جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6234

 يادداشت 

 دانشجويان پزشكي به روان‌پزشك نياز دارند!

آذر فخري

معاون دانشجويي، فرهنگي وزارت بهداشت مي‌گويد برخي از دانشجويان پزشكي به مداخلات روانپزشكي نياز دارند. با آغاز فعاليت طرح پايش سلامت روان دانشجويان علوم پزشکي در وزارت بهداشت، قرار است دانشجويان اين رشته تحت پايش‌ها و تست‌هاي روان‌كاوانه قرار بگيرند.

طبعا ارائه چنين طرحي و مسئله شدن آن براي وزارت بهداشت نشان از بحراني شدن وضعيت رواني اين دانشجويان دارد. مسئله‌اي كه هم جاي تامل بسيار دارد و هم اما و اگرهاي بسياري مي‌توان در مورد آن مطرح كرد. بر اساس گفته‌هاي معاون دانشجويي، فرهنگي وزارت بهداشت آسيب‌هاي مختلفي از جمله افسردگي، اعتياد، شکست عاطفي، طلاق، اختلالات ميان فردي و اختلالات روان در ميان دانشجويان وجود دارد که براساس تست‌هايي که انجام شده 24 درصد دانشجويان بالاي خط برش اين تست‌ها قرار دارند. اين نتيجه به ما هشدار مي‌دهد كه بايد براي اين گروه تست‌هاي تخصصي انجام شود.

اختلالاتي كه در بالا از آن‌ها نام برده شد موجب شده كه آستانه تحمل دانشجويان كه طبعا بايد قشر فرهيخته جامعه ما باشند، پائين آمده و مواردي از ضرب و شتم و ناتواني در كنترل خشم در ميان آن‌ها ديده شود. دانشجوي پزشكي كه در سال‌هاي تحصيل خود نتواند خود و اعصاب و روانش را مديريت و خشم و استرس خود را كنترل كند، طبعا پس از فارغ‌التحصيلي و طبابت، مي‌تواند آسيب‌هاي جدي به بيماران وارد كند و از نظر اخلاقي ناهنجاري‌ها و كژكاري‌هايي در ميان آن‌ها ديده شود. همچنان كه امروز برخي برخوردها و رفتارهاي پزشكان كشور ما اخلاق و رفتار كل جامعه پزشكي زير سوال برده است.

معاون دانشجويي، فرهنگي وزارت بهداشت اما به اين نكته مهم اشاره مي‌كند كه مشاوران رواني براي كمك به حل اين مشكل يا كم است يا به دليل حق‌الزحمه اندك تمايلي به همكاري ندارند. در واقع احتمالا برخي مشاوران رواني هم با وابستگي به پول و دستمزد و فراموش كردن اخلاق حرفه‌اي در حال پيوستن به آن عده از پزشكاني هستند كه تسليم استفاده از كارتخوان نشدند و اينان نيز به مشاوران رواني خاص خود نياز دارند و ... اين رشته گويا همچنان سر دراز دارد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي