جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي:

اجراي 671 برنامه عملياتي در 30 مرکز دانشگاه فني و حرفه‌اي

رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي گفت: اين دانشگاه 17 راهبرد و 671 برنامه عملياتي را در سال تحصيلي جديد در 30 مرکز دانشگاهي خود اجرايي مي‎کند.ابراهيم صالحي عمران رئيس دانشگاه فني و حرفه اي در گفت وگو با فارس با اشاره به وجود 173 دانشکده در سراسر کشورگفت:اين دانشگاه براي بروز رساني کيفيت آموزشي در سال تحصيلي جديد 17 راهبرد تعريف کرده است که در قالب 671 برنامه عملياتي اجرا مي‎شود.

وي افزود:به عقيده من موفقيت آموزش عالي در آموزش مهارتي است که در اين راستا دانشگاه طي 3 سال گذشته نسبت به تجهيز کارگاه هاي خود فعاليت‎هاي خوبي انجام داده است به طوري که در سال 94-95 مبلغ 12 ميليارد تومان هزينه شده بود که در سال هاي 95-96 مبلغ 201ميليارد بودجه به تجهيزات کارگاهي اختصاص يافت که در سال 96-97 اين مبلغ به 441 ميليارد تومان رسيد که نشان از رشد و اهميت مهارت افزايي دانشجويان دارد.

امضاء 12 تفاهم نامه با استانداران

صالحي عمران تصريح کرد:يکي از فعاليت‌هاي خوب دانشگاه امضاء 12 تفاهم نامه با استانداران براي بازسازي و بروز رساني تجهيزات کارگاه‎ها و آزمايشگاه‏ها است که پيش‏بيني مي‎شود 90 ميليارد در اين بخش بتوانيم هزينه کنيم.

رئيس دانشگاه فني و حرفه اي گفت:امسال هدف دانشگاه افزايش کيفيت آموزشي است که در اين رابطه چندين برنامه توانمند سازي براي اساتيد خواهيم داشت.

معاون آموزشي وزارت علوم:

طرح آمايش رشته‌هاي تحصيلي هنوز به پايان نرسيده است

خاکي‌صديق گفت: ساماندهي و پرداختن به رشته‌هاي دانشگاهي، مربوط به طرح آمايش رشته‌ها مي‌شود که هنوز به پايان نرسيده است.علي خاکي‌صديق، معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ساماندهي و حذف رشته‌هاي بدون بازار کار، اظهار کرد:ساماندهي و پرداختن به رشته‌هاي دانشگاهي، مربوط به طرح آمايش رشته‌ها مي‌شود که هنوز به پايان نرسيده است.معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد:طرح آمايش رشته‌هاي تحصيلي از مدتي پيش مورد ارزيابي قرار گرفت تا مبني‌بر آن برخي از رشته‌ها حذف و برخي رشته‌ها اضافه شوند.

خاکي‌صديق گفت: در حال حاضر رشته‌هايي در برخي دانشگاه‌هاي کشور تدريس مي‌شود که با توجه به بازار کار اشباع و يا تغييراتي در آن ايجاد شده است که در سالهاي اخير نيازي به وجود آنها احساس نمي‌شود.

پذيرش دانشجو بايد بر مبناي نياز کشور باشد

او بيان کرد:برخي از رشته‌هاي تحصيلي مثل قاليبافي، کشتيراني و ... فقط در قسمت‌هاي خاصي از کشور کاربرد دارند و براي آنها بازار کار وجود دارد، بنابراين بايد تدريس آنها هم به محل‌هاي خاصي محدود شود.رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه‌ها بايد بر مبناي نياز کشور اقدام به پذيرش دانشجو کنند.

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: با توجه به شرايط ذکر شده و تحولات اخير کشور، نياز به حذف يا راه‌اندازي برخي از رشته‌هاي تحصيلي در مقاطع مختلف وجود دارد تا بتوانند پاسخگوي نيازهاي کشور باشند.

خاکي‌صديق تصريح کرد: به طور کلي وزارت علوم از راه‌اندازي رشته‌هاي جديد و بين‌رشته‌اي استقبال مي‌کند و هر دانشگاهي که بتواند ايده و طرح مناسب و اصولي در اين حوزه ارائه کند، با استقبال وزارت علوم مواجه مي‌شود.

او ادامه داد: دانشگاه‌ها بايد به سمت تأسيس رشته‌هاي جديد و تدريس بين‌رشته‌اي حرکت کنند و بدون شک اين يکي از اهداف ما براي آينده‌ نزديک خواهد بود.

به گفته خاکي‌صديق رشته‌هاي جديد برحسب نياز کشور و ضرورت تعيين مي‌شوند؛ بنابراين مي‌توانند کمک زيادي به پيشرفت علمي کشور داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي