جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 خبر 

 وزير علوم:

واحد‌هاي صنعتي کنار دانشگاه‌ها قرار گيرند

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: تأمين نياز‌هاي ما در شرايطي با کمک دانشگاه‌ها برطرف خواهد شد که واحد‌هاي صنعتي درکنار دانشگاه‌ها قرار گيرند و درخواست کنند به آنها کمک شود.منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌و‌گو با ايسکانيوز درباره نقش موثر دانشگاه‌ها در مقابله با تحريم‌ها گفت:تحريم‌هايي که انجام مي شود نياز‌ها و وابستگي‌هاي فني ما به کشورهاي ديگر است و به نظرم دانشگاه‌هاي ايران توان تامين اين نياز را دارند.

وي افزود: قطع وابستگي ما از کشورهاي ديگر در شرايطي با کمک دانشگاه‌ها برطرف خواهد شد که واحد‌هاي صنعتي و مراکزي که نياز دارند، در کنار دانشگاه‌ها قرار گيرند و درخواست کنند تا به آنها کمک شود.غلامي تصريح کرد: تعداد زيادي از قطعات صنعتي در کارگاه و آزمايشگاه‌هاي دانشگاهي ساخته مي شود و حتي تعداد زيادي از اين قطعات تحويل داده شده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري تاکيد کرد: در صنايع مختلف اثر حضور دانشگاه ها به چشم آمده و اين فعاليت‌ها نشان از ظرفيت بالاي دانشگاه‌هاست و به تدريج حضور دانشگاه‌ها به رفع نياز‌هاي فني در سطح مراکز توليدي کشور کمک خواهد کرد.وي درباره جذب نخبگان و استفاده از دانشجويان داخل کشور براي جذب هيأت علمي اظهار کرد:جذب نخبگان از دانشجويان يا فارغ التحصيلان داخلي و خارجي است. مسئوليت جذب دانشجويان به عهده بنياد ملي نخبگان بوده که زير نظر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري است.

رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم:

افزايش 10 تا 20 درصدي تقاضاي تغذيه دانشجويي

رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم از افزايش 10 تا 20 درصدي تقاضاي دانشجويان براي دريافت غذاي دانشجويي خبر داد و گفت:با توجه به وقفه صورت گرفته در تأمين اعتبار و مشکلات اقتصادي نگران تأمين اعتبارت لازم در حوزه غذاي دانشجويي همزمان با آغاز سال تحصيلي هستيم.

دکتر مجتبي صديقي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب به آخرين وضعيت تصميم گيري وزارت علوم در خصوص تغذيه دانشجويان اشاره و اظهار کرد: هر سال براي تأمين اعتبارات و يارانه غذاي دانشجويان با مشکلاتي مواجه مي‌شويم در اين راستا دانشگاه‌ها همواره تلاش داشتند با کاهش اعتبارات پژوهشي و فرهنگي از محل اعتبارات خود کمبودها را رفع و تقاضاها در حوزه تغذيه دانشجويي را پاسخ دهند.

وي در ادامه تصريح کرد: امسال ما با مشکلاتي نظير افزايش قيمت کالا و کمبود اعتبارات در دانشگاه‌ها مواجه شديم که اين امر موجب افزايش معضلات شد اما خوشبختانه با تلاش دانشگاه‌ها و همکاري وزارت جهاد و صمت در تأمين کالاهاي مورد نياز و اختصاص سهميه در اين زمينه، نيازهاي تغذيه‌اي نيم سال اول را به گونه‌اي مرتفع کرديم و در تابستان نيز سرويس خاصي به لحاظ تغذيه‌اي نمي‌توانيم به دانشجويان ارائه دهيم.

رئيس سازمان امور دانشجويان همچنين تاکيد کرد:دانشگاه‌ها در فصل تابستان مي‌توانند از رستوران‌هاي مکمل غذا در اختيار دانشجويان قرار بدهند.البته ما هر سال نيز در فصل تابستان غذاي دانشجويي نداشتيم و غذاهايي که در طول سال تحصيلي در رستوران‌هاي سنتي و قديمي توزيع مي‌شد با شروع فصل تابستان قطع مي‌شد.چرا که رستوران‌ها نيازمند بازسازي و تنفس هستند تا مجدداً براي آغاز فعاليت در مهر ماه آماده شوند.

وي همچنين با اشاره به افزايش متقاضيان غذاي دانشجويي گفت:اين آمار در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است.بعضاً در دانشگاه‌هاي بزرگ اين افزايش تقاضا تا 10 درصد و در دانشگاه‌هاي شهرستان به دليل نيازمندي‌هاي دانشجويان به 15 تا 20 درصد افزايش يابد.بنابراين هر اندازه که مشکلات اقتصادي بيشتر باشد احساس نياز به غذاي دانشجويي بيشتر خواهد شد.

جزئيات آماري کنکور ارشد 98 اعلام شد

مشاور عالي سازمان سنجش جزئيات آماري آزمون کارشناسي ارشد سال 98 و تعداد افراد مجاز به انتخاب 2 رشته در اين آزمون را اعلام کرد.حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: آزمون کارشناسي ارشد سال 98 به همراه اولين مرحله المپياد علمي دانشجويي کشور در 6 گروه آموزشي و 131 کدرشته براي تمامي دانشگاه‌هاي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي در 6 گروه آموزشي و 131 کدرشته، 77 شهر و 162 حوزه امتحاني در روزهاي 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد.

وي افزود: تعداد 615 هزار و 452 داوطلب در اين آزمون ثبت نام کردند و همچنين تعداد 40 هزار و 764 داوطلب در دو کدرشته (رشته هاي شناور) متقاضي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد سال 98 شدند.مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: با توجه به اينکه هر داوطلب در صورت شرکت در دو کدرشته امتحاني بايد دو کارت ورود به جلسه آزمون دريافت مي کرد در مجموع تعداد 656 هزار و 216 کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد 98 صادر شد.

وي خاطرنشان کرد: از تعداد 615 هزار و 452 ثبت نام کننده در يک کدرشته امتحاني تعداد 490 هزار و 948 نفر در جلسه آزمون شرکت کردند و از تعداد 40 هزار و 764 نفر که در دو کدرشته متقاضي بودند تعداد 31 هزار و 925 نفر در دو کدرشته در جلسه آزمون شرکت کردند.

توکلي افزود:از تعداد کل کارت هاي صادر شده براي آزمون کارشناسي ارشد سال 98 تعداد 522 هزار و 873 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند و تعداد 133 هزار و 343 نفر در جلسه آزمون غايب بودند.وي خاطرنشان کرد: نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد سال 98 دوشنبه 17 تير ماه 98 به صورت کارنامه در سايت سازمان سنجش منتشر شد و تعداد 456 هزار و 864 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. از اين تعداد، 432 هزار و 767 نفر در يک کدرشته و تعداد 24 هزار و 97 نفر در دو کدرشته مجاز به انتخاب رشته شده اند.

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: ظرفيت پذيرش بدون احتساب ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي تعداد 160 هزار و 817 نفر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي