جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 تريبون 

 قبوض کاغذي آب هم حذف خواهند شد

دولت دوازدهم عزم خود را براي حذف قبوض کاغذي جزم کرده است و در حالي که از ابتداي مهرماه سال جاري براي مشترکين برق قبض کاغذي صادر نخواهد شد، پاي قبوض کاغذي آب نيز به اين ماجرا باز شده و به نظر مي‌رسد اين قبوض هم به زودي کوله بار خود را از زندگي مردم جمع خواهند کرد.

به گزارش ايسنا، اواخر پاييز سال گذشته بود که محمدجواد آذري جهرمي- وزير فناوري ارتباطات و فناوري اطلاعات - از صرفه‌جويي 1440 ميليارد توماني در صورت حذف قبوض کاغذي آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با اين صرفه‌جويي مي‌توان کارهاي بزرگي به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را بايد نسبت به هدر رفت اين منابع حساس کرد. آمارها حاکي از آن است که 35 ميليون کنتور برق، حدوداً همين تعداد کنتور آب و 20 ميليون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان مي‌دهد 1,440 ميليارد تومان براي قبوض خدماتي هزينه مي‌شود. در حالي که به گفته آذري جهرمي ظرفيت کامل دولت الکترونيکي فراهم است که تمام اين قبوض را به صورت الکترونيکي صادر کند.

در اين راستا وزارت نيرو کمر همت به حذف قبوض کاغذي برق بست و اعلام کرد از ابتداي مهرماه قبض کاغذي برق صادر نخواهد شد. شرکت توانير نيز راه‌هايي را به مردم معرفي کرد تا از طريق آن‌ها اطلاعات خود را براي دريافت اطلاعات قبض برق از طريق پيامک ثبت کنند.

براي اولين بار:

شاخص بورس به کانال 300 هزار واحد رسيد

فعالان بازار سرمايه امروز شاهد کانال‌شکني پي در پي شاخص کل بودند؛ به طوري که نماگر اصلي بازار براي اولين بار در تاريخ بازار سرمايه در آستانه کانال 300 هزار واحدي قرار گرفت.

به گزارش ايلنا ، در اولين روز معاملات بورس تهران در اين هفته شاخص کل 3198 واحد رشد کرد و در تراز 299 هزار و 930 واحدي قرار گرفت. به اين ترتيب تا فتح قله 300 هزار واحدي مقدار زيادي نمانده و احتمال دارد فعالان بازار سرمايه شاهد ورود نماگر اصلي به اين کانال باشند.

شاخص کل هم وزن نيز با 1387 واحد رشد عدد 83 هزار و 499 واحدي را پشت سر گذاشت. و شاخص آزاد شناور با 4262 واحد افزايش رقم 342 هزار و 211 واحدي را کسب کرد. علاوه بر اينها شاخص بازار اول و دوم نيز هر کدام به ترتيب 1900 و 8409 واحد رشد کردند.

پتروشيمي فارس، پالايش نفت تهران، ملي صنايع مس ايران و بانگ پاسارگاد هر کدام به ترتيب 306، 207، 204 و 135 واحد تاثير افزايشي روي شاخص‌هاي بازار سهام داشتند. اما در طرف مقابل پالايش نفت بندرعباس ، گسترش نفت و گاز پارسيان و توسعه منابع و فلزات و گروه مپنا هر کدام به ترتيب 81، 64، 57 و 46 واحد تاثير کاهشي روي شاخص‌هاي بازار داشتند.

گروه خودرو و ساخت قطعات توانست با داد و ستد 807 ميليون سهم و اوراق مالي به ارزش 209 ميليارد تومان بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. در اين گروه بيشتر سهم‌ها با رشد قيمت مواجه شد و سهم‌هاي شاخص ساز صف خريد را شاهد بودند.

گروه فلزات اساسي با معامله 167 ميليون سهم به ارزش 141 ميليارد تومان پس از خودروهايي بيشترين ارزش معاملات را کسب کردند. بيش از نيمي از سهم‌ها در اين گروه با افزايش قيمت پاياني مواجه شدند. شيميايي‌ها، بانکي‌ها و گروه سرمايه گذاري پس از دو گروه ياد شده بيشترين ارزش معاملات را داشتند.

در بورس تهران تعداد نمادهاي مثبت به 565 و تعداد نمادهاي منفي به 82 رسيد. در فرابورس ايران نيز تعداد نمادهاي مثبت به 137 و تعداد نمادهاي منفي عدد 40 را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به رقم 1657 ميليارد تومان رسيد و حجم معاملات اين بازار رقم 4.3 ميليارد سهم و اوراق مالي را پشت سر گذاشت.

در فرابورس ايران شاخص کل 44 واحد رشد کرد و به عدد 3884 واحدي رسيد. ارزش معاملات اين بازار به رقم 528 ميليارد تومان دست يافت و حجم معاملات آن رقم 739 ميليون سهم و اوراق مالي را رد کرد.

سازمان حمايت اعلام کرد:

فروش بليت هواپيما با نرخ بالاتر از آذر97 تخلف است

مديرکل نظارت بر خدمات سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکندگان گفت: فروش بليط هواپيما به قيمت بالاتر از نرخهاي آذر ماه 97 تخلف است و بايد شرکتهاي هواپيمايي نرخ آذر ماه 97 را ملاک عمل قرار دهند.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سيدجواد احمدي اظهار کرد: در تير ماه سال جاري نرخ بليط هواپيما در پروازهاي داخلي توسط شرکتهاي هواپيمايي با هماهنگي سازمان هواپيمايي کشوري و بدون هماهنگي با کارگروه تنظيم بازار، افزايش يافته و نرخهاي جديد به اجرا گذاشته شده است.

مديرکل نظارت بر خدمات سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان افزود: از آنجا که طي نشدن فرآيند مندرج در مصوبه 29 /5/ 97 شوراي عالي هماهنگي اقتصادي کشور تخلف بوده و عليرغم مکاتبات اين سازمان براي اصلاح روند فوق، اقدامي از طرف سازمان هواپيمايي کشوري و شرکتهاي هواپيمايي در اين زمينه صورت نگرفت، مقرر شد تا تعيين تکليف نهايي، نرخ بليط هواپيما بر مبناي آذر ماه سال گذشته محاسبه و فروخته شود و فروش بليط با نرخ بالاتر، تخلف محسوب شود. اين موضوع مورد تاييد وزير راه و شهرسازي نيز قرار گرفته و توسط وي در رسانه‌ها تاکيد و تاييد شده است.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر همين اساس طي بازرسي به عمل آمده از چهار شرکت هواپيمايي در هفته‌هاي اخير به علت اضافه دريافتي، ضمن تشکيل پرونده مراتب به تعزيرات حکومتي ارجاع شده و وضعيت ساير شرکتها نيز در دست بررسي است.

کسي حق افزايش قيمت بليت‌ در ايام اربعين را ندارد

در همين رابطه ،وزير راه و شهرسازي درباره احتمال افزايش قيمت بليت وسايل نقليه در ايام اربعين گفت: به هيچ وجه نه راه‌آهن، نه حمل و نقل جاده‌اي و نه هواپيما حق افزايش قيمت ندارند و اگر کسي سودجويي کند و قيمت‌ها را افزايش بدهد، تخلف است که حتما با او برخورد قانوني صورت خواهد گرفت.

محمد اسلامي در رابطه با افزايش نرخ آزادراه‌هاي خصوصي در جمع خبرنگاران گفت: نرخ آزادراه‌ها طبق قانون همه ساله بر اساس قراردادهايي که با سرمايه‌گذار وجود دارد، توسط وزارت راه تعيين مي‌شود؛ چراکه نرخ استهلاک دارد و تکاليفي بر عهده‌شان است که سرمايه‌گذار وظيفه دارد همواره آزادراه‌ها را به بهترين کيفيت نگهداري کند.

وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: در چندسال گذشته مقداري کاهلي کرده بودند و ما از آن‌ها خواستيم که تکاليف‌شان را بهتر انجام دهند، نرخي هم که جديدا تصويب شده با رعايت قراردادها و حقوق مردمي که از آنجا عبور و مرور دارند، در نظر گرفته شده و ما اميدواريم به ارتقاء کيفيت و ايمني آزادراه‌هايمان منتهي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي