جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 ميز خبر 

 زنگنه در حاشيه جلسه دولت:

ميزان صادرات نفت ايران اطلاعات جنگي محسوب مي‌شود

وزير نفت گفت: هيچ ديدار خصوصي با وزير نفت عربستان نداشتم و فقط احوال‌پرسي کرديم و اما حدود 7، 8 ساعت در جلسه اوپک با هم دعوا کرديم.

به گزارش مهر، بيژن نامدار زنگنه در حاشيه نشست هيئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در خصوص اعلام اطلاعات فروش نفت ايران در رسانه ملي اظهار داشت: پيش‌تر هم گفتم با چه نيتي برخي اطلاعات داده مي‌شود. البته اطلاعات درست نيست و اينکه بازنشر مي‌شود هم کار خوبي نيست.

وي ادامه داد: اطلاعات مربوط به صادرات نفت با توجه به اينکه در جنگ هستيم، اطلاعات جنگي محسوب مي‌شود و هرکس مي‌خواهد آن را منتشر کند بايد با هماهنگي باشد؛ چراکه به منافع ملي آسيب مي‌زند.

وزير نفت همچنين در خصوص روند گازرساني‌هاي روستايي در کشور گفت: امروز تنها حدود 8 تا 9 روستا را گازرساني مي‌کنيم و عملاً کار به پايان رسيده است. در چند استان صد در صد روستا را گازرساني کرده‌ايم. چند استان کمي عقب‌تر هستند که ما همت‌مان را براي آنها گذاشته‌ايم که شامل خراسان رضوي، خراسان جنوبي، کرمان، کرمانشاه و آذربايجان غربي است. در حال حاضر جمعيت تحت پوشش گازرساني روستايي نزديک 85 درصد و گازرساني کل کشور نيز 93 تا 94 درصد است.

وي در پايان در خصوص ديدار با وزير نفت عربستان در اجلاس اوپک خاطرنشان کرد: ديدار خصوصي نداشتيم و در حد احوالپرسي بود اما در داخل جلسه 7 تا 8 ساعت با هم دعوا کرديم.

پتروشيمي نوري در آستانه ورود به بورس

شنبه هفته آينده 10 درصد از پتروشيمي نوري در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه اوليه مي‌شود.به گزارش ايسنا، تاکنون در سال 1398، سه شرکت در بورس تهران عرضه اوليه شده‌اند. فعالان بازار سرمايه در شنبه آينده (22 تير ماه) شاهد عرضه چهارمين شرکت در سال جاري خواهد بود. به اين ترتيب300 ميليون سهم معادل 10 درصد از شرکت پتروشيمي نوري در بازار دوم بورس تهران عرضه خواهد شد. کف قيمت اين سهم 2,950 تومان و سقف قيمت آن 3,125 تومان است.

صانعي - مدير عامل پتروشيمي نوري - درباره خوراک اين شرکت اظهار کرد: مشکل پتروشيمي‌ها تأمين خوراک است ولي ما از بابت تأمين خوراک هيچ مشکلي نداريم.

وي ادامه داد: در سال 1397، واحد شيرين سازي برش سبک پتروشيمي نوري افتتاح و بهره‌برداري شد. همچنين انجام پروژه ارتقاع توليد پارازالين ديگر اقدام سال 1397 بود.

صانعي درباره سياست تقسيم سود شرکت اظهار کرد: به سازمان بورس نامه داديم که 90 درصد سود سال 1397 را در مجمع تقسيم کنيم. مزيت‌هاي رقابتي خوبي دارد. اين شرکت دو اسکله اختصاصي براي بارگيري محصولاتش دارد. حدود 60 درصد محصولاتمان صادراتي است. در ماه 15 کشتي براي بارگيري مي آيند.

مديرعامل پتروشيمي نوري ادامه داد: ما به 13 پالايشگاه پارس جنوبي وصل هستيم که تنها سه تا از اين پالايشگاه‌ها براي تأمين خوراک ما کافي است و از اين جهت بابت تأمين خوراک هيچ مشکلي نداريم.

صانعي افزود: ما معاف از پرداخت ارزش افزوده روي خوراک هستيم که يکي از مزيت‌هاي رقابتي خوب شرکت است. خوراک ما 4.5 ميليون تا ميعانات گازي است که از 13 پالايشگاه تأمين مي‌شود.

وي افزود: محصولات اصلي ما پارازايلن سالانه 750 هزار تن، بنزن430 هزار تن و اورتوزايلن 100 هزار تن در سال است. 6 محصول فرعي هم داريم. 50 درصد پارازايلني که در اين مجتمع توليد مي‌شود، براي توليد پت به پتروشيمي تندگويان ارسال مي‌شود و باقي آن صادر مي‌شود. بنزن هم به پتروشيمي پارس ارسال مي‌شود. تعدادي از محصولات هم در بورس کالا و انرژي به فروش مي‌رسد.

وي ادامه داد: تمام حرکت‌ها در چار چوب استراتژيک است که ما الان در حال طي کردن سومين برنامه استراتژيک هستيم. کليه فرايند ها همه به صورت سيستماتيک حرکت مي‌کند که براي هر کدام از آن‌ها شاخصه‌هايي داريم که کنترل مي‌شوند و هر سه ماه يک بار رصد مي‌شود.

مديرعامل پتروشيمي نوري گفت: به خاطر ارتقا سيستم‌هاي توليد4 ماه در تعميرات اساسي بوديم که از توليد کاسته شد. در سال 97، 59 درصد توليداتمان صادر شده، 36 صادرات غير مجتمعي داشتيم و حدود 5 درصد از طريق بورس‌هاي کالا و انرژي در داخل کشور عرضه شدند.

سفارت ترکيه اخبار مربوط به امتناع واردات نفت از ايران را تکذيب کرد

سفارت ترکيه در ايران اخبار امتناع از واردات انرژي از ايران براي پالايشگاه‌هاي اين کشور را تکذيب کرد.به گزارش تسنيم، برخي رسانه‌ها از جمله اسپوتنيک از بيانيه سفارت ترکيه در ايران خبر دادند که بر مبناي آن، پالايشگاه‌ها از واردات نفت امتناع کرده‌اند.سفارت ترکيه در ايران چنين بيانيه‌اي را تکذيب کرده يادآور شد: در اين باره هيچ خبر يا بيانيه‌اي منتشر نشده است و چنين چيزي صحت ندارد.مقامات ترکيه بارها اعلام کرده‌اند که تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران را رد کرده و آن را نمي‌پذيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي