جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

 دربي 90 از راه رسيد
 دوئل جذاب سرخابي ها در آخرين عصر تابستان  

 
در آخرين ديدار هفته چهارم ليگ برتر، نودمين مسابقه استقلال ـ پرسپوليس امروز در ورزشگاه آزادي برگزار مي‌شود.

آخرين بازي از هفته چهارم ليگ برتر در آخرين روز تابستان از ساعت 16 امروز در ورزشگاه آزادي بين دو تيم استقلال و پرسپوليس برگزار مي شود. مسابقه اي که آن را بزرگترين دربي قاره آسيا مي نامند و فوتبالدوستان ايراني در بسياري از کشورهاي دنيا مشتاقانه منتظر شروع اين مسابقه هستند. البته برخي از کارشناسان فوتبال مي گويند دربي پايتخت به دليل حساسيت هميشه کمتر از حد و اندازه نامش است زيرا هدف اول در اين بازي براي دو تيم نباختن است تا بردن!البته دربي 90 شايد اين ويژگي را نداشته باشد.

کالدرون مربي آرژانتيني و استراماچوني مربي ايتاليايي براي اولين بار است که حضور در دربي ايران را تجربه مي کنند. هر دو مربي قبل از بازي هدف شان را پيروزي در دربي بيان کردند.به همين دليل ممکن است اولين نبرد مربيان ايتاليايي و آرژانتيني در دربي ايراني يک بازي جذاب و تماشاگر پسند از کار دربيايد.

کالدرون قبل از مسابقه اعلام کرد سورپرايزي براي بازي با استقلال ندارد. البته او زيرکانه از شرايط نامساعد استقلال حرف زد و گفت:« تيم هايي که قبل از دربي مشکل دارند با اتحاد بيشتري پا به دربي مي‌گذارند و مي‌دانند بازي حياتي است. »

پرسپوليس با دو گل سه امتيازي 6 امتياز گرفته و در رده چهارم جدول قرار دارد با اين حال سرمربي تيم اعتراف کرده که از نحوه بازي تيمش هنوز راضي نيست.

از سويي ديگر استراماچوني سرمربي ايتاليايي استقلال که هنوز بردي براي تيمش در ليگ به دست نياورده در مورد بازي با پرسپوليس گفت: «ما تلاش مي‌‌کنيم 110 درصد آماده باشيم و مي‌دانم که بازي يکشنبه يکي از بزرگترين دربي‌هاي دنيا است.» استقلال 2 مساوي از 3 مسابقه دارد که در کسب اين نتايج اشتباه هاي داوري غير قابل انکار است بخصوص در بازي با نفت مسجدسليمان که پنالتي مسلم روي دياباته ديده نشد.

به هر حال در دربي هيچ تيمي از پيش برنده نيست و بررسي تاريخچه بازي هاي دو تيم نشان مي دهد که معمولا تيمي که قبل از دربي شرايطش نامناسب تر بود بهتر بازي کرده و حتي برنده شده است.

آخرين عصر تابستان 98 مي تواند يکي از جذاب ترين و داغ ترين مسابقات استقلال و پرسپوليس را شاهد باشيم. آبي پوشان در اين مسابقه فرشيد اسماعيلي را به دليل محروميت ندارند. دياباته و مهدي قائدي هم در فهرست مصدومان اين تيم هستند اما ممکن است حداقل يکي از آنها به بازي با پرسپوليس برسد.

در پرسپوليس هم شجاع خليل زاده دچار مصدوميت شده و حضورش در مسابقه با پرسپوليس قطعي نيست. کالدرون در بازي با صنعت نفت نفراتي چون سيدجلال حسيني و وحيد اميري را نيمکت نشين کرده بود و شايد در بازي با استقلال با ترکيبي متفاوت به ميدان بيايد همانطور که استقلال ممکن است با ترکيب و روشي دگرگون شده وارد مسابقه شود.

استراماچوني اگر در اين بازي پيروز شود به يکباره تبديل به يکي از محبوب ترين مربيان استقلال تبديل خواهد شد و کالدرون هم اصلا دوست ندارد که قافيه را به حريف ايتاليايي اش ببازد.

موعود بنيادي فر داور بين المللي فوتبال ايران نيز اولين تجربه قضاوت در اين مسابقه حساس را برعهده دارد و اگر بازيکنان و مربيان دو تيم با هر سوت به او معترض نشوند و جو ورزشگاه را متشنج نکنند او مي تواند به راحتي از پس قضاوت اين بازي بربيايد.

اسامي داوران مسابقه استقلال و پرسپوليس:

داور: موعود بنيادي فر

کمک ها: محمدرضا منصوري – حسن ظهيري

کمک داوران اضافي: سيدرضا مهدوي – سيدعلي ميرغفاري

داور چهارم: سعيد علي نژاديان

ناظر داوري: حسين عسگري

کالدرون:بازيکن خارجي گران براي يک تيم است و خارجي ارزانش براي پرسپوليس!ا

گابريل کالدرون در نشست خبري پيش از ديدار مقابل استقلال در خصوص اين بازي و وضعيت تيمش گفت: در واقع اين يک افتخار است که من اينجا هستم تا قبل از دربي صحبت کنم. همان قدر که اين بازي در داخل کشور مهم است، در سطح جهاني هم مهم است. به عنوان کسي که سال‌ها در فوتبال بودم اين بازي به نظرم بازي مهمي است و ما آماده اين بازي هستيم و خيلي شوق و اشتياق داريم که بازي را ببريم.

وي در پاسخ به اين سوال که استراتژي تيمش براي اين مسابقه چيست، ممکن است پرسپوليس براي نباختن وارد مسابقه شود، گفت: براي من بازي هجومي بايد يک بازي متعادل باشد. از وقتي ليگ شروع شده گل‌هاي کمي زده‌ايم و اگرچه در بازي آخر پرسپوليس بهتر از حريفش بازي کرد اما اعتقاد دارم هنوز به زمان بيشتري نياز داريم. هنوز فرصت مي‌خواهيم تا به پرسپوليسي که دوست داريم برسيم. فوتبال هجومي فوتبالي است که در مقابل حريف تعادل داشته باشد. من همان قدر که به تيم استقلال احترام مي‌گذارم، به همان اندازه به تيم‌هاي ديگر هم اين احترام را خواهم گذاشت. بازي با تيم‌هاي بزرگ اين قابليت را به شما مي‌دهد که بتوانيد باز بازي کنيد. من اميدوار هستم شاهد يک فوتبال هجومي در سطح فوتبال ايران باشيم.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در خصوص غيبت سيد جلال حسيني تصريح کرد: سيد يک بازيکن بزرگ چه در داخل و چه در خارج از زمين است و او هميشه در کنار ما قرار خواهد داشت؛ چرا که الگوي خوبي براي بازيکنان است و هميشه به ما کمک مي‌کند.

کالدرون در خصوص اينکه جونيور و عليپور تا اينجا عملکرد خوبي نداشته‌اند و چه برنامه‌اي براي خط دفاع استقلال داريد،‌ اظهار داشت: همان طور که قبلا گفتم ما براي گلزني نياز به بازي‌سازي بهتري داريم، البته مسئوليت بيشتري روي دوش مهاجمان است. بايد ساير خط‌هاي عقب زمين مثل هافبک‌ها بهتر بازي کنند و ما بايد روي اين مسئله کار کنيم تا بهتر شويم. وقتي تيم خوب بازي مي‌کند، احتمال گلزني هم بيشتر مي‌شود اما براي زدن گل زودهنگام تا اينجا مشکل داشتيم.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در ادامه نشست خبري در خصوص اينکه گفته مي‌شود استقلالي‌ها دياباته،‌ اسماعيلي و... را در اختيار ندارند،‌گفت: از روزي که در ايران حضور پيدا کردم مدام مي‌گويند استقلال مشکل دارد و يا مثلا از داور شکايت مي‌کنند يا مي‌گويند ما مصدوم داريم! اگرچه به حرف من گوش نکردند ولي استقلال 7 بازيکن جديد گرفته و دو خارجي گران‌قيمت در اختيار دارد اتفاقا من مي‌خواستم دياباته را به پرسپوليس بياورم ولي باشگاه پول نداشت.

کالدرون تاکيد کرد: وقتي تيمي سه بار قهرمان مي‌شود،‌ طبيعي است که به فرزندان ديگر فوتبال ايران کمک بيشتري شود و ممکن است به يک فرزند بيشتر از بقيه کمک شود تا آنها هم قهرمان شوند.گزينه‌اي که ما براي پرسپوليس به عنوان بازيکن خارجي خريديم، نهمين گزينه من بود و البته ارزان. اميدوارم آقايان بيشتر از اين شکايت نکنند و مثل ما مسئوليت را بپذيرند و مرتب داور را محکوم نکنند.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس تاکيد کرد: همانطور که ما سيد جلال را نداريم، استقلال هم تعدادي بازيکن ندارد اما بازيکنان جايگزيني دارد که به جاي غايبانشان استفاده کنند. ما در بازي آخر بيرانوند را نداشتيم ولي من اصلا شکايت نکردم. چون معتقدم مسئوليت تيم بزرگي را قبول مي‌کنيد، بايد آن مسئوليت را بپذيريد.

خبرنگاري گفت شما اشاره کرديد که مسئولان به يک فرزند بيشتر از بقيه کمک مي‌کنند تا آنها هم قهرمان شوند، آيا منظور شما استقلال است که کالدرون پاسخ داد: منظور من اين است که تيم‌هاي زيادي در ايران حضور دارند که وزارت ورزش بايد به آنها کمک مالي کند. طبيعي است که اين کمک مستقيم صورت بگيرد، ولي فکر مي‌کنم شما خودتان متوجه منظور من شديد و همه چيز خيلي واضح است. بازيکن خارجي گران براي يک تيم است و خارجي ارزان براي ما. وقتي چيزي واضح است ديگر در موردش از من سوال نکنيد.

سرمربي جديد تيم فوتبال پرسپوليس در باره اينکه آيا براي دربي مقابل استقلال سورپرايزي دارد يا نه، تصريح کرد: سورپرايزي ندارم هرچند که در دربي کسي از قبل برنده نيست و ما هم سورپرايزي نداريم. من سال‌ها در سطح بين‌المللي فعاليت کردم اما براي بازي دربي سورپرايزي ندارم.

استراماچوني:کالدرون محترم است اما چرا در مورد تيم‌هاي ديگر حرف مي‌زند؟

آندرا استراماچوني در نشست خبري پيش از ديدار استقلال و پرسپوليس در خصوص اينکه استقلال در سه بازي گذشته نتايج خوبي نگرفته و فکر مي‌کند در اين مسابقه تيمش چه شرايطي داشته باشد گفت: ما مي‌دانيم دربي يکي از مهمترين بازي‌هاي فوتبال در ايران و حتي در دنيا است مي‌دانم که تماشاگران زيادي به ورزشگاه مي‌آيند و اين باعث مي‌شود تا با 110 درصد توان وارد زمين شويم. به بازيکنان استقلال گفته‌ام که بايد تهاجمي بازي کنيم و به هيچ وجه نبايم عصباني شويم. ضمن آنکه بگويم در بازي‌هاي گذشته مستحق اين نبوديم که اين امتياز را از دست بدهيم.

وي درخصوص اينکه دستياران شما دو بازي قبلي پرسپوليس را تماشا کردند و نظر شما در خصوص اين تيم چيست افزود: ما مي‌دانيم که پرسپوليس در سه دوره قبل قهرمان شده است و مي‌دانيم که دو بازيکن جديد که يکي برزيلي و يکي هم کنعاني‌زادگان از ماشين‌سازي به عنوان دفاع وسط به اين تيم آمدند. مي‌دانيم که کالدرون تغيير سيستم داده و به سيستمي برگشته که پرسپوليس زمان برانکو بازي مي‌کرد. ما به تيم رقيب احترام مي‌گذاريم اما از آنها نمي‌ترسيم و اين مساله را در زمين نشان خواهيم داد.

سرمربي تيم فوتبال استقلال در پاسخ به اين سوال که طرفداران اين تيم در مدت زمان حضورش در ايران به شدت از وي حمايت کرده‌اند و اين حمايت چقدر مي‌تواند روي کار اين مربي تاثير بگذارد گفت: مطمئنا اولين چيزي که من را متقاعد کرد که به استقلال بيايم اين بود که اين باشگاه در آسيا اهميت زيادي دارد و از هواداران پرشوري هم برخوردار است. در هر جلسه تمريني يا بازي‌هاي ما مردم حمايتمان کردند و اين موضوع خيلي مهم است. مطمئنا بدون طرفداران روي سکوها ما مشکل خواهيم داشت و تنها حالتي که ما مي‌توانيم پاسخ محبت آنها را بدهيم اين است که هر چه در توان داريم خرج کنيم تا آنها در پايان مسابقه خوشحال به خانه‌هايشان برسند.

سرمربي استقلال در پاسخ به خبرنگاري مبني بر اينکه کالدرون سرمربي پرسپوليس در نشست خبري خود اعلام کرد که استقلال فرزند خوب وزارت است و اگر پرسپوليس نتيجه نگيرد آن را گردن کسي نمي‌اندازد و اينکه او دياباته را مي‌خواسته اما با پول بيشتر به استقلال رفت افزود: من به کالدرون احترام مي‌گذارم چرا که او از من بزرگتر است و فرد مشهوري به حساب مي‌آيد اما نمي‌دانم چرا دائما در باره تيم‌هاي ديگر صحبت مي‌کند. شايد به خاطر اينکه پرسپوليس بهترين تيم ليگ است و بازيکنان گران قيمتي دارد که دستمزد بالايي مي‌گيرند اما فکر مي‌کنم اين حرفه‌اي نيست. نمي‌دانم او درباره دياباته چرا حرف مي‌زند چرا که وقتي ما او را مي‌خواستيم کالدرون هنوز سرمربي پرسپوليس نبود اما اين را هم بگويم که دياباته بازي نمي‌کند.

سرمربي تيم فوتبال استقلال در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيده بود آيا ممکن است برد استقلال در دربي پاسخي به منتقدان اين تيم در سه بازي گذشته باشد گفت: موضوعي وجود دارد که شايد کسي از آن خوشش نيايد ولي چند مسابقه عيار کار من را نشان نمي‌دهد اين چهارمين ديدار من با استقلال است آن هم در شرايطي که مسئوليت تيمي را قبول کردم که نيمي از بازيکنانش را عوض کرده است. ما تيمي را تحويل گرفتيم با مربي جديد ، ليگ جديد و بازيکنان جديد. نتيجه بازي دربي نمي‌تواند من را از هدفي که داريم متوقف کند اما نتيجه مسابقه براي اهداف ما مهم است.

استراماچوني تاکيد کرد: بازيکنان جديدي در دربي بازي مي‌کنند و بازيکنان ما ثابت مي‌کنند که در سطح و اندازه استقلال هستند. من کاري کردم که آنها از نظر ذهني و رواني ارتقا پيدا کنند. مسئوليت من فقط براي چند مسابقه نيست و کارم اين است که يک استقلال قوي درست کنم. هر چه برنامه‌هاي ما بيشتر باشد کار ما سخت‌تر هم خواهد شد. در مورد دربي هم بگويم حتي از باغبان و مسئول لباس‌هاي استقلال هم مي‌خواهند برنده شويم اما نمي‌گذارم اين 90 دقيقه برنامه‌ها و پروژه‌هاي ما را نابود کند.

وي درباره اينکه صحبت از دربي است و در صورت باخت ترس از دست دادن شرايط را نداريد اظهار داشت: يک مربي حرفه‌اي مي‌داند که اتفاقات خوب و بد در فوتبال رخ مي‌دهد اما اگر در انتهاي مسابقه کسي از باشگاه بگويد که مشکل من هستم به آن احترام مي‌گذارم.

سرمربي استقلال درباره غيبت سه بازيکن اين تيم و اينکه آيا احتمال دارد تيمش را دفاعي به زمين بفرستد گفت: ما در فاز حمله کامل نيستيم و فرصت نکرديم که بازيکني را اضافه کنيم و اين چيزي است که من در انتهاي نقل و انتقالات نگران آن هستم هرچند که نبود دياباته باعث مي‌‌شود کمي از شخصيت تيمي را از دست بدهيم. متاسفانه قائدي و اسماعيلي که در دو بازي قبل براي ما گل زدند شرايط خوبي ندارند چرا که اسماعيلي محروم است و قائدي هم صددرصد آماده نيست. به همين دليل يازده بازيکني که به زمين مي‌روند بايد بيشتر تلاش کنند. ما تلاش مي‌کنيم که براي دربي آماده شويم و برنده از زمين بيرون بياييم اما در مسابقه فردا بايد تعادل تيمي داشته باشيم و من از بازيکنانم خواستم با تلاش بيشتر و شجاعانه‌تر بازي کنند. اگر ما بتوانيم اين طور باشيم شايد در آينده ساختار را عوض کنيم.

استراماچوني درباره اينکه از نظر او برنده بازي چه تيمي است افزود: يک مربي تلاش مي‌کند تيمش را آماده کند و تک تک بازيکنان بايد 110 درصد تلاش کنند و من ناراحت مي‌شوم اگر بازيکني از وظيفه‌اش کوتاهي کند. قبل از مسابقه دربي کسي نمي‌تواند قول پيروزي بدهد حتي کسي که فوتبال هم نمي‌بيند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي