جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 يادداشت 

 كار و بار رشته رياضي از سكه افتاده است!

آذر فخري

علاقه و تعداد دانش‌آموزان براي انتخاب رشته رياضي كم شده است. اين را چندي پيش معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش اعلام كرد و در مورد آن اخطار داد. براين اساس، اغلب دانش‌آموزان ترجيح مي‌دهند صرفا در دو رشته علوم تجربي و علوم انساني تحصيل كنند و يا در نهايت وارد شاخه‌هاي فني و كاردانش شوند.

بنابراين، رشته رياضي مهجور مانده و هر سال از تعداد دانش‌آموزان در اين رشته كمتر مي‌شود. البته اين مسئله مهم را نبايد از نظر دور داشت كه براي فارغ‌التحصيلان رشته رياضي زمينه اشتغال نهايي در رشته‌هاي مهندسي و رياضي تضمين‌شده نيست. ضمن اين‌كه در برخي مدارس، به‌خصوص مدارس شهرهاي كوچك و روستاها، داوطلبين رشته رياضي معمولا در حدود سه، چهارنفرند و مدارس ترجيح مي‌دهند اصلا كلاسي براي اين رشته تشكيل نشود!

دو مورد مهم ديگر كه تا حدود زيادي به هم ربط دارند، يكي عدم علاقه دانش‌آموزان به درس شيرين! رياضي است و ديگري ترس از درس رياضي. و اين‌ها همه شايد برمي‌گردد به نوع و شيوه تدريس درس‌هاي مرتبط با رياضي كه معمولا آموزگاران عبوس و سخت‌گيرو كم‌انعطافي دارند. در جهان امروز از روش‌هاي منعطف و كاربردي خاصي براي آموزش رياضي استفاده مي‌شود تا دانش‌آموزان اين درس انتزاعي را به‌صورتي ملموس نيز تجربه كنند و اثرات مثبت آن‌را در زندگي روزمره و جامعه‌اي كه در آن زندگي مي‌كنند تا ساز و كار جهان طبيعت و كهكشان‌ها ببينند و به اين ترتيب مشتاق آموختن و گرايش به درس رياضي شوند.

اما البته كه چنين دقت نظرهايي نه در نظام آموزشي ما وجود دارد ونه فرصت و زمان مناسبي كه آموزگار بتواند براي كلاس بالاي 25 نفره خود، زمينه‌هاي چنين علاقه‌مندي‌هايي را ايجاد كند. مدارس هم اغلب امكانات لازم براي ملموس‌تر كردن اين درس انتزاعي را در اختيار ندارند. پس چنين است كه درس رياضي در مدارس ما صرفا محدود به حل مسائل و معادله‌هاي چند مجهولي و جبر و مثلثات و هندسه مي‌شود كه احتمالا اين روزها روش تدريس و تعميق اين دروس در جهان بسيار فرق كرده اما ما با اين پيشرفت‌ها هماهنگ نشده‌ايم.

مسئله ديگر باررواني زيادي است كه مدارس بر روي رشته‌هاي مرتبط با علوم تجربي مي‌گذارند به اين اميد كه خانواده‌ها را با روياي پزشك شدن فرزندان‌شان راضي كنند و چنين مشتري‌هايي را از دست ندهند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي