جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/06/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6215

 خبـــر 

 دوباره تغيير سيستم و تغيير ترکيب در پرسپوليس؟

آزمون و خطاي گابريل کالدرون درباره سيستم و ترکيب پرسپوليس همچنان ادامه داشته باشد اما ماجرا وقتي پيچيده مي‌شود که بدانيم تيم او در هفته چهارم بايد مقابل حريف سنتي به ميدان برود و در اين بازي هر گونه ريسکي در صورت نتيجه ندادن، بهاي گزافي خواهد داشت. کالدرون همان گونه که قبل از بازي با صنعت نفت گفت توقع بيشتري از تيم خود دارد و اين پرسپوليس هنوز شبيه تيم مد نظر او بازي نمي‌کند. مطمئنا نظر کالدرون بعد از ديدار با نفت آبادان هم تغييري نکرد و با اينکه او ظاهراً از شرايط تيمش تمجيد کرده اما بعيد است به لحاظ کلي از روند تيمش در اين مسابقه رضايت داشته باشد و قطعاً اين نمايش نيز فرسنگ‌ها با نمايش مد نظر او فاصله دارد.

در اين شرايط مي‌توان انتظار داشت که کالدرون در ديدار با دربي دوباره تغييراتي در ترکيب و حتي سيستم بازي تيمش داشته باشد اما سوال اينجاست که آيا عدم ثبات ترکيب و سيستم در دربي به پرسپوليس لطمه نخواهد زد؟ پرسپوليس هر وقت در بازي‌هاي بزرگ موفق بوده نان ثبات خود را خورده است اما تيم کالدرون هنوز تا ثبات و ارائه يک بازي کم نوسان فاصله دارد.تيم او در ديدار با نفت در هر نيمه شروع بسيار خوبي داشت اما ريتم خوب تيم بعد از 5 دقيقه مي‌افتاد. در عين حال پرسپوليس در 20 دقيقه پاياني آن مسابقه نيز نمايش نسبتا قابل قبولي رخ داد که تا حدودي ناشي از بازي ريسکي‌تر حريفش مي‌شد اما اين مقدار خوب بودن و تعداد موقعيت‌هايي که سرخ‌ها در اين مسابقه ساختند نمي‌تواند بيانگر کيفيتي باشد که در دربي تيم کالدرون را از پيش برنده بدانيم مگر اينکه پرسپوليس عصر يکشنبه تيم ديگري باشد.

ابهام در قضاوت فغاني در جام‌جهاني

زمزمه مهاجرت عليرضا فغاني، مدتي پيش از جام‌جهاني شنيده مي‌شد، جايي که داور برجسته کشورمان تمام اقدامات لازم براي حضور در يک کشور اروپايي را انجام داده بود، اما در پيش بودن مسابقات جام‌ملت‌ها باعث شد او تصميمش براي مهاجرت را تغيير دهد. در اين ميان تغيير مقصد مهاجرت نيز عاملي بود که زمان خروج او را از ايران تغيير داد. عليرضا فغاني همچنين تلاش مي‌کرد همراه خانواده‌اش به يک کشور ديگر برود. او اعتقاد داشت جدايي از ايران در مقطع فعلي به‌نفع خانواده‌اش خواهد بود. امتحانات دانشگاهي اما مهم‌ترين دليلي بود که فغاني بلافاصله پس از جام‌جهاني مهاجرت نکرد. در اين ميان نبايد از کنار نقش برادر او نيز به‌سادگي گذشت. محمدرضا فغاني که سابقه قضاوت در ليگ برتر ايران را نيز دارد مدتي قبل تصميم گرفت به ليگ سوئد برود و براي اين کشور قضاوت کند، اين موضوعي بود که عليرضا را مصمم‌تر کرد. به هر ترتيب فغاني رفت و با اعلام رسمي کنفدراسيون فوتبال آسيا، او قضاوت در «‌اي‌ليگ» استراليا را برعهده خواهد داشت. در اين باره شنيده‌هايي مبني‌بر قرارداد سنگين او با ليگ استراليا را شنيده‌ايم که قابل توجه است. هرچند او عنوان کرد قرارداد يک‌ساله‌اي با فدراسيون استراليا بسته، اما شنيده‌ها حاکي است قرارداد اوليه او 6 ماهه و قابل تمديد به مدت 18 ماه است.

عليرضا فغاني براي قضاوت 6 ماهه در ليگ استراليا ماهانه مبلغي در حدود 7000 دلار را دريافت خواهد کرد. اين يعني او در هر ماه چيزي حدود 80 ميليون تومان درآمد خواهد داشت. در‌حالي‌که همين داور در ليگ ايران نهايتا هر فصل 15 تا 20 بازي (در يک مقطع زماني رکورد 22 بازي را ثبت کرد) را قضاوت و هر بازي نهايتا 800 هزارتومان دريافت مي‌کرد.

فغاني در ليگ ايران هم قضاوت خواهد کرد؟ اين سوالي است که بسياري از کاربران در فضاي مجازي از يکديگر مي‌پرسيدند. پاسخ اما ساده است؛ فدراسيون ايران توان تامين هزينه‌هاي رفت و برگشت فغاني به ليگ ايران را ندارد و به‌همين‌دليل کميته داوران او را در اختيار نخواهد داشت. نکته مهم‌تر اينکه قرارداد او با فدراسيون استراليا به‌صورت فول‌تايم است و به اين ترتيب نمي‌تواند در ليگ ايران قضاوتي داشته باشد. فغاني در‌حال‌حاضر به شهر بريزين استراليا رفته و در آنجا سکونت دارد.

فغاني تا پايان سال‌جاري ميلادي براي ايران در ليگ قهرمانان آسيا قضاوت خواهد کرد، زيرا نام او از طرف فدراسيون ايران به AFC ارسال شده بود. اما در سال آينده ميلادي قانون کمي دست و پا گير خواهد شد. طبعا ايران نمي‌تواند داوري که در داخل فعاليتي ندارد را به‌عنوان نماينده به‌ اي‌اف‌سي معرفي کند، اما با اين حال معمولا روابط تعيين‌کننده هستند! پيگيري‌ها هم نشان مي‌دهد مسئولان فدراسيون قصد دارند براي سال آينده هم نام وي را از ايران رد کنند که ممکن است باعث شود صداي داوران فعال در داخل نيز در بيايد. با اين حال تاکيد شد او داور بزرگي است و بايد نامش رد شود. شايعه شد که ممکن است وي به‌عنوان نماينده کشور استراليا در مسابقات بين‌المللي سوت بزند که طبق قانون به‌خاطر داشتن مليت ايران چنين اجازه‌اي نخواهد داشت.حتي اگر بحث قضاوت وي به‌نام ايران در ليگ قهرمانان آسيا حل شود، اما براي جام‌جهاني ابهام بزرگي وجود دارد. قانون فيفا مي‌گويد داوراني که معرفي مي‌شوند بايد در دو سال گذشته به‌صورت مداوم در بالاترين سطح همان کشور سوت زده باشند. حالا اين سوال مطرح است که آيا فغاني در جام‌جهاني به نام ايران قضاوت خواهد کرد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي