جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 خبرپزشكي 

 برنامه هاي ايران براي ريشه‌کني هپاتيت

عضو شبکه هپاتيت کشور با اشاره به اينکه در حال حاضر درمان کامل هپاتيت C در ايران از طريق داروهاي توليد داخل طي 3 تا 4 ماه انجام مي‌گيرد، گفت: داروهاي درمان هپاتيت C در داخل توليد مي‌شود و تحت پوشش بيمه است.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي همايش روز جهاني هپاتيت،دکتر مهدي صابري فيروزي اظهار داشت: مهمترين انواع هپاتيت که در ايران افراد را گرفتار مي‌کند نوع B و C هپاتيت است که نوعي بيماري مزمن کبدي به شمار مي‌رود و عوارضي همچون ابتلا به سيروز کبدي و سرطان کبد را به همراه دارد.

وي افزود: ابتلا به اين بيماري قابل پيشگيري است و مي‌توان با پيشگيري از ابتلا به هپاتيت B وC مي‌توان از بروز سرطان کبد و سيروز کبدي نيز جلوگيري به عمل آورد.

استاد پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: همايش روز جهاني هپاتيت با همکاري مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي، خيرين وزارت بهداشت و مراکز بهداشتي و درماني کشور به همت شبکه هپاتيت برگزار مي‌شود که جديدترين دستاوردهاي علمي و درمان‌هاي نوين همچنين راهکارهاي تشخيصي جديد با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفت و گو قرار مي گيرد و به سمع و نظر حضار مي‌رسد.

صابري در ارتباط با هپاتيت C گفت: در گام نخست تلاش کرده‌ايم در کشور برنامه‌هايي براي ريشه‌کني هپاتيت C داشته باشيم. اين بيماري کاملا درمان پذير است و در صورتي که بيمار طي 3 تا 6 ماه روزانه يک قرص استفاده کند از اين بيماري نجات مي‌يابد و براي اينکه در آينده شاهد ريشه‌کني اين بيماري باشيم؛ مستلزم هماهنگي برنامه‌ها، تامين بودجه ها و شناسايي هر چه بهتر و بيشتر افراد پرخطر است که با يک تست ساده مي توان بيماري آنها را تشخيص داد و جهت درمان آنها اقدام کرد

اين عضو شبکه هپاتيت کشور خاطرنشان کرد در مورد هپاتيت B نيز گام هاي موثري جهت ريشه کني آن برداشته شده است به طوري که از سال 72 همه نوزادان در سه دوز پس از تولد نسبت به اين بيماري واکسينه مي‌شوند و از اين طريق مي‌توان از ابتلاي افراد به اين نوع از هپاتيت پيشگيري کرد.

وي بيان داشت: مهمترين علت ابتلا به هپاتيت B در کشور ما انتقال از مادر به فرزند، پس از تولد است و در صورتيکه شناسايي اين بيماري در مادر باردار انجام گيرد پس از تولد با تزريق يک آمپول مي توان جان کودک را از ابتلا به اين بيماري نجات داد.

وي با اشاره به اينکه با انجام واکسيناسيون نوزادان طي چند سال آينده ابتلا به هپاتيت B بسيار اندک خواهد شد و اميد به ريشه‌کني اين بيماري در سال‌هاي آتي خواهيم داشت و با درمان بيماران مبتلا به هپاتيت C از طريق دارو که خوشبختانه اين دارو تحت پوشش بيمه قرار دارد و در داخل کشور نيز توليد مي شود مي توان در جهت ريشه‌کني اين هپاتيت نيز به صورت موفق عمل کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي