جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 تريبون 

 جزئيات جديد افزايش وام 200 هزار مسکن مهر

بر اساس مصوبه شوراي پول و اعتبار وام واحدهاي مسکن مهر با پيشرفت بالاي 70 درصد از 40 ميليون به 50 ميليون تومان افزايش مي‌يابد.به گزارش ايلنا، مطابق مصوبه شوراي پول و اعتبار سقف تسهيلات مسکن مهر براي حدود 200 هزار واحد مسکوني در حال ساخت که پيشرفت فيزيکي حداقل 70 درصدي دارند اما هنوز کار ساخت و تکميل آنها به پايان نرسيده است، از 40 ميليون تومان فعلي به حداکثر 50 ميليون تومان افزايش پيدا کرده است.

بر اساس پيشنهاد ارايه شده به بانک مرکزي و شوراي پول و اعتبار، سقف تسهيلات مسکن مهر براي پروژه هاي شهر جديد پرديس از40 ميليون تومان به 50 ميليون تومان افزايش پيدا کرده است. در پيشنهادي که مطابق آن، اعضاي شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف موافقت کرده اند، افزايش سقف تسهيلات مسکن مهر در ساير شهرها به 45 ميليون تومان مطرح بوده است.

آخرين آمارهاي در اختيار شبکه بانکي از کارنامه ساخت و تحويل مسکن مهر حکايت از آن دارد که از حدود 2 ميليون و 300 هزار واحد مسکوني مهر که تا کنون تسهيلات ساخت به آنها داده شده است، کار ساخت حدود يک ميليون و 800 هزار واحد به پايان رسيده و اين تعداد واحد، تحويل متقاضيان شده است. همچنين پرونده بانکي حدود 70 تا 80 هزار واحد مسکوني مهر نيز مستقيم از طرف سازنده ها با بانک مسکن تعيين تکليف شده است. با اين حال کار ساخت و تکميل حدود 370 هزار واحد مسکوني مهر هنوز به سرانجام نرسيده است که بخشي از اين واحدها،‌ کمتر از 30 درصد پيشرفت فيزيکي دارند و به دلايل مختلف نيمه کاره مانده اند و بخشي ديگر نيز اگر چه تکميل شده اند اما بخاطر مسايلي از جمله نبود آب يا برق يا گاز، فعلاً قابل سکونت نيستند.

برآوردها حاکي از آن است که حدود 200 هزار واحد از 370 هزار واحد مسکوني مهر، پيشرفت فيزيکي بالاي 70 درصد دارند و جزو پروژه هاي فعال و رو به جلو در ساخت و ساز محسوب مي شوند اما به دليل تورم مصالح ساختماني و افزايش هزينه ها، تکميل آنها با تسهيلات فعلي، امکان ناپذير است. از اين رو، شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف تسهيلات براي اين 200 هزار واحد موافقت کرده است.

دولت مصمم است پرونده مسکن مهر را تا پايان 98 ببندد، يکي از ملزومات تحقق اين وعده، تامين مالي بيشتر طرح است که اکنون با مصوبه شوراي پول و اعتبار تحقق پيدا کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي