جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 سرمقاله 

 آينده سازان سرزمين را جدي بگيريم

مريم اخوان صالح

بارها از سوي بزرگان و انديشمندان جهان به صورت جملات قصار نقل شده که معلمان به عنوان اصلي‌ترين قشر تاثير گذار جوامع هستند که مي‌توانند آينده يک کشور و مردمش را رقم بزنند.اين مسئله را به صورت عيني مي‎توان در کشورهاي توسعه يافته ديد که چگونه اقشار مرتبط با سيستم آموزشي مورد توجه مسئولان قرار دارند.

اين توجه هم به لحاظ جايگاه عالي معلمان و آموزش دهندگان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي قابل مشاهده است و هم به لحاظ مالي و تامين زندگي مناسب در وضعيت مناسبي قرار دارند. اين اهميت به حوزه آموزش به گونه اي است که معمولا افرادي به حوزه آموزش وارد مي‌شوند که علاوه بر علاقه شخصي، داراي استعدادهاي مناسبي در زمينه علمي باشند.

به عبارتي اهميت نقش معلمان در جوامع پيشرفته مشخص شده و افراد نيز براي ورود به شغل اولويت قائلند.

حالا اين مسئله را در کشور خودمان مقايسه کنيد. چند درصد از دانش آموزان ما در سال‌هاي متوسطه در پاسخ به اينکه چه رشته و شغلي را براي آينده در نظر دارند، پاسخشان معلم شدن است؟!

متاسفانه نوعي نگاه مالي به تحصيل در کشور ما رايج شده و از سوي ديگر عدم توجه کافي به قشرزحمتکش معلمان باعث شده تا آنها جايگاه مناسبي براي الگو بودن و اولويت شغلي براي جوانان نباشند.

درحال حاضر در بسياري از شهرهاي بزرگ کشور که از امکانات مناسبي هم برخوردارند، شاهد کمبود نيرو در زمينه معلمي هستيم و اين مسئله با دوري از مراکز شهرها و در مناطق روستايي بسيار محسوس است. هرچند اين مسئله از سوي آموزش و پرورش با حفظ نيروهاي بازنشسته شده و افزايش ساعت کار معلمين تا حدي کنترل شده اما اين مشكل در سال‌هاي آينده براي سيستم آموزشي ما تا حدودي مشکل‌ساز خواهد شد.

گواه اينکه در حاشيه جلسه هيات دولت كه روز گذشته برگزار شد؛ وزير آموزش و پرورش از حل مشکل کمبود نيروي انساني تا مهرماه سال جاري خبر داد.مسلماً ما براي داشتن جامعه‌اي آگاه نياز به معلماني داريم که به صورت تخصصي و با فراغت مناسب به امر آموزش بپردازند و اگر همچون زمان حال درگير دغدغه‌هاي پولي و معيشتي باشند بخشي از انرژي خود را از دست خواهند داد و اين يعني افت کيفيت آموزش. !

اين افت کيفيت خواسته هيچ معلمي نيست، اما آنها هم مثل هر انساني صبري دارند و ظرفيتشان يک روز پر خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي