جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

 سرمقاله 

 سينماي «دفاع مقدس» و ضرورت پوست‌ا‌ندازي

مريم اخوان صالح

سي و يک شهريور سال1359 بود كه جنگ تحميلي عراق عليه ايران آغاز شد و به مدت هشت سال به طول انجاميد.اين جنگ تحميلي و طولاني در عرصه‌هاي مختلف زندگي اجتماعي ايرانيان وارد شد و خودش را نشان داد.جنگ و جبهه موجب تقويت فرهنگ ايثار، وحدت، همدلي و برادري در آن دوران شده بود.اثرگذاري جبهه‌ها و رزمندگان به گونه‌اي بود که پرده نقره اي نمي‌توانست از آن چشم بپوشد.به همين خاطر «31 شهريور 1369» نخستين جشنواره فيلم دفاع مقدس به پاس جانفشاني‌هاي رزمندگان پر توان اسلام در هشت سال جنگ تحميلي و ارج نهادن به آثار هنري ساخته شده در اين حوزه، برپا شد.

البته تا پيش از اين نيز فيلم‌هايي در حوزه جبهه و جنگ ساخته شد و بعضاً با استقبال خوبي هم رو به رو شد. اما اوج شکوفايي سينماي دفاع مقدس را بايد از زماني دانست که سينماگران از فضاي جبهه ، به سمت حواشي اجتماعي جنگ و آثارش بر جامعه حرکت کردند.در سال‌هاي آخر دهه 60 و سال‌هاي ابتدايي دهه 70 شاهديم که آثار فاخري در حوزه دفاع مقدس توليد شد که هريک علاوه بر کسب جوايز در جشنواره هاي مختلف، مُهر ماندگاري در سينماي ايران بر نامشان زده شد.

دهه 80 نيز سبک و سياق فيلم‌سازي در حوزه دفاع مقدس برپايه الگوهاي قبلي بود و البته باتوجه به گذشت دو دهه از زمان جنگ، ژانرهاي متفاوتي همچون طنز نيز به اين عرصه وارد شد و توانست درکنار الگوها و مدل‌هاي ثابت در سينماي دفاع مقدس، يک تازگي ايجاد کند.

اما در دهه چهارم سينماي دفاع مقدس با ورود کارگردان‎ها و نويسندگان و همچنين بازيگران نسل جديد، شاهد آثار متفاوتي بوديم که همپاي نسل حاضر به دغدغه‌ها و آثار دفاع مقدس در زمان حال پرداختند.

در واقع بايد اينطور گفت که اگر اين جوانان به ميدان نمي‌آمدند، مشخص نبود که بايد چگونه و با چه الگويي سال‌هاي دفاع مقدس را براي نسلي که نه انقلاب را ديده و نه سال‌هاي جنگ را چشيده و حتي از آن درک ذهني ندارد، به نمايش درآورد.

البته هنوز با وجود اين نوآوري‌ها، ابعاد گسترده‌اي از دفاع مقدس در حوزه سينما ورود پيدا نکرده و جاي آثار فاخر در اين حوزه در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي خالي است.

ضرورت پوست‌اندازي و نوآوري درحوزه دفاع مقدس از اين بابت است که هرچه زمان مي‌گذرد شاهد پير شدن شاهدان عيني جنگ و در مقابل افزوده شدن بر جمعيتي است که آن را درک نکرده است.

بايد اين پوست اندازي در حوزه سينماي دفاع مقدس صورت گيرد تا نسل حاضر به درک بهتري نسبت به فرهنگ و وضعيت آن دوران دست يابد.

سينماي دفاع مقدس يکي از ابزارها و شايد بهترين ابزار نرم و موثر براي نسل امروز و فردا باشد تا نسبت به وقايع و اتفاقاتي که در کشور رخ داده مطلع شوند و بعضاً اگر تحت تاثير تبليغات منفي قرار گرفته‌اند، گوشه اي از واقعيت‌ها را ببينند و نگرش خود نسبت به نسل دفاع مقدس را اصلاح نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي