جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 فروش اعتباري خوراک به واحدهاي پايين‌دستي پالايشي 

 
دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با اشاره به فروش اعتباري مواد اوليه واحدهاي پايين دستي پالايشگاه‌ها، ‌ گفت: اکنون بحث فروش اعتباري مواد اوليه به شرکت‌ها را در دستور کار داريم زيرا با توجه به تحريم‌ها، ‌شرکت‌هاي پالايشي با تمام ظرفيت روزانه 1.75 ميليون بشکه نفت را پالايش مي‌کنند و مواد اوليه بيشتري توليد مي‌شود که ذخيره‌سازي آنها مشکل‌ساز و خطرآفرين است.به گزارش ايرنا ،ناصر عاشوري، دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با بيان اينکه پالايشگاه‌ها دو نوع فرآورده توليد مي‌کنند، ‌ ادامه داد: اين فرآورده‌ها شامل فرآورده‌هاي اصلي مانند بنزين، سوخت هواپيما و ... و فرآورده‌هاي ويژه مانند انواع حلال‌ها، لوبکات، وکيوم باتوم و ... مي‌شود.وي افزود: تامين خوراک صنايع پايين‌دستي وابسته به نفت نيز بايد از سوي پالايشگاه‌ها انجام شود.

عاشوري با اشاره به اينکه پالايشگاه‌هاي کشور از نظر کمي و کيفي پيشرفت کرده‌اند، ‌ گفت: تا آنجا که از آذر ماه سال گذشته يک ليتر بنزين به کشور وارد نشده و پالايشگاه ستاره خليج فارس به تنهايي روزانه 45 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌کند.وي ظرفيت توليد بنزين کشور را روزانه بيش از 100 ميليون ليتر عنوان کرد و ادامه داد: اين در شرايطي است که مصرف بنزين کشور حدود 85 تا 90 ميليلون ليتر در روز است و در تلاشيم تا مازاد مصرف به کشورهاي همسايه صادر شود.

دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت تاکيد کرد: ‌با توجه به توان کشور در تامين بنزين مورد نياز، ‌ در اين مرحله از تحريم‌ها، ‌صحبتي از تحريم بنزين مطرح نشد.

وي در مورد ارتقا کيفيت فرآورده‌هاي توليد شده در پالايشگاه‌ها نيز گفت: اکنون شاهد آن هستيم که بنزين يورو 4 و 5 در حد ضرورت و نياز توليد شده و از نيمه دوم سال گذشته تا امروز آثاري از آلايندگي هوا در کلانشهرهاي تهران، مشهد، اصفهان و ... نمي‌بينيم.عاشوري با اشاره به اينکه توليد سوخت پاک براي پالايشگران مشکلاتي ايجاد کرده، ‌ افزود:‌ اما با توجه به آنکه مردم بايد سوخت پاک در اختيار داشته باشند اينکار از سوي پالايشگاه‌ها انجام شد تا آنجا که ديگر نيازي به توليد بنزين سوپر در کشور نيست زيرا بنزين يورو توليد شده در کشور از استانداردهاي بين‌المللي نيز بالاتر است.وي به طرح نمايندگان براي افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي نفتي و گازي اشاره کرد و ادامه داد:‌ اين طرح در مجلس تصويب و شوراي نگهبان نيز آن را تاييد کرده است و اميدواريم دولت تا 2 ماه آينده آيين‌نامه‌هاي اجرايي مربوط به آن را ابلاغ کند.

عاشوري اظهار اميدواري کرد که با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، ‌ ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و مردمي و پول‌هاي سرگردان به جاي حرکت در بازارهايي مانند طلا، ‌ سکه و ارز به اين سمت بيايد تا جلوي خام‌فروشي را گرفته شده و براي صادرات برنامه‌ريزي کنيم.وي يکي از موضوعات چالش برانگيز را انتقال اختيار دولت براي قيمت‌گذاري فرآورده‌هاي ويژه به پالايشگاه‌هاي بخش خصوصي دانست و ادامه داد: ‌پالايشگاه‌ها نيز اين اختيار را به انجمن صنفي دادند تا بر اساس فرمولي که فاکتورهاي قيمت نفت خام فوب خليج فارس و نشريه پلاتس و همچنين ارز نيمايي محاسبه مي‌شود، قيمت اين فرآورده‌ها را براي عرضه در بورس محاسبه کنند.

به گفته عاشوري با توجه به اين عوامل، ‌هر زمان که قيمت نفت خام نوسان داشته باشد، ‌قيمت مواد اوليه واحدهايي مانند روغن‌سازي‌ها و يا قيرسازي‌ها نيز تغيير مي‌کند.

وي سود پالايشگاه‌هاي خصوصي با سرمايه‌گذاري بيش از 300 ميليارد توماني را در سال گذشته 4 تا 9 درصد عنوان کرد و گفت: ‌اين در شرايطي است که شرکت‌هاي روغن‌سازي سودي بين 15 تا 31 درصد را در سال گذشته ثبت کرده‌اند بنابراين ادعاي زيان اين شرکت‌ها به دليل افزايش قيمت مواد اوليه نمي‌تواند درست باشد.عاشوري افزود: ‌بنابراين گران‌فروشي در کار نيست زيرا سه ماه پيش قيمت را 13 درصد کاهش داديم و در روزهاي گذشته نيز با کاهش قيمت نفت از 6 تا 26 درصد کاهش قيمت را ثبت کرده‌ايم.

وي در پاسخ به انتقاداتي در مورد افزايش محصول نهايي روغن موتور در بازار نيز گفت: فرآيند توليد تا مصرف بر عهده وزارت صمت است و ما تنها مواد اوليه را به توليدکنندگان مي‌دهيم.دبير کل انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پالايش نفت با بيان اينکه امکان ذخيره‌سازي براي فرآورده‌هاي نفتي امکان‌پذير نبوده و خطرافرين و مشکل‌ساز است، ‌ادامه داد: اکنون بحث فروش اعتباري مواد اوليه به شرکت‌ها را در دستور کار داريم زيرا با توجه به تحريم‌ها، ‌شرکت‌هاي پالايشي با تمام ظرفيت روزانه 1.75 ميليون بشکه نفت را پالايش مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي