جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 يادداشت 

 
گوش ما مناسب شنيدن هر صدايي نيست!

ابراهيم علي آبادي

شايد مي‌دانيد، شايد هم نمي‌دانيد؛ اما چه باوركنيد و چه باورنكنيد، گوش ما نمي‌تواند صداي مورچه و صداي حركت زمين را بشنود؛ نه به اين دليل كه اين صداها كوتاه هستند، بلكه دقيقا به اين علت كه هم صداي مورچه و هم صداي حركت زمين، فراتر از توانايي شنوايي گوش انسان است و اگر مي‌توانستيم اين صداها را بشنويم، فقط يك‌بار اين اتفاق مي‌افتاد و ما كر مي‌شديم؛ چرا كه هم صداي مورچه-علي‌رغم كوچكي‌اش- و هم صداي حركت زمين بسياربسيار بلند اشت.

اين دو مثال نشان مي‌دهد كه ميزان شنوايي ما محدوده خاص خود را دارد و در برابر صداهاي بلند، بايد از گوش خود، محافظت كنيم.

محدوده شنوايي انسان بين 20هرتز تا 20 كيلوهرتز است؛ و اين هرتز يعني تعداد دفعات ارتعاش صدا در ثانيه؛ اما گوش ما با شدت صدا در ارتباط است كه واحد سنجش آن دسيبل است. گوش ما تا 80 دسيبل را به خوبي تحمل مي‌كند اما حتي 85 دسيبل نيز براي شنوايي مضراست و براي مثال شدت مكالمه ساده بين دو نفر بايد بين 50 تا 60 دسيبل باشد. صداهاي بلندتر از اين ميزان حتما به گوش آسيب خواهند رساند.

البته كه در كلان‌شهرها، شهروندان با آلودگي‌هاي صوتي مختلفي مواجه‌اند و صداها، چه آن‌هايي كه به‌طور معمول شنيده مي‌شوند و چه آن‌هايي كه شنيده نمي‌شوند و نيز صداهاي بلند، شنوايي را در معرض آسيب قرار مي‌دهند. اگر بعد از شنيدن صداي بلند، در گوش خود احساس فشار، صداي زنگ و حتي درد كنيد، يعني اين‌‎كه شما در محدوده خطرناك صدا قرار گرفته‌ايد و گوش شما يا آسيب ديده يا در شرف آسيب‌ديدگي قرار دارد.

اين روزها وقتي در مورد آلودگي صوتي صحبت مي‌شود از آن با عنوان قاتل خاموش ياد مي‌شود؛ آلودگي صوتي به شدت استرس‌زاست و بر روي سيستم عصبي، غده هيپوفيز و آدرنال تاثير مخربي دارد و موجب اختلالات هورموني، مشكلات شنوايي، نارحتي‌هاي قلبي، سرگيجه، كم‌خوابي و بدخوابي مي‌شود.

بنابراين بهتر آن است كه تا حد امكان از محيط‌هايي كه مدام در معرض آلودگي صوتي هستند، دوري كنيم و در عين حال محدوده شنوايي خود را نيز رعايت كنيم تا دچار كم يا ناشنوايي زودرس نشويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي