جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 معادلات انرژي 

 در جلسه شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي صورت گرفت :

تشريح برنامه‌هاي وزارت نفت براي ادامه توسعه فازهاي‌ پارس‌جنوبي

برنامه‌هاي وزارت نفت براي ادامه توسعه فازهاي‌ پارس‌جنوبي در نشست شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي تشريح شد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني، در نشست شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي که با حضور رؤساي قواي مقننه و قضائيه و ديگر اعضا برگزار شد، گفت: اگرچه دولت و مردم شرايط سختي را سپري کرده‌اند، اما در همين شرايط، مي‌توان تصميم‌هايي راهگشا براي ثبات و پيشرفت اقتصادي و رفاه مردم اتخاذ کرد.

در اين نشست، بيژن زنگنه، وزير نفت، گزارشي از پيشرفت پروژه‌هاي اکتشاف و استخراج نفت ارائه و برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي ادامه توسعه فازهاي پارس‌جنوبي را تشريح کرد که تصميم‌هاي لازم نيز در اين زمينه اتخاذ شد.

پذيره نويسي5000 ميليارد تومان اوراق سلف نفتي در بورس انرژي

بر اساس اعلام بورس انرژي، 5000 ميليارد تومان اوراق سلف نفت خام در بورس انرژي ايران منتشر و پذيره‌نويسي مي‌شود.

به گزارش فارس ، بر اساس اطلاعات به دست آمده از بورس انرژي ايران، وزارت امور اقتصادي و دارايي به نيابت از دولت جمهوري اسلامي ايران در نظر دارد در اجراي بند (ح) تبصره (5) قانون بودجه سال 1398 کل کشور نسبت به انتشار و عرضه مبلغ پنجاه هزار ميليارد ريال اوراق سلف موازي استاندارد نفت خام دولت با نرخ اختيار خريد تبعي 18درصد سالانه از طريق شرکت بورس انرژي ايران اقدام نمايد.

اين اوراق در دو مرحله، طي هفته آخر مردادماه جاري و در دو سررسيد 13 و 17 ماهه با مبالغ 25 هزار ميليارد ريال منتشر و عرضه خواهد شد.

بسته‌بندي محصولات پتروشيمي در پاکت‌هاي متفاوت و صادرات به خارج از کشور

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: در بازديد سرزده‌اي که از انبارهاي شورآباد تهران صورت گرفت متوجه شديم که در اين انبارها محصولات پتروشيمي در پاکت‌هاي متفاوت بسته‌بندي و حتي از مرز خارج مي‌شد.

به گزارش ايرنا، فرشاد مقيمي در پنجمين جلسه از نهمين دوره هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با اشاره به چالش‌هاي واحدهاي صنعتي براي تامين مواد اوليه پتروشيمي بخصوص در سال گذشته گفت: يکي از نکاتي که بارها واحدهاي صنعتي در رابطه با مشکل تامين مواد اوليه پتروشيمي به آن اشاره کردم قيمت‌هاي مختلف و بسيار گران در فضاي بورس کشور بود.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراين در راستاي تامين مواد اوليه پتروشيمي براي واحدهاي صنعتي تصميم گرفتيم تا نسبت به آن متمرکز شويم.

مقيمي بيان داشت: در تحريم‌هاي گذشته هم شرايط مشابهي در اين خصوص حاکم بود و اگرچه در عرضه تغيير چنداني صورت نگرفت اما تقاضا افزايش داشته که يکي از دلايل آ‌ن نگراني واحدهاي صنعتي براي تامين مواد اوليه بود و به همين دليل تقاضا بيشتر از حالت عادي شده بود.

وي بيان داشت: از نکات قابل توجه اين بود که در مواردي تامين مواد پتروشيمي در بورس سخت بود اما در فضاي بيرون از بورس به راحتي و با قيمت بسيار متفاوت نسبت به بورس بدست مي‌آمد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: لذا در بازديد سرزده‌اي که از انبارهاي شورآباد تهران صورت گرفت متوجه شديم که اين حرف درست است و آنچه که گفته مي‌شود نيز، هست و در اين انبارها کالاها در پاکت‌هاي متفاوت بسته‌بندي و حتي از مرز خارج مي‌شد.

وي افزود: در شرايط خاص ممکن است در عرضه و تقاضا يا در هر دو براي تامين مواد اوليه مشکل ايجاد شود بنابراين در کارگروه رونق توليد اين موضوع مطرح و چندين جلسه هم در راستاي تامين مواد اوليه برگزار شد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه به وضعيت مواد پليمري در حوزه پتروشيمي در سال 96 اشاره کرد و گفت: در کل سال 96 توليد ما 6.7 ميليون تن در حوزه مواد پتروشيمي بوده است که 357 هزار تن وارد و 3.6 ميليون تن صادرات داشته‌ايم. همچنين 3.3 ميليون تن مصرف شده و تقاضا 5.6 ميليون تن بوده و حجم معاملات هم 2.6 ميليون تن بوده است.

وي همچنين در رابطه با وضعيت مواد پليمري در حوزه پتروشيمي در سال 97 بيان داشت: در اين سال 6.6 ميليون تن توليد و واردات هم 209 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. صادرات هم 3.6 ميليون تن و حجم معامله به 3.1 ميليون تن رسيده است اما تقاضا از 5.6 به 10.3 ميليون تن رسيده است که اين نشان مي‌دهد وقتي فضا متلاطم باشد تقاضا نيز تغيير فاحشي خواهد داشت.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارت صنعت اقداماتي در تامين مواد اوليه پتروشيمي و فلزات در دستور کار قرار دارد و اين مدل را تا پايان 1398 به کل مواد پتروشيمي تامين مي‌دهد که اجراي اين اقدامات نه تنها فضاي تامين مواد اوليه پتروشيمي‌ها را در حال حاضر به آرامش مي‌رساند بلکه در آينده هم امکان متلاطم کردن فضا وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي