جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

  مقاله 

 راه هايي براي سلامت مو

مهسا خدامراد

شامپو‌ها چربي‌هاي طبيعي مو را از بين مي‌برند. وقتي موهايتان را بيش از اندازه مي‌شوييد، مو‌ها خشک مي‌شوند. هرچه مو‌ها بيشتر خشک شوند، بيشتر گره مي‌خورند. وقتي سعي مي‌کنيد اين گره‌ها را باز کنيد، اين کار باعث شکستن مو‌ها و موخوره مي‌شود.

موخوره يکي از شايع‌ترين آسيب‌هاي مو‌ است و بيشتر در ميان زنان وجود دارد. در اين حالت، لايه‌ي محافظ انتهاي مو از بين مي‌رود و مو شکننده و چند شاخه مي‌شود.

اگر هميشه موهايتان را بالاي سرتان يا به شکل دم اسبي در يک نقطه‌ي ثابت مي‌بنديد، بايد در مدل موهايتان تجديد نظر کنيد، چون اين کار مي‌تواند فشار زيادي به آن نقطه از سر شما وارد کند. با گذشت زمان، اين فشار باعث شکستن مو‌ها مي‌شود، به ويژه زماني که مو‌هاي خيس تان را بالاي سرتان ببنديد.

تا زماني که از محصولات مناسبي براي مراقبت از موهايتان استفاده کنيد، نيازي به استفاده‌ي منظم از شفاف کننده‌هاي مو نيست. در حقيقت، ضرر محصولات شفاف کننده بيشتر از فايده‌ي آن‌ها است.

براي جلوگيري از به وجود آمدن موخوره، در هنگام استفاده از شامپو و نرم کننده، به موهايتان محکم چنگ نزنيد. اين مسأله در زمان باز کردن گره‌هاي مو‌ها کارتان را سخت مي‌کند و باعث خشک شدن و ريزش مو‌ها مي‌شود. تنها يک بار موهايتان را با يک شانه‌ي دندانه درشت شانه بزنيد و سپس اجازه دهيد با سرازير شدن آب، مو‌ها آبکشي شوند.

اگرچه محکم کشيدن حوله به مو‌ها به طور مستقيم منجر به موخوره نمي‌شود، اما اين کار مي‌تواند باعث گره خوردن مو‌ها شود. زماني که سعي مي‌کنيد گره‌ها را باز کنيد، اين کار باعث شکستن مو‌ها مي‌شود.

مو‌هاي خيس نسبت به مو‌هاي خشک شکننده‌تر هستند بنابراين شانه کردن موي خيس مي‌تواند باعث آسيب ديدن آن شود. مو‌هاي خيس به دليل تغيير ميزان انعطاف پذيري شان، منعطف و کشش پذير هستند و مي‌توانند به راحتي پاره شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي