جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 يادداشت 

بخوريم، بنوشيم و سرحال شويم!

ابراهيم علي آبادي

شيوه خوردن و گاهي نوشيدن اغلب ما به گونه‌اي است که پس از خوردن و نوشيدن، گاهي به يک استراحت هرچند کوتاه مدت نياز پيدا مي‌کنيم؛ طوري که انگار احساس سنگيني مي‌کنيم و بايد با دراز کشيدن و فرصت دادن به معده از خواب آلودگي و لخت شدن رهايي پيدا کنيم؛ درست مثل مار بوآيي که حيواني بزرگ را بلعيده باشد!

در حالي که خوردن و نوشيدن بايد حداقل سطح انرژي ما را بالا ببرد تا بتوانيم به کارهاي روزمره خود بهتر بپرداريم. نه اين که ما را بي حال‌تر و خسته‌تر کند.

برخي براي سرحال آمدن پس ازغذا، از نوشيدني‌هايي مانند قهوه و چاي استفاده مي‌کنند تا مگر بتوانند به کار خود ادامه دهند. اما البته قهوه و چاي به‌خصوص چاي سبز در مصرف مداوم و چندين بار در روز موجب افزايش تپش قلب مي‌شود. و گاهي بهتر است يا مقدار آن‌ها را کم کنيم يا اصلا از خيرشان بگذريم.

اما البته نوشيدني‌هاي ديگري براي سرحال آمدن و بالا رفتن انرژي هم وجود دارند که بد نيست آن‌ها را به عادات غذايي روزمره‌مان اضافه کنيم و به اين ترتيب هم از خواص آن‌ها سود ببريم و هم تنوعي به شيوه زندگي‌مان بدهيم.

به جاي چاي يا قهوه مي‌توان از دمنوش هاي مختلف استفاده کرد. مثلا ماچا (Matcha) پودر سبزرنگي است که از آسياب کردن برگ‌هاي جوان چاي به دست مي‌آيد و مي‌توان آن‌را جايگزين قهوه کرد، به‌خصوص براي افرادي که نمي‌خواهند احساس لرزش يا تپش قلب ناشي از مصرف قهوه را تجربه کنند. ماچا حاوي کافئين به همراه اسيدآمينه ال – تيانين (L-theanine) است که ذهن را بدون ايجاد حالت خواب‌آلودگي آرام مي‌کند. ال تيانين وقتي با کافئين مصرف مي‌شود اثرات مثبتي در عملکرد شناختي و خلق‌وخوي ايجاد کند.

اسموتي‌هاي ميوه هم در اين ميان بسيار مفيدند؛ اسموتي‌ها کمک مي‌کنند تا تعداد واحدهاي ميوه و سبزيجاتي که بايد در طول روز مصرف کنيم و اغلب ما از آن غافليم را دريافت کنيم. اضافه کردن پروتئيني مانند ماست نيز به شما در احساس سيري کمک مي‌کند. اسموتي‌ها با داشتن کربوهيدرات‌، فيبر، آنتي‌اکسيدان و پروتئين يک شروع خوب براي يک روز پرانرژي هستند.براي داشتن يک صبح پرنشاط همراه با حالي خوش، خوب است آب و ليمو را هم امتحان کنيد؛ اين نوشيدني فاقد کالري و کافئين است و مقداري ويتامين C دارد. ويتامين C به عنوان يک آنتي‌اکسيدان در تقويت سيستم ايمني بدن نقش دارد، از پوست‌تان در برابر آفتاب محافظت مي‌کند و براي ايجاد کلاژن، پروتئيني که ساختار اساسي پوست، تاندون‌ها و رباط‌هاي شما را فراهم مي‌کند، ضروري است. بدين منظور فقط به يک ليوان آب و آب نصف ليمو (1 قاشق غذاخوري يا 15 ميلي ليتر) نياز داريد که حدود 10درصد از RDI شما را براي ويتامين C را فراهم مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي