جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/05/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6186

 تريبون 

 سرپيچي بانک‌ها از دستور بانک مرکزي

وام ازدواج هنوز 2 ضامن مي‌خواهد

با وجود بخشنامه بانک مرکزي مبني بر پرداخت وام ازدواج با سفته و يک ضامن معتبر، برخي از بانک‌ها هنوز براي پرداخت اين تسهيلات دو ضامن از متقاضي طلب مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، با تصويب مجلس شوراي اسلامي، مبلغ وام ازدواج از سال 1398 دو برابر شد و به 30 ميليون تومان براي هر نفر رسيد، اما دريافت اين تسهيلات از بانک‌ها براي برخي از زوجين اندکي مشکل شده است.در ابتدا قرار بود که بانک‌ها کارت يارانه سرپرست خانوار را به عنوان ضامن تسهيلات قبول کنند، اما با توجه به اين مبلغ پرداختي يارانه سرپرست خانوار، عمدتا کمتر از اقساط تسهيلات بود، بانک‌ها از پذيرفتن اين کارت خودداري کردند.به اين ترتيب، پيدا کردن ضامن براي دريافت وام ازدواج به معضلي تبديل شد که گريبان برخي از متقاضيان اين تسهيلات گرفت.بانک‌ها در حال حاضر براي پرداخت تسهيلات خرد به مردم، به ازاي هر 20 ميليون تومان، يک ضامن از گيرنده تسهيلات طلب مي‌کنند و در مورد اين تسهيلات نيز همين روال را پيش گرفتند.

مشکلات جوانان براي پيدا کردن ضامن

اعظم کريمي، مديرکل برنامه‌ريزي و توسعه اجتماعي جوانان با اشاره به مشکلات تامين ضامن زوج‌هاي جوان براي دريافت وام ازدواج، گفته بود که يکي از مشکلات جوانان به ويژه در شهرستان‌ها، تامين چندين ضامن براي دريافت وام ‌است که به دنبال افزايش مبلغ وام، بانک‌هاي عامل بيش از يک ضامن را طلب مي‌کنند که خوشبختانه با مطرح شدن موضوع در حاشيه جلسه هيات دولت و ابلاغ بانک مرکزي براي پرداخت وام با يک ضامن معتبر و سفته، اين مشکل برطرف خواهد شد.

تکليف بانک مرکزي براي بانک‌ها

ماجرا از اين قرار بود که بانک مرکزي با ابلاغ بخش‌نامه‌اي به شبکه بانکي کشور، اعلام کرد از محل پس‌انداز و جاري قرض‌الحسنه نظام بانکي، به زوج‌هايي که تاريخ عقد آن‌ها بعد از يکم فروردين سال 1396 است و تاکنون وام ازدواج دريافت نکرده‌اند، با اولويت نخست و با سقف فردي 300 ميليون ريال، با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ يک ضامن معتبر و سفته، تسهيلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شود.

به نظر مي‌رسيد که با وجود اين ابلاغيه، بانک‌هاي عامل تسهيلات ازدواج نسبت به پرداخت اين تسهيلات با سفته و يک ضامن معتبر، اقدام کنند، اما آن‌چه که اکنون در شعب بانکي مشاهده مي‌شود، خلاف اين موضوع را مي‌رساند.

بررسي بازار ميوه نشان مي دهد:

قيمت ميادين و سطح شهر تفاوت قابل توجهي با يکديگر دارند

بررسي بازار ميوه نشان از آن دارد که همچنان قيمت ميادين و سطح شهر تفاوت قابل توجهي با يکديگر دارند و از سوي ديگر با وجود نظارت و اعمال جريمه از سوي دستگاه‌هاي نظارتي، همچنان برخي از واحدهاي صنفي از ارائه فاکتور و نصب برچسب قيمت خودداري مي‌کنند.

به گزارش ايرنا ، يکي از اقلام پرمصرف سفره ايراني‌ها، ميوه و سبزي‌جات است که از ابتداي سال گذشته با افزايش نرخ تورم، رشد قيمت ارز و افزايش هزينه‌هاي تمام شده توليد و عرضه، همچون ديگر اقلام مصرفي خانوار رشد قيمت قابل توجهي به خود گرفتند.

بررسي قيمت انواع ميوه حکايت از آن دارد که قيمتها تغيير آنچناني در چند روز گذشته نداشته و کمبودي در بازار ميوه وجود ندارد، اما همچنان برخي از افراد براي کسب سود بيشتر، قيمتهاي قابل توجهي را براي ميوه در سطح شهر اعلام مي‌کنند و از سوي ديگر قيمت محصولات را درج نمي‌کنند.

در حال حاضر قيمت انواع ميوه در ميادين اصلي توزيع‌کننده ميوه به صورت عمده در انواع و کيفيت‌هاي مختلف، به شرح زير است:

انبه کيلويي 14 تا 22 هزار تومان، انجير زرد کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، انجير سياه کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، انگور رطبي کيلويي 4 تا 7 هزار تومان، انگور صاحبي کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، انگور عسکري کيلويي 5 تا 7 هزار تومان، آلبالو تخم خارجي کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، آلبالو رسمي کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، آلو سانترال کيلويي 5 تا 9 هزار تومان، آلو سياه کيلويي 3 تا 8 هزار تومان، آلو شابلون کيلويي 4 تا 8 هزار تومان، آلو قطره طلا کيلويي 3 تا 8 هزار تومان، توت فرنگي کرج کيلويي 7 تا 17 هزار تومان، خربزه کيلويي 1.5 تا 3 هزار تومان، خيار رسمي و گلخانه‌اي کيلويي1.5 تا 3.5 هزار تومان، سيب گلاب کيلويي 3.5 تا 10 هزار تومان، شليل انجيري کيلويي 4 تا 8 هزار تومان، شليل سفيد کيلويي 8 تا 15 هزار تومان، شليل شبرنگ کيلويي 6 تا 10 هزار تومان، شليل شبرنگ سيبي کيلويي 5 تا 10 هزار تومان، طالبي کيلويي 1.5 تا 2.5 هزار تومان، گلابي کيلويي 8 تا 14 هزار تومان، گيلاس تکدانه کيلويي 14 تا 21 هزار تومان، گيلاس صورتي کيلويي 5 تا 9 هزار تومان، موز کيلويي 9 تا 11 هزار تومان، هلو انجيري کيلويي 5 تا 12 هزار تومان، هلو هسته جدا کيلويي 4 تا 10 هزار تومان و هندوانه کيلويي400 تا هزار تومان قيمت‌گذاري شده است.

اين در حالي است که در شهر در سطح مغازه‌هاي خرده‌فروشي به طور ميانگين قيمت هر کيلوگرم سيب ترش و سيب گلاب 6 هزار و 800 تومان، آلبالو رسمي 10 هزار و 500، هلو هسته جدا 10 هزار و 800، خيار بوته‌اي 2 هزار و 700، گوجه‌فرنگي 3 هزار و 300، انبه پاکستاني 19 هزار، انگور عسکري 10 هزار و 500، هندوانه 950، موز 11 هزار و 500، انجير سياه 12 هزار و 500 و آناناس دانه‌اي 36 هزار تومان است.

استعفاي پوري‌حسيني پذيرفته شد

وزير اقتصاد، استعفاي پوري حسيني از رياست سازمان خصوصي‌سازي را پذيرفت و داود خاني را به عنوان سرپرست اين سازمان منصوب کرد.

به گزارش ايسنا، فرهاد دژپسند - وزير امور اقتصادي و دارايي - طي حکمي، داود خاني را به عنوان سرپرست سازمان خصوصي‌سازي منصوب کرد.خاني عضو هيات عامل و معاون برنامه‌ريزي، توسعه منابع و امور پشتيباني سازمان خصوصي‌سازي با حفظ سمت از سوي وزير اقتصاد به عنوان سرپرست اين سازمان منصوب شده است.

پيش از اين، ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني، رياست سازمان خصوصي‌سازي را عهده‌دار بود که استعفايش مورد موافقت وزير امور اقتصادي و دارايي قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي