جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6231

  مقاله 

 كم شنوايي يا ناشنوايي قابل درمان است؟

مهسا خدامراد

کم‌شنوايي دلايل بروز متعددي دارد که مي‌تواند ژنتيکي باشد که خيلي مهم است يا غير ژنتيکي که اين عامل مي‌تواند قبل از تولد، بدو تولد و حتي در حين تولد ايجاد شود. ولي آن چيزي که گفتنش مهم است اين که در کشور ما ازدواج‌هاي خويشاوندي علت اصلي کم‌شنوايي است و حدود 60 تا 70 درصد کودکان کم‌شنواي ما والديني دارند که با هم خويشاوند هستند.

گرچه آنان غالبا شنوا هستند و در فاميل هم فرد کم‌شنوايي نداشتند، ولي اين ژن را در بدن خود دارند و به کودک منتقل مي‌کنند. نکته مهم ديگر اين است که براي کودک کم‌شنوا همان اول در بدو تولد حتي يک ماهگي مي‌شود تشخيص کامل را انجام داد و اين خيلي مهم است و بعد از آن مي‌توانيم براي کودک سمعک استفاده کنيم و اگر نياز شد چند ماه يا سال بعد کاشت حلزون تجويز کرد.کم‌شنوايي يا ناشنوايي در حقيقت شايع‌ترين اختلال مادرزادي است، از هر 1000 نوزادي که متولد مي‌شود حتما يک تا سه کودک کم‌شنوايي عميق دوطرفه دارند.

همانطوري که مي‌توانيد حدس بزنيد بعد از اينکه کودک متولد شد هم ممکن است به دلايلي کم‌شنوايي ايجاد شود يا حتي در بعضي از کودکان کم‌شنوايي به‌ صورت پيش‌رونده است، يعني اين کودکان در بدو تولد علائم کم‌شنوايي را ندارند ولي در يکي دو سالگي و حتي سال‌هاي بعد کم‌شنوايي بروز مي‌کند و مشخص مي‌شود.

بنابراين کم‌شنوايي بسيار شايع است ولي يک مشخصه خاص کم شنوايي که بسيار به ما کمک مي‌کند، اين است که تشخيص کم‌شنوايي در بدو تولد صورت گيرد و همان موقع سمعک براي کودک تجويز شود، مي‌توانيم از عوارض بسيار زيادي که کم‌شنوايي بر کودک و در بزرگسالي بر روي همان فرد مي‌گذارد به شدت جلوگيري کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي