جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 يك نكته از هزاران 

 لاكچري بازي‌هاي اسرافكارانه و عميق‎ترشدن شكاف طبقاتي

هر چه فاصله درآمدي مردم نبست به يكديگر بيشتر مي‌شود و جامعه به سمتي مي‌رود كه طبقات متوسط به فقير و فقرا به محرومان مطلق تبديل مي شوند؛ از سوي ديگر اما آن دسته و گروه و قشر-هرچه دوست داريد بناميدشان!- به‌واسطه پول‌هاي بادآورده‌اي كه اغلب مردم مي‌دانند كه منبع و منشاءشان كجاست و چگونه عده‌اي را يك شبه به سوپرميلياردر بدل كرده است؛ در ريخت‌وپاش و اسرافكاري دست بورلي‌هيلزنشينان و سلبريتي‌هاي هنري و ورزشي نه داخلي، كه هاليوودي و ينگه دنيايي را هم از هم پشت بسته‌اند و با دست‌ودلبازي اغلب بي‌منطق و ديوانه‌وار در حال پول خرج كردن يا به عبارت بهتر پول بر باد دادن هستند؛ چرا كه باد آورده را چاره‌اي نيست جز بر باد دادن.

اين روزها در جامعه فقر و بيكاري زده و سرخورده ما، عده‌اي هستند كه به بهانه‌هاي موجود و ناموجود، معقول و غيرمعقول، جشن‌ها و مراسم پر خرج و خاصي به راه مي‌اندازند و فيلم و عكس اين جشن‌ها و سرافكاري‌ها را در صفحات مجازي به خورد خلق‌اللهي مي‌دهند كه امسال نتواستند حتي براي اجاره‌نشيني در شهرها بمانند و اكنون در حاشيه شهر و در كانكس و چادر روزگار مي‌گذرانند.

از جشن ازدواج‌هاي فوق لاكچري به سبك و سياق باروك و ويكتوريايي و هخامنشي و رومي ومصري و... با بالن و هلي‌كوپتر و ... كه بگذريم، اگر زندگي مشترك دوام پيدا كند مي‌رسيم كه به جشن اولين تصوير سونوگرافي، جشن تعيين جنسيت، اولين دندان، اولين دستشويي رفتن-گلاب به رويمان!- اولين كلمه را بر زبان آوردن، اولين قدم برداشتن و البته اولين مو كوتاه كردن در حضورمهمانان محترم و بريدن كيك و دريافت و پرداخت انواع و اقسام كادوهاي نقدي و غير نقدي!

رفتارهايي هم‌چنين در حال گسترش‌اند و مردمي را كه براي تهيه نان روزانه‌شان، از خيريه‌ها كارت و كوپن دريافت مي‌كنند انگشت بر دهان مي‌گذارد كه ياللعجب، ما كجاييم در اين بحر تحّسر و آن‌ها كجا؟!

البته بماند كه عده‌اي هم همراه و همگام با اين كاسبانِ تحريمِ تازه به دوران رسيده، مدام در حال ابداع روش‌هاي جديد جيب‌بري از اين طبقه خاص هستند و هر از گاهي با ارائه كاتالوگ‌هاي جديد براي برگزاري مراسم من‌درآوردي، ازاين طبقه جيب‌بري مي‌كنند! و حتي براي اتفاق افتادن هر كدام از اين موارد براي نوزاد و كودك، گواهي صادر مي‌كنند با قاب مطلا!

چنين رفتارهايي فقط و فقط از افرادي برمي‌آيد كه با كاسبي از تحريم و در واقع با دست در جيب مردم، دولت، منابع طبيعي و استفاده از رانت‌هاي مختلف كردن، ناگهاني به ثروتي باورنكردني دست يافته و خودشان هم شوكه شده‌اند و حالا مانده‌اند كه اين‌همه پول را چگونه خرج كنند! اين افراد آناني هستند كه هرگز به فكرشان نخواهد رسيد كه مي‌توان با نيمي از ميزان چنين هزينه‌هايي، فرزنداني را به مدرسه فرستاد و فكري به حال سفره كوچك و يا حتي جمع شده مردم كرد. يا هزينه درمان آن‌هايي را داد كه اكنون به خاطر تحريم يا داروهاي‌شان كم‌ياب و گران است يا نياز به عمل‌هايي با هزينه‌هاي سنگين دارند.اينان نمي دانند شايد كه مردان و زناني در اين جامعه هستند كه براي تهيه اوليات زندگي فرزندان‌شان، در حال فروش اعضاي بدن شان هستند!

چنين است كه گاهي بايد باوركنيم كه همه آدم به دنيا مي‌آيند، اما فقط برخي انسان مي‌شوند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي