جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231

 يك نكته از هزاران 

 پاك كردن صورت مسئله با غلط حل كردن آن؟!

معضل بيكاري امروز در كشور ما سن و سال نمي‌شناسد كه اگر مي‌شناخت اصطلاح «كودكان كار» را نداشتيم. كودكاني كه از نه فقط از سن ده سالگي –كه سال گذشته در سنجش مركز آمار ايران محاسبه شده بودند- بلكه از سنين پائين‌تر وارد بازار كار مي‌شوند و به هرحال بخشي از اقتصاد خانواده بر عهده آنان است.

طبق آمار سال گذشته مركز آمار ايران با در نظر گرفتن سن 10 سال به بالا آمار بيكاري حدود 17.5 درصد بود. طبعا امسال آمار بيكاري نسبت به سال گذشته افزايش يافته و شايد به همين دليل مركز آمار ايران در سن محاسبات خود دستكاري كرده و 10 سال را به 15 سال رسانده است. و اين هيچ معنايي ندارد جز اين كه يا مي‌خواهيم صورت مسئله را پاك كنيم يا با دادن آمار غلط، مسئله را نادرست و با روش‌هايي غير منطقي و غير واقعي حل كنيم. مطمئنا خود مردم كه در متن وبطن مشكلات حضور دارند بهتر از مركز آمار ايران در مورد وضعيت اشتغال خودشان خبر دارند، اما بي‎توجهي به واقعيت و دستكاري در اعداد و ارقام تنها و تنها يك نتيجه در پي دارد؛ سلب بيشتر از پيش اعتماد مردم به دست‎اندركاران اداره كشور.

اعداد و ارقام و آمار البته حتي در بهترين حالت ممكن، همواره صادق و درست نيستند. اما بي‎توجهي مركز آمار ايران به واقعيت‌هاي موجود جامعه و دادن آدرس‌هاي غلط به مديراني كه اداره كشور را بر عهده دارند مي‌تواند موجب اختلال و حتي اغتشاش در سطح وسيع شود.

در مورد دليل اين دستكاري مركز آمار ايران گفته است كه:«با توجه به تحولات اجتماعي صورت گرفته در خصوص سن ورود به بازار کار مقرر شده است، از اين فصل سن اعلام نتايج طرح مذکور از 10 سال به 15 سال تغيير کند.» اما عنوان نشده اين تحولات اجتماعي چگونه، در چه مواردي و نسبت به چه كساني اتفاق افتاده است؟ آيا قرار شده كسي از كودكان 10 ساله كار نكشد و آن‌ها را به مدرسه بازگرداند؟ بديهي است كه با وضعيت اقتصادي فعلي هنوز كودكان 10 ساله و زير 10 سال پاي ثابت درآمدزايي برخي خانواده‌هاي محروم هستند و عملا تحولي در سطح جامعه در اين مورد ديده نمي‌شود؛ حتي اگر در تصميم‌گيري‌هاي كلان سن اشتغال افزايش يافته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي