جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231

 معادلات انرژي 

 مديراکتشاف شرکت ملي نفت خبر داد:

کشف يک ميدان جديد نفتي در خوزستان

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران از کشف يک ميدان جديد نفتي در منطقه دزفول شمالي خبر داد.به گزارش مهر، سيد صالح هندي از کشف يک ميدان جديد نفتي در منطقه دزفول شمالي خبر داد و گفت: اين ميدان پس از يک سال فعاليت مستمر اکتشافي در جنوب ايران کشف شده است.گفته مي شود در آخرين عمليات مطالعات اکتشافي و لرزه‌نگاري انجام شده در حوزه اکتشافي دزفول شمالي واقع در ميادين منصوري، چشمه‌خوش، مارون در حوزه‌هاي غرب و شرق و شرق سوسنگرد، گزارشات حاکي از اکتشاف ذخاير جديد نفتي است.اين ذخاير در سازند ايلام و گورپي کشف شده که حجم ذخاير و نوع نفت نيز در بررسي‌هاي بعدي توسط مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران منتشر خواهد شد.

بررسي درآمدهاي نفتي و مصارف آن در کميسيون انرژي

يک عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از بررسي درآمدهاي نفتي و مصارف آنان با حضور وزير نفت در جلسه اين کميسيون خبر داد.علي بختيار در گفت‌وگو با ايرنا ضمن تشريح جلسه کميسيون انرژي مجلس، بيان کرد: کميسيون جلسه‌اي را با حضور وزير نفت برگزار کرد. در اين نشست در خصوص درآمدهاي نفتي و نحوه مصارف آنها بحث‌هايي صورت گرفت.وي در ادامه اظهار کرد: اعضاي کميسيون نيز در اين نشست نقطه نظرات خود را مطرح کردند. با توجه به اينکه در شرايط تحريم قرار داريم گزارشي به صورت سه ماهه در خصوص احکام تبصره يک قانون بودجه سال 98، در رابطه با درآمدهاي نفتي و نحوه مصارف آنها توسط وزير نفت ارائه شد که محرمانه است.

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس تصريح کرد: به طور کلي گزارشي از وضعيت فروش نفت و درآمد حاصل از آن و مصارف اين درآمدها در جلسه ارائه شد و نمايندگان نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

کاهش قيمت جهاني نفت شدت گرفت

قيمت نفت در معاملات بازار جهاني تحت تاثير تشديد تنش‌ها ميان آمريکا و چين پيش از مذاکرات تجاري که ابهامات نسبت به رشد اقتصاد جهاني و تقاضا براي نفت را برانگيخت، براي سومين روز متوالي کاهش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 24 سنت يا 0.4 درصد کاهش پيدا کرد و به 58 دلار در هر بشکه رسيد.بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 24 سنت يا 0.5 درصد کاهش يافت و به 52 دلار و 39 سنت در هر بشکه رسيد.

مذاکره کنندگان آمريکايي و چيني روزهاي پنج‌شنبه و جمعه جديدترين دور مذاکراتشان را براي پايان دادن به مناقشه تجاري که رشد اقتصاد جهاني را تحت تاثير قرار داده است، ديدار خواهند کرد. اما تنش‌ها ميان دو کشور پس از اين که آمريکا محدوديتهاي رواديد براي برخي از مقامات چيني قائل شد، شدت گرفت.

به گفته هووي لي، اقتصاددان بانک OCBC، با وجود اين که بازار جهاني نفت دچار کمبود عرضه شده و اين مسئله بايد از قيمتها در بالاي مرز 60 دلار پشتيباني کند اما مناقشات تجاري، بازار را در وضعيت ريسک گريزي نگه داشته است.

اين نگراني‌ها کاهش يک سومي توليد نفت اکوادور به دليل ناآراميهاي داخلي را تحت الشعاع خود قرار داد. شرکت دولتي پتروآمازوناس برآورد کرده که به دليل ناآرامي‌ها در تاسيساتش، ممکن است توليدش 188 هزار بشکه در روز يا بيش از يک سوم کاهش پيدا کند.

عرضه فرآورده‌هاي نفتي در بورس جواب داد

طي يک‌سال گذشته فرآورده‌هاي نفتي شرکت ملي نفت ايران از جمله نفت خام سبک، نفت خام سنگين، ميعانات گازي و بنزين در حجم‌هاي مختلف در بورس انرژي ايران عرضه شد که طبق اعلام وزير نفت، تنور بورس انرژي با عرضه فراورده‌هاي نفتي گرم بوده است.

به‌گزارش ايلنا ، چهاردهم مردادماه بود که مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در نامه‌اي به مديرعامل بورس انرژي اعلام کرد که از اين پس عرضه فرآورده‌هاي نفتي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در بورس انرژي ايران براساس زمان‌بندي و به صورت هفتگي انجام مي‌شود.

براساس اين برنامه هفتگي و زمان‌بندي، دوشنبه‌ها عرضه گاز مايع و نفت سفيد خوراک سه‌شنبه‌ها بنزين سوپر، بنزين يورو 4، بنزين معمولي، نفت گاز يورو پنج و نفت گاز PPM5000 و همچنين چهارشنبه‌ها تمامي فرآورده‌هاي فوق‌الذکر در بورس انرژي عرضه مي‌شود.

اين درحالي است که بيژن زنگنه - وزير نفت - به‌تازگي درباره فروش فرآورده‌هاي نفتي در بورس اعلام کرد که فروش فرآورده‌هاي نفتي در بورس نفت بسيار خوب جواب داده است، براي نمونه در هفته‌هاي اخير به‌ويژه از مرزهاي زميني، فرآورده‌هاي نفتي در احجام بالا فروخته شده است، همچنين براي فراهم شدن شرايط صادرات و عرضه از طريق دريا تلاش مي‌شود البته طبيعت فروش نفت در بورس نسبت به روش‌هاي ديگر فروش پيچيدگي‌هاي بيش‌تري دارد، از اين رو مشکلات ايجادشده در فروش به زيرساخت‌هاي بين‌المللي مرتبط نمي‌شود، بلکه فشار تحريم‌هاي اقتصادي و تنگناهاي آمريکا عامل اصلي اين مهم است.

به گفته وي، صادرات فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي بسيار موفق بوده و تاکنون بالاي 900 هزار تن فرآورده نفتي در اين بورس عرضه شده است.

بر اساس آخرين آمار از ميزان عرضه فراورده‌هاي نفتي، در شانزدهم مهرماه سال جاري در سه نوبت متفاوت 10 هزار تن نفت گاز شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران در رينگ بين الملل بورس انرژي عرضه شد، همچنين بنزين اکتان 91 بنزين اکتان 87 هر کدام با حجم هاي 10 هزار و 20 هزار تن عرضه شدند. علاوه بر اين بنزين اکتان 95 در دو مرحله با حجم عرضه هر بار 3000 تن روي تابلو بورس انرژي رفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي