جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 يك نكته از هزاران 

 روايتي از سيل و سيل‌زدگان پس از پنج ماه!

شايد اين يک داستان قديمي است؛ داستان هيجان‌ها و جوزدگي‌هاي آني و مقطعي ما و سپس فراموش کردن. هنگام وقوع بلاياي طبيعي و غيرطبيعي، طبعا اغلب ما به مردماني همدل و همدرد و گشاده دست تبديل مي‌شويم. از هر کجا و به هر طريقي که برايمان ممکن باشد، دست کمک به سوي آسيب ديدگان دراز مي‌کنيم و تا سر حد توان‌مان براي ياري رساندن به آنان تلاش مي‌کنيم. اما همين که اوضاع کمي آرام شد و آب‌هاي سيلاب از جوش و خروش افتاد،آن اغلب مايي که چنان پرشور در صحنه بوديم به سر کار و زندگي خود برمي‌گرديم؛ شايد به اين اميد که حالا با آرام‌تر شدن و تحت کنترل درآمدن اوضاع، انجام کارهاي بزرگ‌تر مانند بازسازي خانه‌ها و جاده‌ها و پل‌ها ديگر به عهده دولت است و طبعا اين دولت است که از اين پس بايد به وظايف ويژه خود در اين زمينه عمل کند.

اما درست مشکل از همين نقطه آغاز مي‌شود، با فروکش کردن هيجان‌ها، برخي اولويت‌هاي اين آسيب‌ها هم از سکه مي‌افتند. و دولت به تبع مردم برمي‌گردد به روال عادي کار خودش و چنين مي‌شود که براي مثال با گذشت پنج ماه از سيل شهرستان آق قلا و در حالي که پائيز در راه است به گفته نماينده آق قلا بسياري از سيل‌زدگان اين شهرستان هنوز در چادر به سر مي‌برند. يا جاده پلدختر به خرم آباد هنوز ترميم و بازسازي نشده که هيچ، پل‌هاي ارتباطي بسياري از روستاها، حتي پل‌هايي که به تازگي افتتاح شده بودند، دوباره‌سازي نشده‌اند و مردم با بستن بندها و پل‌هاي چوبي و با خريدن خطرات مختلف به جان، راه باريکه‌اي براي تردد خود درست کرده‌اند.

اين که چرا پل‌هاي تازه افتتاح شده، با اولين سيلاب فروريختند، جاي بحث خود را دارد در مجالي ديگر، اما اين که چرا بعد از پنج ماه هنوز جاده‌ها و پل‌ها به همان حال رها شده‌اند و يا چرا هنوز بسياري از از سيل‌زدگان در چادر يا کانکس به سرمي‌برند، پرسشي است که بايد مسئولان اين امور به آن پاسخ بدهند.

در اين ميان مسئولان آموزش‌و‌پرورش در مورد مدارس نيمه ويران قول‌هايي داده‌اند که شايد براي اول مهر آماده شوند اما در مورد مدارسي که کاملا تخريب شده‌اند، براي يک سال ديگر قول داده‌اند. به اين ترتيب وضعيت تحصيلي برخي دانش‌آموزان مناطق سيل‌زده نيز مبهم است و احتمالا اين فرزندان امسال در بهترين حالت در کانکس‌ها درس خواهند خواند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي