جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 مقاله 

 لباس نو مي خريد، حتما آن را بشوييد؟

تهيه و تنظيم: مهسا خدامراد

نو بودن و تازگي براي همه آدم ها خوشايند است و پوشيدن لباس نو اين حس را تقويت مي کند اما از آن جا که نمي دانيد لباس هاي نو چه مسيري را طي کرده است و در مسير توليد از چه مواد و رنگ هاي شيميايي براي ساخت آن استفاده و توسط چه افرادي پرو شده است بايد مراقب باشيم که با پوشيدن اين لباس ها دچار بيماري نشويم .

مانند حساسيت هاي پوستي،راش پوستي نوعي درماتيت پوستي است که روزها بعد از تماس با ماده حساسيت زا به وجود مي آيد و در اين صورت نمي توان دليلي براي آن يافت اما اگر در چند روز گذشته لباس نوبه تن کرده و بعد از آن دچار حساسيت پوستي شده ايد به دنبال علت آن در لباس تان باشيد .پارچه هاي مصنوعي، مانند پلي استر و نايلون حاوي ميزان بيشتري از رنگ هاست که مي تواند دليل حساسيت پوستي باشد بنابراين لباس نوي خود، به‌ويژه لباس هاي ورزشي را پيش از پوشيدن بشوييد.

باورتان مي شود که مواد شيميايي لباس هاي نو ، سرطان زاست ؟

کينولين ماده شيميايي است كه رشد تومورها را در نمونه هاي آزمايشگاهي تحريک مي کند. اين در حالي است که ميزان زيادي از کينولين در پلي استر وجود دارد. از اين رو، لباس هاي تهيه شده از آن بايد به خوبي شسته شود.

شست وشوي لباس ها مي تواند ميزان مواد شيميايي موجود در آن ها را کاهش دهد. مواد ضد لک ، ضد چروک ، نرم کننده ها و تثبيت کننده هاي رنگ، گزينه هايي است که مي توان در گروه مواد مضر قرار داد. حتما قبل از پوشيدن لباس نو آن را شسته و بعد تن كنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي