جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 ميز خبر 

 با حکم معاون وزير نفت؛

مديرکل نظارت بر صادرات مواد نفتي منصوب شد

معاون نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت در حکمي بهروز پوراحمدي را به‌ عنوان «مديرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتي» منصوب کرد.به گزارش وزارت نفت، محسن پاک نژاد معاون نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت در حکمي بهروز پوراحمدي را به‌ عنوان «مديرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتي» منصوب کرد.

اعمال نظارت‌هاي دقيق و مستمر بر سنجش‌هاي کمي و کيفي مواد هيدروکربوري در پايانه‌هاي صادراتي و وارداتي و مبادي تحويل و تحول بين شرکت‌هاي تابعه وزارت نفت، نظارت عاليه بر اجراي پروژه‌هاي تامين، نصب و راه‌اندازي سامانه‌هاي اندازه‌گيري در همه مبادي تحويل و تحول مواد هيدروکربوري، پايش مستمر عملکرد سامانه‌هاي اندازه‌گيري کمي و کيفي و برنامه‌ريزي براي کاليبراسيون آنها در تطابق با استانداردهاي معتبر و دستورعمل‌هاي مربوطه در همه مبادي مبادلاتي و استفاده از سامانه‌هاي نرم‌افزاري و پايگاه‌هاي اطلاعاتي در راستاي ارتقاي کيفي گزارش‌هاي آماري با حفظ امنيت اطلاعات از جمله شرح وظايف مديرکل نظارت بر صادارت و مبادلات مواد نفتي وزارت نفت است.

يک مقام مسئول اعلام کرد:

قرارداد توسعه ميدان گازي بلال با شرکتي ايراني امضا مي‌شود

معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: توسعه ميدان گازي بلال با امضاي قراردادي به ارزش 440 ميليون دلار، به شرکتي ايراني واگذار مي شود.

به گزارش وزارت نفت، رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: توسعه ميدان گازي بلال با امضاي قراردادي به ارزش 440 ميليون دلار، به شرکتي ايراني واگذار شده و اين قرارداد، هفته آينده با شرکتي ايراني امضا مي‌شود.

وي با بيان اينکه با توسعه اين ميدان مشترک، روزانه 500 ميليون فوت مکعب گاز ترش توليد مي‌شود، ادامه داد: گاز توليدي به سکوي C فاز 12 منتقل و سپس براي فراورش، از طريق خط لوله به پالايشگاه فاز 12 ارسال مي شود.بر اساس اين گزارش، ميدان گازي بلال در بخش شرقي ميدان گازي پارس‌جنوبي و در 90 کيلومتري جنوب غربي جزيره لاوان واقع شده و امضاي قرارداد توسعه اين ميدان با شرکتي ايراني، نماد ديگري از اتکاي صنعت نفت به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در داخل کشور است.

کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي 30 درصد افزايش يافت

بر اساس اعلام يک مقام مسئول، مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي نرخ کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و اعمال آن در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تيرماه اخذ شده است.به گزارش مهر، بر اساس نامه‌اي که با امضاي کرامت ويس حسيني سرپرست مديريت تأمين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در 5 شهريور ماه امسال خطاب به مديران مناطق اين شرکت ارسال کرده، کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي در سال 98 افزايش مي‌يابد.

در اين نامه آمده است مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و همچنين اعمال اين افزايش در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تير ماه 98 اخذ شده است.

گفتني است بر اساس قانون، هزينه پرداخت کرايه حمل سوخت و فرآورده‌هاي نفتي به رانندگان و مالکان کاميون‌هاي تانکردار را شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي و با تأمين اعتبار از سوي سازمان برنامه و بودجه پرداخت کرده و کرايه حمل ديگر کالاها توسط ساير انواع کاميون‌ها از سوي صاحبان بار پرداخت مي‌شود. کاميون‌هاي حمل سوخت فرآورده‌هاي نفتي مشمول مصوبه شوراي عالي ترابري مبني بر پرداخت کرايه بر اساس تن-کيلومتر نيستند اما صدور بارنامه و کارت هوشمند رانندگان بر عهده سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي است.

مقاومت عراق در برابر فشار آمريکا براي کاهش واردات گاز ايران

وزير برق عراق با مقاومت در برابر فشار آمريکا براي توقف واردات گاز از ايران، اعلام کرد: عراق بدون ادامه واردات گاز از کشور همسايه خود به مدت سه تا چهار سال ديگر، براي توليد برق کافي دچار مشکل خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، عراق معافيت آمريکا براي واردات گاز ايران را دريافت کرده اما واشنگتن بغداد را براي متوقف کردن وارداتش تحت فشار قرار داده است.

لوي الخطيب، وزير برق عراق در حاشيه کنفرانس کنگره جهاني انرژي در ابوظبي گفت: مسئله برق به يک مسئله سياسي در عراق تبديل شده است.

قطع برق در عراق اغلب باعث اعتراض نسبت به مسئولان اين کشور مي‌شود. ايران گاز کافي براي توليد 2500 مگاوات برق و همچنين 1200 مگاوات برق مستقيم براي عراق فراهم مي‌کند.

وزير برق عراق گفت: عراق اکنون ظرفيت 18000 مگاوات نيرو دارد که بيشتر از 12000 تا 15000 مگاوات در سال گذشته است اما همچنان کمتر از پيک تقاضاست که مي‌تواند به حدود 25000 مگاوات برسد و هر سال نيز رو به افزايش است.الخطيب در پاسخ به پرسشي درباره افزايش فشار آمريکا درباره واردات گاز از ايران، گفت: ما روابطمان با همه را متوازن کرده‌ايم و ديگران بايد به آن احترام بگذارند.وي گفت: بخش نيرو به منظور ارتقاي شبکه که 50 سال قدمت دارد و 25 درصد از ظرفيتش را به دليل حملات داعش از دست داده است، به سرمايه گذاري به ارزش حداقل 30 ميليارد دلار نياز دارد.الخطيب گفت: عراق پول گاز ايران را بر مبناي فرمولي که به حدود 11 درصد قيمت نفت برنت مي‌رسد يا معادل حدود 6 دلار به ازاي هر ميليون واحد حرارتي بريتيش (MBTU) پرداخت مي‌کند در حالي که قيمت گاز در آمريکا دو تا سه دلار به ازاي هر MBTU است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي