جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 ميز خبر 

 رييس دانشکده رياضي و علوم کامپيوتر دانشگاه صنعتي اميرکبير:

حضور 1500 دانش‌آموز در جشنواره اميرکبير

رييس دانشکده رياضي و علوم کامپيوتر دانشگاه صنعتي اميرکبير گفت:در اولين جشنواره دانش‌آموزي اميرکبير بيش از 1500 دانش‌آموز از 58 شهر کشور و 28 استان شرکت کرده‌اند.به گزارش ايسنا، دکتر محدث در افتتاحيه اولين جشنواره دانش‌آموزي اميرکبير که در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار شد، اظهار کرد: آينده علم، پژوهش، توسعه، صنعت و پيشرفت کشور به دست مهندسان و متخصصان علوم پايه رقم مي‌خورد.گستردگي رشته‌هاي علوم‌پايه و مهندسي به حدي است هر کسي مي‌تواند علاقه خود را در آن پيدا کند.

وي افزود: علاقه به رياضي و فيزيک روزبه روز کمتر مي‌شود و شايد علت آن عدم آگاهي و اطلاع رساني درست درباره اين رشته است. ما در اين جشنواره مي‌خواهيم رشته‌ها و حوزه‌هاي علوم پايه و مهندسي را به دانش‌آموزان معرفي کنيم. دانشگاه صنعتي اميرکبير به دليل مسئوليت اجتماعي، علمي و ملي‌اي که دارد، موظف است رشته‌هاي خوب و دوست داشتني مهندسي را به دانش‌آموزان معرفي کند.

محدث درباره رشته‌هاي دانشگاه صنعتي اميرکبير گفت: ما در اين دانشگاه رشته پزشکي نداريم، اما رشته‌ مهندسي پزشکي داريم.در آينده‌اي نه چندان دور، جراح‌ها ديگر با چاقو جراحي نمي‌کنند، بلکه ربات‎هايي وجود دارد که جراح‌ها اين ربات‌ها را براي جراحي راهنمايي مي‌کنند.ما در اين دانشگاه، رشته بيولوژي نداريم، اما رشته بيوانفورماتيک داريم که يکي از چند رشته‌اي است که آينده علم را رقم‌ مي‌زند.وي ادامه داد: در جهان گفته مي‌شود که همه‌ فارغ التحصيلان علوم داده و علوم کامپيوتر تا سال 2030، داراي شغل هستند. يعني فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها با کسب مهارت‌هاي جانبي مي‌توانند در يافتن شغل مناسب موفق باشند.

محدث با اشاره به اولين جشنواره دانش‌آموزي اميرکبير گفت: در اين جشنواره از 28 استان و 58 شهر کشور شرکت‌کننده داريم. در اين جشنواره بيش از 1500 دانش‌آموز از 217 مرکز آموزشي حضور دارند. قرار است در اين رويداد، 171 سمينار برگزار شود و 111 غرفه علمي وجود داشته باشد. مسابقات اين جشنواره در 328 زمينه برگزار مي‌شود.

سرنوشت طرح مجلس براي ظرفيت پزشکي

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت گفت:با توجه به اينکه افزايش دو برابري ظرفيت پزشکي عملياتي نيست، طرح افزايش ظرفيت، مسکوت ماند.

دکتر حميد اکبري در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اينکه افزايش دوبرابري ظرفيت پزشکي براي سال تحصيلي جاري عملياتي نيست و در رشته هاي علوم پزشکي نميتوان اين کار را انجام داد. قرار شد کار کارشناسي بيشتري بر روي اين مسئله صورت گيرد و در جلسه اي که با نمايندگان طراح افزايش ظرفيت پزشکي برگزار شد، از سوي نمايندگان مخالف طرح و نمايندگان وزارت بهداشت اطلاعاتي ارائه شد و مشخص شد که نميتوان اين ظرفيت را بدون کارشناسي دو برابر افزايش داد و به دانشگاه‌ها لطمه وارد کرد.

اکبري خاطرنشان کرد:به نظر مي‎رسد طرح اعلام وصول نشده است و جامعه پزشکي و دانشجويان و افرادي که در اين زمينه اطلاع دارند بايد در اين زمينه نظر دهند.

وي درباره نظرات برخي تشکل هاي دانشجويي درباره لزوم افزايش ظرفيت گروه پزشکي گفت:66 دانشگاه علوم پزشکي داريم که در اين ميان تعدادي از تشکل‎هاي دانشجويي نيز موافق افزايش ظرفيت هستند اما موافقان طرح نيز معتقدند که دو برابر شدن ناگهاني ظرفيت پزشکي امکان پذير نيست و بايد کار کارشناسي صورت گيرد.قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت درباره بخش دوم ماده واحده طرح افزايش ظرفيت پزشکي که به امکان انتقال دانشجويان ايراني از خارج به داخل مي پردازد، گفت:انتقال دانشجويان ايراني در گروه علوم پزشکي از دانشگاه هاي خارج به داخل از دي ماه 97 ممنوع شده است و اين ممنوعيت اعمال شده و ادامه دارد و با توجه به اينکه طرح نمايندگان مجلس مسکوت مانده است، هيچ قانون جديدي در اين زمينه وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي