند اعتياد، قاچاق کودکان و اعضاي بدن، طلاق، کودک‌آزاري، قاچاق و خريد‌وفروش موادمخدر و مشروبات الکلي و فحشا در پي دارد؛ معضلاتي که در نهايت راه خود را براي درآمد به سوي شهر باز مي‌کنند، و اين شهر در مفهوم کلي و کلاسيک آن است که با حاشيه‌نشيني دچار زوال اخلاقي، انحراف‌ها و ناامني‌هاي اجتماعي و از دست دادن سرمايه انساني مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي