جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 ميز خبر 

 ظريف: عطش جنگ هم بايد همراه با سردسته جنگ طلبان برود

وزير امور خارجه کشورمان با انتشار پيامي، به شدت از اعلام تشديد تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران انتقاد کرد.

به گزارش آنا، محمدجواد ظريف با انتقاد شديد از اعلام تشديد تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران، در حساب کاربري خود در توييتر نوشت: عطش جنگ هم بايد همراه با سردسته جنگ طلبان برود.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: در حالي که جهان (به استثناي سه يا حتي دو هم دست هراسان) مي خواست از اخراج کارگزار سرسپرده تبهکاران «تيم بي» در کاخ سفيد نفس راحتي بکشد، مايک پمپئو و استيو منوچين تشديد تروريسم اقتصادي عليه ايران را اعلام کردند.

جزئيات جديد برنامه 400 ميلياردي چين براي سرمايه‌گذاري در ايران

جزئيات جديدي از تفاهم امضا شده ميان ايران و چين که براساس آن قرار است چيني‌ها بالغ بر 400 ميليارد دلار در بخش‌هاي اقتصادي ايران سرمايه گذاري کنند، اعلام شد.به گزارش مهر به نقل از پتروليوم اکونوميست، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در پايان ماه اوت با همتاي چيني خود در ديداري که انجام داد نقشه راهي براي همکاري استراتژيک چين و ايران ارائه کرد. اين قرارداد همکاري در 2016 امضا شده بود و بسياري از نکاتي را که در قراردادهاي قبلي ايران و چين بود، در بر مي‌گيرد. ولي بسياري از نکات خاص و کليدي اين تفاهم نامه جديد در اختيار عموم قرار نمي گيرد.

براساس اين گزارش، اين قرارداد تعادل جهاني بخش نفت و گاز را تغيير مي دهد. ستون مرکزي قرارداد جديد اين است که چين 280 ميليارد دلار براي توسعه بخش هاي نفت، گاز و پتروشيمي ايران هزينه مي کند. اين مبلغ براي دوره پنج ساله اول اين قرارداد در ابتدا پرداخت مي شود. ولي طبق اين تفاهم نامه، پرداخت هاي بعدي در هر دوره پنج ساله با توجه به توافق دو طرف پرداخت خواهند شد.

همچنين اين گزارش مي افزايد: يک سرمايه گذاري 120 ميليارد دلاري ديگر هم براي به‌روزرساني زيرساخت‌هاي حمل و نقل و توليد ايران امضا شده است که مجدداً در ابتداي هر دوره پنج ساله طبق توافق دو طرف پرداخت خواهد شد.

ترامپ در مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر:

اگر طالبان بار ديگر به ما حمله کند، بلايي به سرشان مي‌آوريم که تا به حال به چشم نديده‌اند

مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر که در مقر پنتاگون برگزار شد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتد پرس، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا،‌ در مراسم يادبود قربانيان 11 سپتامبر که در مقر پنتاگون برگزار شد شرکت کرد.

اين مراسم با يک دقيقه سکوت به ياد قربانيان اين حادثه آغاز شد.

رئيس‌جمهوري آمريکا در ادامه گفت: «ما ميلياردها ميليارد دلار براي درمان و بيمه بازماندگان اين حملات و کساني که خود را براي نجات ديگران به خطر انداخته‌اند اختصاص داده‌ايم. از آن زمان کسان بسياري با جانفشاني کوشيده‌اند در برابر افراطي‌گري بايستند. نمي‌توان هيچ‌گاه به‌اندازه کافي از اين افراد تشکر کرد.»

وي افزود: «ما در پي درگيري نيستيم، اما اگر کسي جرئت کند با ما حمله کند با قدرت تمام و با مشت آهنين به آن‌ها مي‌تازيم. روح ما شکستني نيست.»

ترامپ با اشاره به شکست مذاکرات با طالبان گفت: «مذاکرات صلحي با طالبان داشتيم. اما وقتي فهميدم که يک سرباز آمريکايي در جريان بمب‌گذاري اخير در کابل کشته شده است، اين مذاکرات را قطع کردم. آن‌ها گمان کردند که مي‌توانند از ترور به‌عنوان ابزار فشار استفاده کنند. اما اشتباه مي‌کنند! اگر آن‌ها به هر دليلي به کشور ما بازگردند، به سراغ‌شان مي‌رويم، با تمام قدرت و بلايي به سرشان مي‌آوريم که تا به حال به چشم نديده‌اند. کسي نمي ‌تواند از منظر قدرت نظامي به آمريکا برسد. در اين دو سال و نيم گذشته اين توانايي افزايش بسياري يافته است.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي