جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 يادداشت 

 
مشكلات چپ‌دست‌ها در دنيايي كه راست‌ها زور مي‌گويند!

ابراهيم علي آبادي

حتما مادربزرگ‌ها و مادرهايي را به‌خاطر داريد يا داستان‌هايي از آن‌ها شنيده‌ايد كه به محض مطلع شدن از چپ دست بودن فرزندشان، دست چپ او را مي‌بستند تا مجبور شود از دست راست خود استفاده و لاجرم به زور و اجبار و برخلاف طبيعت و ‍ژنتيكش راست دست شود.اين كودكان البته فشارهاي زياد جسمي و رواني متحمل مي‌شدند. چپ‌دستي تا مدت‌ها در جامعه ما پذيرفته نبود و نوعي انگ ناخوشايند به شمار مي‌رفت.

بعدها و رفته‌رفته با پيشرفت علم و دانش بشري، عده‌اي براي شكستن اين تابو و توهم، مسئله را اين‌طور مطرح كردند كه از قضا چپ‌دست‌ها از راست‌دست‌ها باهوش‌ترند؛ پس آن‌ها را رها كنيد چپ‌دست بمانند! البته كه اين ترفند تنها براي بين بردن قبح چپ‌دستي و جلوگيري از آزار ديدن كودكان بود.

اما چپ‌دستي، در دنيايي كه راست‌دست‌ها بر آن حكمراني مي‌كنند، بسيار سخت است؛ اغلب وسايل و امكانات از وسايل خانه گرفته تا مبلمان شهري و هر چيز ديگري كه به فكرتان برسد، براي راست‌دست‌ها ساخته شده است و يك فرد چپ‌دست حتي نمي‌تواند به‌راحتي از وسيله‌اي مثل قيچي يا يك صندلي معمولي دانشگاهي استفاده كند.

از كل جمعيت جهان فقط 10 درصد چپ‌دست هستند. يعني با در نظرگرفتن کل جمعيت جهان، چپ‌دست‌ها فقط 708 ميليون و 400 هزار نفرند. طبعا صنعت و تجارت، نمي‌تواند و نمي‌خواهد بر روي اين تعداد اندك سرمايه‌گذاري كند.هر چند در سال‌هاي اخيرمواردي از رعايت حال اين افراد در دكوراسيون شهري ديده مي‌شود. اما هنوز تا رسيدن به حد مطلوف فاصله زيادي داريم؛ آب گرم و سرد تمام شيرهاي آب، گيت‌هاي ورودي متروها، استفاده از آچارها و ابزار، نواختن انواع سازها، تنها نمونه‌هاي كوچكي از مشكلات اين افراد است. البته اين كه فردي بتواند هر دودست خود را توانمند كند و دودستي باشد، بسيار خوب است، اما چه مي‌توان كرد وقتي‌كه مردم معمولا تك‌دست هستند و تنها يك دست بسيار فعال و توانمند دارند. اين مورد حتي در مورد پا هم ديده مي‌شود و برخي افراد چپ پا هستند. و البته جا دارد بگوييم كه حيوانات چپ‌دست و پا هم داريم!

چپ دستي در ميان مردان دو درصد بيشتر از زنان است و علاوه بر تمام مشكلات اجتماعي،.احتمال ابتلا چپ‌دست‌ها به بيماري‌هايي مانند سرطان سينه در زنان، بيماري‌هاي قلبي و بيمارهاي خود ايمني، احتمال ابتلا به بيماري‌هاي رواني و عصبي مثل اوتيسم، افسردگي، اختلال دوقطبي، اختلال اضطراب، ام‌اس (Multiple sclerosis)، اعتياد به الکل و بيماري پارکينسون فقط در زنان چپ‌دست هم، بيشتر از افراد راست‌دست است.

دقيقا به دليل همين مشكلات است كه يك روز جهاني براي چپ‌دست‌ها انتخاب شده؛13 آگوست سال 1976 به همت ديين کمپبل (Dean R, Campbell) بنيان‌گذار اتحاديه بين‌المللي چپ‌دست‌ها (Lefthanders International, Inc.)، روز بين‌المللي چپ‌دست‌ها نام‌گذاري شد.هدف کمپبل از تشکيل اين اتحاديه افزايش آگاهي از امتيازها و مشکلات چپ‌دست بودن در دنياي راست‌دست‌ها بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي