جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 خبر 

 وزير علوم:

مشکلات ارزي اعزام‌ها تا مهرماه حل مي‌شود

وزير علوم با تاکيد بر اينکه به تمامي تعهدات خود در زمينه اعزام دانشجويان به فرصت‌هاي مطالعاتي در سال جاري پاي‌بند هستيم، گفت:مشکلات ارزي اين اعزام‌ها تا مهرماه حل خواهدشد.

دکتر منصور غلامي در گفت و گو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب، توسعه روابط بين‌المللي را يکي از سياست‌هاي مهم وزارت علوم اعلام کرد و اظهار داشت: خوشبختانه‌ دانشگاه‌هاي کشور طي چند سال اخير ورود خوبي در عرصه فعاليت‌هاي بين‌المللي داشته‌اند به طوريکه پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک با کشورهاي مختلف اجرا کرده‌اند و دستاوردهاي خوبي نيز در اين زمينه بدست آمده است. ضمن اينکه اعزام دانشجويان و اعضاي هيات علمي به فرصت‌هاي مطالعاتي خارج از کشور نيز توسعه يافته است.

وي در ادامه تصريح کرد: پذيرش اساتيد و محققان ساير کشورها براي حضور در سمينارها، کارگاه‌ها و انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي مشترک در کشور نيز افزايش يافته است و اين وضعيت در مقايسه با سال‌هاي گذشته شرايط مطلوب تري دارد.

وزير علوم به چالش‌هاي فعاليت‌هاي بين‌المللي اشاره کرد و گفت: مسئله حال حاضر، بحث توسعه و تعميق همکاري‎هاي بين‌المللي دانشگاه‌هاي داخل است به خصوص اينکه کشورهايي که طي سال‌هاي گذشته بيشترين همکاري را با دانشگاه‌هاي ايران داشتند انتظار داريم سازوکارهاي توسعه اين همکاري‌ها را بررسي کنند تا موانع و مشکلاتي براي ادامه همکاري‌ها نباشد.

دکتر غلامي تاکيد کرد: تمام سعي ما طي سال‌هاي اخير اين بوده است تا در مواردي که شکل‎گيري ارتباط دو طرفه بين دانشگاه‌هاي داخلي و خارجي نيازمند هزينه است، اين هزينه‌ها به صورت مشترک پرداخت شود تا کمتر درگير مسايل ارزي و مشکلات ناشي از انتقال ارز شويم و هر دانشگاهي در همکاري‌هاي علمي سهم خود را در کشور خود پرداخت کند.

وي خاطر نشان کرد: ما تا اوايل سال جاري مشکل خاصي در اعزام دانشجويان و اساتيد به فرصت‌هاي مطالعاتي خارج از کشور نداشتيم و اعزام‌ها طبق برنامه زمان‌بندي انجام شده است اما طي دو سه ماه اخير مقداري به لحاظ مالي با محدوديت ريالي و ارزي مواجه شديم و فرايند اعزام‌ها کند شده است اما اين مسئله نيز تا مهر ماه جاري حل خواهد شد و ما تعهدات خود در اين زمينه را انجام خواهيم داد.

اعلام جزئيات آزمون شفاهي دانشنامه دندانپزشکي ترميمي

نحوه آزمون شفاهي دانشنامه تخصصي رشته دندانپزشکي ترميمي و زيبايي سال 98 اعلام شد.

به گزارش مهر، آزمون شفاهي دستياران پذيرفته شده در آزمون کتبي در دو مرحله صورت مي‎پذيرد.در مرحله نخست آزمون عملي به صورت مشاهده مستقيم (DOPS) نحوه رعايت کنترل عفونت، پوزيشن، مراحل تراش حفرات و ترميم انواع رستوريشن هاي مستقيم و غيرمستقيم است.

دستياران حتما روپوش سفيد به همراه داشته باشند.کليه تجهيزات و وسائل لازم در محل آزمون در اختيار دستيار قرار مي‌گيرد و دستيار بايد از آوردن اينسترومنت هاي شخصي خودداري کند. مرحله دوم شامل ارائه مورد (Case Presentation) است. در اين مرحله دستياران کيس مورد نظر را در مدت 8 دقيقه ارائه خواهند داد.

ملاک‌هاي مورد ارزيابي چگونگي بيان کيس مربوطه در مدت زمان مورد انتظار، توجه به ارائه يک درمان سلامت محور براي بيمار، ترتيب و نتايج درمان، ارائه راديوگرافي‌هاي لازم، وضوح اسلايدها و ارائه تصاوير Follow Up است. مستندات و Logbook مربوط به کيس مورد ارائه بايد توسط استاد مربوطه و سرپرست تخصصي گروه تاييد شده باشد.پس از احراز حد نصاب قبولي در آزمون شفاهي، امتياز فعاليت‎هاي پژوهشي دستياران تا سقف 10 امتياز به نمره شفاهي اضافه خواهد شد.

دستياران بايد مستندات پژوهشي خود را براساس اطلاعيه مرکز سنجش آموزش پزشکي تکميل کنند.ايندکس کليه مقالات بايد ضميمه بوده و اعتبار ژورنال مورد نظر بايد توسط ليست ژورنال‎هاي غير معتبر (Black List) در سايت وزارت بهداشت يا در سايت مربوطه http//blacklist.research.ac.ir بررسي شود و از ارائه مقالات چاپ شده در مجلات غير معتبر اجتناب ورزند.

ايندکس مجلات بايد از ايندکس اصلي ژورنال و نه از سايت مربوطه ضميمه شود. مقالات پذيرفته شده که در نوبت چاپ هستند بايد به تاييد معاونت تخصصي دانشکده رسيده باشند. در مورد ارائه کتاب، مستندات معتبر براي چاپ و ترجمه ضميمه باشد.همچنين، ثبت اختراع و نوآوري بايد به تاييد مراجع قانوني دانشگاه مربوطه و يا مراجع ذيربط رسيده باشد.به ارائه خلاصه، سخنراني و شرکت در کنگره ها امتيازي تعلق نمي‌گيرد.

مدير آموزش مرکز اتاق بازرگاني دانشگاه علمي کاربردي:

راه اندازي رشته مديريت بازرگاني بين‎المللي

مدير آموزش مرکز اتاق بازرگاني دانشگاه علمي کاربردي گفت:در سال تحصيلي جديد رشته مديريت بازرگاني بين الملل در مقطع کارشناسي راه اندازي شد.هوشنگ عيدي، مدير آموزش مرکز اتاق بازرگاني دانشگاه علمي کاربردي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:در سال تحصيلي جديد رشته مديريت بازرگاني بين الملل در مقطع کارشناسي راه اندازي شده است، اين اقدام براي اولين بار در کشور و در اين دانشگاه انجام گرفته است.

او با بيان اينکه راه اندازي اين رشته به منظور کمک به عرصه بازرگاني بين الملل است، افزود: کارشناس در حوزه بازرگاني بين الملل کم بوده و يا به صورت تجربي انجام مي‌شد.به گفته مدير آموزش مرکز اتاق بازرگاني دانشگاه علمي کاربردي؛ بازرگاني بين الملل، اصولي دارد و بايد به صورت تخصصي آموزش داده شود. عيدي تصريح کرد: اگر دانشجويان مطابق با سياست‌هاي اتاق بازرگاني و روش‌هايي که در آنجا انجام مي‌شود به صورت کاربردي آموزش داده شوند؛ مفيد واقع خواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي