جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 معادلات انرژي 

 تنش‌ها در خليج فارس قيمت نفت را تا 325 دلار بالا مي‌برد

اويل پرايس در گزارشي به تبعات تنش هاي در خليج فارس بر قيمت جهاني نفت پرداخت و نوشت: جنگ در خليج فارس مي تواند قيمت نفت را تا 325 دلار بالا ببرد.

به گزارش مهر به نقل از اويل پرايس، تنش‌هاي بين ايران و آمريکا بالا گرفته و حالا زمان اين است که بررسي کنيم، چگونه جنگ در خليج فارس بر قيمت‌هاي نفت تاثير خواهد گذاشت.

در هفته‌هاي اخير احتمال اينکه ايران تنگه هرمز را ببندد افزايش يافته است. همچنين پس از ساقط شدن پهپاد متجاوز آمريکايي توسط ايران، احتمال وقوع جنگ در خليج فارس تشديد شده است.

در چنين شرايطي احتمال اينکه ايران تهديد خود براي دريافت عوارض سنگين براي عبور از تنگه هرمز از متحدان آمريکا را عملي کند، بالا رفته است. همچنين ممکن است در صورتي که ايران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه ندهد برخي کشورهاي ديگر هم نفت خود را صادر کنند.

تاثيري که بسته شدن تنگه هرمز بر قيمت نفت خواهد گذاشت، به وضوح به ميزان نفتي که روزانه از بازارهاي جهاني حذف مي‌شود و مدت زماني که اين وضع ادامه پيدا مي‌کند ارتباط خواهد داشت. بر اين اساس، تحليل‌گران وقوع يکي از اين 3 سناريو را محتمل مي‌دانند.

سناريوي اول: در خوشبينانه‌ترين حالت تنگه هرمز تنها براي چند روز و فقط براي کشتي‌هاي تجاري بسته خواهد شد که اين تاثير زيادي بر بازارهاي جهاني نفت نخواهد داشت، هرچند قيمت هر بشکه نفت فوراً به بيش از 100 دلار جهش خواهد کرد، اما بعد از باز شدن تنگه به سطح قبل باز خواهد گشت. در اين سناريو، ظرفيت ذخيره توليد نفت و خط لوله‌هاي عربستان و امارات متحده عربي، براي دور زدن تنگه هرمز و صادرات نفت، موثر خواهند بود.

سناريوي دوم: در حالت بدبينانه، آمريکا و متحدانش نمي‌توانند تنگه هرمز را فوراً باز کنند و اين تنگه براي 45 روز کاملاً بسته خواهد ماند و 45 ديگر هم طول خواهد کشيد که عبور و مرور نفتکش‌ها به حالت عادي بازگردد. در اين حالت ذخاير استراتژيک جهان در 2 ماه اول به مصرف خواهند رسيد و طبق بررسي مرکز مطالعات و تحقيقات ملک عبدالله عربستان، که در آوريل 2018 انجام شد، قيمت هر بشکه نفت تا 325 دلار جهش خواهد کرد.

سناريوي سوم: در نهايت تحت سناريوي جهنمي، در خليج فارس جنگ رخ مي‌دهد و زيرساخت‌هاي توليد و صادرات نفت به شدت آسيب خواهد ديد و با بسته شدن 3 ماهه تنگه هرمز، قيمت نفت سر به فلک خواهد کشيد. قيمت‌ها تنها پس از سقوط جهان در يک رکود اقتصادي شديد پايين مي‌آيند.

نرخ بيمه پس از حمله به نفتکش‌ها در خليج‌فارس 10 برابر شد

مديرعامل شرکت کشتي‌راني آردمور گفت: در 2 ماه گذشته به دنبال حمله به نفتکش‌ها در نزديکي تنگه هرمز، قيمت بيمه کشتي‌ها 10 برابر شده است.

به گزارش ايلنا به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، آنتوني گورني، مديرعامل شرکت کشتي‌راني آردمور مي‌گويد: در 2 ماه گذشته به دنبال حمله به نفتکش‌ها در نزديکي تنگه هرمز قيمت بيمه کشتي‌ها واقعاً 10 برابر شده است.

از ماه مي تا کنون 6 نفتکش در نزديکي تنگه هرمز و البته يک هواپيماي بي‌سرنشين متجاوز به آب‌هاي ايران مورد هدف قرار گرفتند. اين تنگه يکي از مهمترين آبراهه‌هاي جهان است که ايران، عمان و امارات متحده عربي را از هم جدا مي‌کند.

همه کشتي‌ها براي فعاليت به انواع مختلف بيمه نياز دارند که اين شامل پوشش سالانه براي خطر جنگ و هزينه اضافي براي براي ورود به مناطق با ريسک بالا مي‌باشد.

آنتوني گورني مي‌گويد: ما به عنوان يک شرکت کشتي‌راني و بخشي از صنعت کشتي‌راني جهاني، تهديداتي که متوجه خدمه و کشتي‌هاي ما هستند را بسيار جدي تلقي مي‌کنيم.

او ادامه داد: در حال حاضر تجارت ما به صورت عادي در حال انجام است اما در نتيجه اين حملات نرخ بيمه در 2 ماه اخير براي ترانزيت از تنگه هرمز 10 برابر شده است.

گورني مي‌گويد: هر کسي که مسئول اين حملات است نشان داده که مي‌تواند بسيار مخرب عمل کند.

امضاي 10 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توان توليد نفت تا 2 ماه آينده

معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران از امضاي 10 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توان توليد نفت تا 2 ماه آينده خبرداد.

به گزارش وزارت نفت، رضا دهقان، معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران در آيين امضاي قرارداد سفارش لوله‌هاي جداري و مغزي مورد نياز طرح‌هاي توسعه ميدان‌هاي رامشير و منصوري بين شرکت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (اويک) و لوله‌گستر اسفراين گفت: اين قرارداد نشان از وفاق و توانايي‌هاي داخلي در شرايط کنوني کشور دارد و گواه اين موضوع است که چرخ صنعت متوقف نيست و ما در هر شرايطي کارمان را پيش مي‌بريم.

وي با اشاره به طرح بزرگ نگهداشت و ازدياد برداشت در 33 ميدان که قرار بود در قالب الگوي جديد قراردادهاي نفتي اجرايي شود، تصريح کرد: از مرحله‌اي به بعد به اين نتيجه رسيديم که نبايد منتظر اين قراردادها باشيم و به همين دليل طرح‌هايي را به شکل موازي با الگوي جديد قراردادهاي نفتي آغاز کرديم و حالا که اين قراردادها در شرايط تحريم با مشکل روبه‌رو شده، همين قراردادهاي موازي براي ما مانده است.

معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه اين 33 قرارداد به ارزش 6.2 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري با هدف اشتغال داخلي، ايجاد زمينه کار براي پيمانکاران و سازندگان داخلي و نگهداشت توليد حدود 280 هزار بشکه در روز پيش‌بيني شده است، افزود: در اين قراردادها چند بخش جدي براي ساخت داخل گنجانده شده است، از جمله اينکه براي 84 قلم کالاي خارجي که امکان ساخت داخل داشتند ممنوعيت واردات گذاشتيم و 15 قلم کالاي پرمصرف در اين پروژه‌ها را شناسايي کرديم و به اين ترتيب حدود 40 درصد از 6.2 ميليارد دلار به تامين کالا در داخل اختصاص مي‌يابد.

دهقان با اعلام اينکه تاکنون 10 قرارداد از اين مجموعه امضا شده و 10 قرارداد ديگر تا حدود دو ماه ديگر امضا مي‌شود، عنوان کرد: اويک دو ميدان مهم از ميان اين قراردادها را در اختيار دارد و اميدوارم پيشرفت خوبي در آنها داشته باشد و به 70 هزار بشکه افزايش توليد موردنظر دست يابد.

دهقان در عين حال به تعيين تيم رصد کالا در معاونت مهندسي اشاره کرد و گفت: در اين کميته توجه مي‌شود که از حداکثر ظرفيت پيمانکاران و سازندگان استفاده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي