جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

 قطر ديگر بهشت فوتباليست‌هاي ايراني نيست 

 هر ماه و هفته اي که سپري مي شود کشور قطر بيش از پيش خود را براي ميزباني جام جهاني 2022 مهيا مي کند. جشنواره اي که براي دستيابي به ميزباني اش ميلياردها دلار هزينه کرده تا بتواند نگاه ميلياردها نفر از جمعيت جهان را به کشور کم جمعيت اما پولدارش در حاشيه خليج فارس با صحراهايي خشک و بي آب و علف بچرخاند! در اين ميان به نظر مي رسد مسئولان فدراسيون فوتبال اين کشور براي رشد و اعتلاي فوتبال شان در جهت درستي قدم برمي دارند که در سال 2019 نيز موفق شدند مقام قهرماني جام ملتهاي آسيا را براي نخستين بار در تاريخ فوتبال اين کشور به نام خود کنند.

در همين چارچوب و به شکلي کاملا محسوس اما نرم، شاهد هستيم که اتحاديه باشگاه هاي فوتبال قطر براي بالا بردن سطح فوتبال بازيکنان شاغل در ليگ ستارگان قطر کشورشان درصدد هستند تا با به خدمت گيري بازيکنان سطح بالاي اروپايي ترتيبي بدهند که فوتباليستهاي قطري در مستطيل سبز با بازيکنان مطرح جهان فوتبال تنه به تنه شده با آنها نشست و برخاست کنند تا ضمن بالا رفتن سطح فوتبال باشگاهي شان در قاره کلاس فوتبال مجاني براي بازيکنان خود فراهم بسازند تا در نهايت فوتبال ملي شان پيشرفت کند.

قطعا آنچه يک فوتباليست رشد يافته در آکادمي فوتبال باشگاه هايي مانند بارسلونا، رئال مادريد، يوونتوس، آژاکس يا مارسي فرانسه مي تواند به دوستان هم باشگاهي قطري اش انتقال بدهد، به مراتب بيش از آموخته هايي است که يک بازيکن ايراني در کوچه و خيابان محله شان يا حداکثر در مدارس فوتبال باشگاه هايي مانند فولاد خوزستان، راه آهن تهران يا استقلال و پرسپوليس ياد گرفته و با تکيه بر استعدادهاي ذاتي اش توانسته آنها را در مسير موفقيت همسان کند.

همواره از دو تا سه دهه پيش کشورهاي امارات و قطر و بعضا عربستان به بهشت فوتباليست هاي ايراني شهره بودند که بازيکنان پس از يک دوره دعوت شدن به اردوي تيم ملي راهي ليگ هاي اين کشورها شده و با دريافت دلار، اوضاع مالي شان را بهبود مي بخشيدند. اين موضوع تا همين چهار پنج سال پيش هم اتفاق مي افتاد اما در اين سالها پس از اعطاي ميزباني جام جهاني 2022 به قطر و البته مناقشات سياسي ايران با عربستان و امارات شاهديم ديگر هيچ ايراني به تيم هاي مطرح اين کشور جذب نمي شود!

السد، الدحيل يا الريان، تيم هاي مطرح و صدر جدولي قطر در همه اين سالها هرگز از بازيکنان ايراني استفاده نکردند. با نگاهي سطحي به اسامي بازيکنان ايراني شاغل در ليگ ستارگان قطر متوجه مي شويم ستاره هاي جام جهاني بازي کرده مان هر يک درتيم هاي مياني يا پايين جدولي اين کشور توپ مي زنند و جايي بين بازيکنان تيم هاي مطرح ندارد! مرتضي پورعلي گنجي عضو باشگاه العربي است.

کريم انصاري فرد در السيليه توپ مي زند که بين ديگر ايراني هاي در بهترين تيم از اين نظر است چون السيليه توانسته سهميه حضور در پلي آف ليگ قهرمانان 2020 را بدست بياورد.

اميد ابراهيمي که در الاهلي توپ مي زند در آستانه جدايي از اين تيم است و شنيده شده اين باشگاه در حال مذاکره با يک بازيکن استراليايي در پست ابراهيمي است. از طرفي شنيده مي شود ابراهيمي شايد به الوکره، تيم تازه ليگ برتري شده يا السيليه برود! رامين رضاييان در الشحانيه بازي مي کند و پژمان منتظري و مهرداد پولادي هم که در ليگ دسته يک قطر عضو تيم الخريطيات هستند! بختيار رحماني هم در الشمال ديگر تيم دسته اولي توپ خواهد زد.

به نظر مي رسد پس از ممنوعيت جذب بازيکن ايراني در ليگ هاي امارات و عربستان يکي از راحت ترين راه‌هاي درآمدزايي براي بازيکناني ايراني هم در حال از بين رفتن است. يا شايد تيم هاي سطح دو و سه قطري خواهان جذب بازيکنان کشورمان باشند و اين خبر خوبي نيست که بهشت فوتباليست هاي ايراني ديگر جايي براي آنها ندارد. سروش رفيعي و روزبه چشمي هم نمونه هاي ديگري هستند که هيچ باشگاه قطري خواهان جذب شان نشد و يکي راهي تيم شهر خودرو شده و ديگري هنوز تيم ندارد!

بي گمان با کوتاه کردن دست دلالها از موضوع نقل و انتقال بازيکن در ليگ مي توان همين ستاره ها را در داخل و در باشگاه هاي کشورمان به خدمت گرفت و نه به اندازه قطر ولي با ارقامي معقول مانع از بالا رفتن بيش از اندازه قيمت بازيکن در داخل و البته ورود بازيکنان خارجي کم کيفيت و بعضا بنجل شد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي