جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 سرمقاله 

 پيرو ديدار هياتي از جنبش انصارالله يمن با رهبر معظم انقلاب اسلامي

نقش و تحکيم جبهه مقاومت، درشکل گيري يمن جديد

ديدار سخنگوي جنبش انصارالله يمن و هيئت يمني با رهبرمعظم انقلاب طي 24ساعت گذشته به موضوع اصلي اتاق فکرها و تحليلگران سياسي و رسانه هاي مختلف جهان تبديل شده است. ديداري که در اين برهه از تاريخ تحولات يمن، از اهميت و نشانه هاي معنادار بسياري برخوردار بود.

اينکه با گذشت بيش از چهارسال از حمله شبانه روزي آل سعود و متحدانش با صرف ميلياردها دلار هزينه و کشتار چندصدهزار نفر از مردم بي گناه، امروز شاهديم که نمايندگان نيروهاي انصارالله به ديدار عالي ترين مقام جمهوري اسلامي مي آيند و نامه مودت بخش رهبرشان را تقديم مي کنند، مي تواند بيانگر شکست سياست هاي عربستان و حاميان آن در داخل و خارج ازمنطقه باشد.

حضور اين هيئت يمني درست در زماني که امارات تغيير رويه خود از حضور درجنگ يمن را اعلام و آل سعود نيز زمينه توقف جنگ را به طور ضمني اعلام مي کند، و از سوي ديگر دولت غيرقانوني عبده منصورهادي به دست جدايي طلبان جنوبي برکنار مي شود، نشان مي دهد که ايران نقطه اتکا و ثبات نيروهاي مردمي يمن براي تشکيل يک حکومت مستقل مي باشد.

اما نکته بسيار مهم ديگر ، پيام و اظهارات رهبرجنبش انصارالله در مورد قرار داشتن فعاليت هاي اين جبهه، در خط انقلاب ايران و رهبري جمهوري اسلامي است، که بيش از هر موضوع ديگري توجه جهانيان و رهبران منطقه را به خود جلب کرده است.

به عبارتي اين ديدار را مي توان پيوستن انصارالله يمن به محور مقاومت تحت الگوي انقلاب اسلامي و رهبري ايران نامگذاري نمود و با توجه به نتايج بوجود آمده، جنبش انصارالله يمن که هم پيمان تهران است را مي توان جزء اصلي معادله قدرت در يمن جديد توصيف کرد.

اما آن سوي تحليل ها از اين ديدار، توصيه ها و رهنمودهايي است که رهبرمعظم انقلاب به هيئت يمني داشتند و اين مسئله مي تواند بيانگر پيام هاي بسيار مهمي براي کشورهاي منطقه و به ويژه جنگ افروزان در خاک يمن باشد. شاه بيت پندهاي آيت الله خامنه اي به نمايندگان جنبش انصارالله، توجه به خطر و خواست دشمنان خارجي در رابطه با تجزيه يمن بود.

عربستان و امارات عليرغم شکست هاي سنگين که در يمن دچار شدند، همچنان خواستار تجزيه و تقسيم اين کشور ميان چند قدرت وابسته به خود هستند. کما اينکه مشاهده کرديم نيروهاي تحت امر امارات در جنوب، دولت منصورهادي را برکنار و دولت خودخوانده خود را مستقر کرده اند.

قدر مسلم قرار گرفتن انصارالله در چارچوب و اسلوب محور مقاومت با توجه به باورهاي اعتقادي که نسبت به انقلاب اسلامي ايران ابراز نموده اند، مي تواند مانع از تجزيه يمن و کمکي مضاعف در راستاي يکپارچگي و تشکيل حکومتي مستقل باشد.

پيام اين ديدار در تهران به گونه اي در منطقه و سراسر جهان مخابره شد که بيانگر آينده تحولات استراتژيک در يمن بود و زين پس نقش جنبش انصارالله نه تنها در امتداد جبهه مقاومت ، بلکه در قامت يک دولت اسلامي مستقل براي حاکميت يکپارچه در يمن شناخته خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي