جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 يادداشت 

يک طرح به‌موقع و ضروري؛ غربالگري رواني در شبکه بهداشت

ابراهيم علي آبادي

روزي روزگاري در اين شهر و آن روستا آدم‌هايي زندگي مي‌کردند که اگر در اثر يک اتفاق دچار اندوه شديد يا همان افسردگي و در خودفرورفتگي مي‌شدند، بايد تا هرجا که مي‌توانستند اين مشکل روحي-رواني را تحمل مي‌کردند. کسي به آن‌ها توصيه نمي‌کرد براي بهترشدن حال‌شان و بازگشتن به روال عادي زندگي، به روان‌کاو مراجعه کنند. اگر کسي هم به خود جرات مي‌داد و چنين پيشنهادي مي‌داد به شدت مورد عتاب قرار مي‌گرفت. هرکسي که دچار درد و اندوه و مشکل روحي-رواني مي‌شد، يا تاب مي‌آورد و صدايش درنمي‌آمد و يا در نهايت سر از دارالمجانين درمي‌آورد.

اما خوشبختانه امروز تا حدودي- فقط تا حدودي- برخي مردم به اين نکته پي برده‌اند که بسياري از مشکلات رواني، افسردگي‌ها و حتي برخي بيماري‌هاي جسمي را مي‌توان و بايد با مراجعه به روان‌کاو يا روان‌پزشک حل کرد. اين روزها کسي از اين‌که بگويد در حال مشاوره روان‌کاوي است و يا وقت مشاوره دارد، نه تنها خجالت نمي‌کشد که آن‌را حتي نوعي کلاس اجتماعي براي خود مي‌داند. در واقع چه براي پُزش باشد و چه براي درمان، افرادي هستند که بدون مشورت با مشاور خود کاري انجام نمي‌دهند. اما نکته مهم در اين ماجرا اين است که خدمات روان‌کاوي و روان‌درماني شامل بيمه نمي‌شود و ويزيت اين مشاوران بسيار گران و گاهي خارج از نه فقط حد توان که حد تصور است. بنابراين مشاوره‌هاي روان‌کاوي به‌خصوص در شرايط فعلي جامعه بسيار ضروري اما به شدت گران است.

تصميم بسيار به‌جا و مناسب و شايسته توجهي که اخيرا معاون كل وزارت بهداشت از آن خبر داده اجراي طرح غربالگري بيماري‌هاي رواني توسط وزارت بهداشت است. بر اساس اين طرح ابتدا و براي شروع وزارت بهداشت براي پيشگيري از بيماري‌هاي رواني با آگاه‌سازي جامعه و رسانه‌ها در جهت کاهش استرس محيطي گام برمي‌دارد.و در درجه دوم در راستاي درمان بيماري‌هاي سبک ، متوسط و سنگين تلاش مي‌کند. به همين دليل روان‌شناسان باليني در شبکه بهداشت و درمان به‌کار گرفته شده‌اند تا موارد بيماري را غربالگري کنند. معاون كل وزارت بهداشت مي‌گويد افرادي که به بخش دولتي، مراکز بهداشتي و درماني و خانه‌ها و پايگاه‌هاي بهداشتي دولتي مراجعه مي‌کنند مورد تست قرار مي‌گيرند و غربالگري که به‌صورت تعدادي پرسش چند گزينه‌اي است انجام مي‌شود وعلائم اوليه بيماري‌هاي روان‌پزشکي به‌صورت استاندارد از آن استخراج مي‌شود و بيماري مشخص مي‌شود. اگر علائم فرد قابل توجه و نيازمند مداخله باشد به روان‌شناس و در ادامه در صورت نياز و ادامه روند درمان به روان‌پزشک معرفي مي‌شود.در واقع وضعيت اين بيماران تا بهبودي پيگيري مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي