جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 سرمقاله 

كاهش مواليد؛ نشاني از سقوط شاخص‌هاي رفاهي- اجتماعي خانواده

آذر فخري 

جمعيت ما نه تنها در حال پيرشدن، كه در حال كم شدن هم هست. و در طي دوسال اخير با كاهش شديد تعداد تولد مواجه بوده‌ايم.

بنابرآماراعلام شده در سال 97 با كاهش 10 درصدي تعداد تولد و در سه ماه سال 98 با كاهش 13 درصدي مواجه بوده‌ايم. سال 1397، 344 هزار تولد داشتيم که اين رقم در سه ماه سال 98 با کاهش 45 هزار تولد به 299 هزار تولد رسيد. در حالي كه همين آمار ميزان تولد در سال 95 را يک ميليون و 527 هزار تولد نشان مي‌دهد. تنها يك مقايسه مختصر دو سال اخير با سال 95 وضعيت معيشت و نيز تمشيت جامعه را نشان مي‌دهد.

كارشناسان با ابراز نگراني در اين مورد اعلام كرده‌اند كه اين كاهش در ميزان تولد در 30سال اخير بي‌سابقه بوده است و نشان از پايين آمدن سطح رفاهي- اجتماعي مردم دارد. چرا كه هر نوزاد، نه به معناي يك انسان، كه به معناي يك نان‌خور اضافه‌اي است كه علاوه بر خوراك و پوشاك نيازمندي‌هاي پزشكي و آموزشي و تربيتي نيز دارد كه اينك مدتي است تامين چنين نيازمندي‌هايي از عهده بسياري از خانواده‌ها خارج شده است. به‌‍‌خصوص در مورد خانواده‌هاي اجاره ‍‌ نشيني كه معمولا اگر تعداد فرزندان‍شان بيش از دونفر باشد، به سختي مي‌توانند سرپناهي براي خود بيابند. به اين مورد بيفزاييد افزايش تورم، گراني اغلب هزينه‌هاي زندگي از خورد و خوراك و پوشاك و درمان و سلامتي و آموزش و پرورشي كه با سرعتي غريب به سمت غيردولتي شدن مي‌رود،بيفزاييد بيكار شدن پدرا ن ومادران را در اثر فشار تحريم و نيز فشار ناجوانمردانه كاسبان تحريم.

پس بسيار طبيعي است اگر اين روزها از كاهش ازدواج‌هاي شرعي و رسمي و افزايش و حتي دوام بيشتر ازدواج‌هاي سفيد و هررنگ ديگري مي‌شنويم؛ بسيار عادي است اگر خانواده‌اي اعلام مي‌كند كه تصميمي براي فرزندآوري حتي در حد يك نفر را هم ندارد. بسيار طبيعي است اگر تعداد طلاق مدام روبه افزايش است به‌خصوص طلاق‌هاي صوري براي دريافت برخي امكاناتي كه افراد مزدوج نمي‌توانند از آن‌ها استفاده كنند.

چنين است كه نمي‌توان مدام جامعه‌اي را براي فرزندآوري تشويق كرد و با قول اينترنت رايگان، دخترو پسري را كه دخل دونفرشان كفاف خرج يك نفرشان را نمي‌دهد به زور به خانه بخت و زير يك سقف فرستاد و از آنان انتظار فرزندآوري داشت.

خانواده در داشتن خانه‌اي معقول، در سفره باز، در اخلاق خوش پدر و مادري كه با احساس امنيت در حال گذران زندگي هستند و هراسي از آينده خود و فرزندان‌شان ندارند، معنا پيدا مي‌كند. امروز و در تحت شرايط خاص حاكم بر جامعه، چنين اميدهايي‌كه جزو بديهيات و اوليات يك زندگي عادي است، از دل مردم رخت بربسته و بدل به آرزو و رويا شده است. در نهايت اين را هم داشته باشيد كه بنابر اعلام همان آمار، تداوم کاهش شاخص رشد جمعيت ايران تا 30 سال آينده ادامه خواهد داشت.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي