جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 جمع شدن بساط کنکور 

 
وقتي درباره «بساط» كنكور حرف مي‌زنيم، دقيقا منظور جرياني كه درست مثل بساط دست‌فروشان، مافيا، سرقفلي و زدبندهاي خاص خودش را دارد با گردش مالي هزاران ميلياردي و همين بساطي‌ها و كاسبان كنكور با دست‌هاي پيدا و پنهان‌شان، از حذف كنكور كه عملا ديگر كارآيي خود را در نخبه‌شناسي از دست داده، جلوگيري مي‌كنند.

شايد زماني به صرف خوب درس خواندن و درك مطالب، مي‌شد وارد دانشگاه شد، اما مدت‌هاست، مافياي كنكور با حضوري اختاپوسي اين ظن را تشديد كرده كه مبادا بر انتخاب سوالات هم دستي دارند. زيرا برخي مراكز آموزشي ازبرخي اساتيد دانشگاه براي آموزش دروس و تست‌زني استفاده مي‌كنند.

مافياي كنكورتنها مراحل پيش از كنكور را تحت سيطره خود ندارد وبا انتخاب رشته و مشاوره در اين زمينه، به كسب‌وكار خود ادامه مي‌دهند.اين تجارت، مدت‌هاست رمق علمي كنكور را گرفته است؛ به واسطه اين موسسات و آموزشگاه‌ها، در سه سال نزديك به كنكور دانش‌آموزان آن‌قدر تست مي‌زنند، نكته حفظ مي‌كنند و روش‌هاي انحرافي را مي‌آموزند كه ديگر نه جنبه سنجش علمي كه بُعد تسلط فني و تكنينكي كنكو اهميت پيدا كرده و هرداوطلبي كه بيشتر با اين موسسات در ارتباط بوده و لاجرم ميليون‌ها تست را زيرو رو كرده باشد، مي‌تواند رشته/شهر دلخواه خود را انتخاب كند. البته كه نرخ مشاوره و يا انتخاب رشته با توجه به رتبه داوطلب متغيراست واز600 هزار تا دوميليون تومان آب مي‌خورد.

هر سال با نزديك شدن به فصل كنكور و انتخاب رشته، ماجراي حذف كنكور هم مطرح و سپس به محاق فراموشي سپرده مي ‍شود. امسال هم رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از جمع شدن بساط کنکور و از 85 رشته/شهري كه اصلا نياز به كنكورندارند! سخن گفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي