جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6237

 معادلات انرژي 

 تاجگردون: دولت قانونا اختيار اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي را دارد

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي دولت را براي اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي، داراي اختيار قانوني دانست.

غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که «سناريوهاي زيادي در مورد نحوه پرداخت يارانه و اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي وجود دارد»، گفت: دولت اختيار دارد اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهد اما آنچه دولت مد نظر دارد اين است که اجماعي در مورد اين تصميمات وجود داشته باشد.

وي افزود: سناريوي تغيير قيمت حامل‌هاي انرژي وجود دارد و اين‌که بعد از تغيير قيمت، منابع صرف چه چيزي شود؟ در اين باره اجماع نظر وجود دارد که هر چقدر قيمت‌ها افزايش يابد، درآمد حاصله صرف معيشت مردم شود ولي اين‌که با چه سناريويي اين اتفاق بيفتد و اين‌که آيا اين کار انجام مي‌شود يا نه روشن نيست.

نماينده مردم گچساران در مجلس با تاکيد بر اين‌که «نمايندگان در شرايط کنوني اجماع نظري بر سر اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي ندارند»، يادآور شد: بايد ببينيم تا زمان ارائه لايحه بودجه شرايط چگونه است؟ آيا کنترل تورم داريم يا نه؟ آيا بهتر مي‌شود؟ و درآمدهاي دولت چه وضعيتي دارد تا متناسب با آن تصميم بگيريم.

تاجگردون اضافه کرد: به هر حال در اين باره بايد اجماع نظر وجود داشته باشد و دولت قانونا اختيار دارد که اصلاحات لازم را انجام دهد.

تکذيب سهميه بندي کارت‌هاي سوخت شخصي

در حالي که برخي از افراد که با کارت شخصي سوخت براي دريافت بنزين اقدام مي کنند از قطع نازل بعد از دريافت 30 ليتر بنزين شکايت دارند، اما به گفته شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي، سقفي براي دريافت بنزين با کارت‍هاي سوخت وجود ندارد و سهميه‌بندي اين کارت‌ها تکذيب مي‌شود.به گزار ش ايرنا، الزامي شدن استفاده از کارت سوخت شخصي از20 مرداد آغاز شده اما همچنان 15 درصد از مردم از کارت شخصي خود استفاده مي‌کنند و اين در حالي است که کارت سوخت جايگاه‌داران با محدوديت‌هايي روبرو شده و در هر بار سوخت‌گيري مي‌توان 20 ليتر بنزين دريافت کرد.علاوه براين همواره اعلام شده که کارت‌هاي سوخت شخصي هيچ محدوديتي ندارند و تا هر ميزان که نياز باشد مي‌توان با اين کارت ها بنزين دريافت کرد و اين موضوع نيز مورد تاکيد است که بنزين سهميه‌بندي نشده است.

پاره اي از مواقع اخباري از سطح شهر به گوش مي رسد که حکايت از توقف روند سوخت‌گيري بعد از دريافت 30 ليتر بنزين توسط کارت سوخت شخصي دارد.مسئولان حاضر در جايگاه توزيع سوخت در برخورد با اين موارد اعلام مي‌کنند که سهميه شما تمام شده و براي ادامه دريافت سوخت مي‌توانيد از کارت سوخت جايگاه استفاده کنيد.

اين اخبار در حالي از سوي اين افراد مطرح مي‌شود که هيچ محدوديتي در کارت‌هاي سوخت شخصي وجود ندارد . هر کارت در طول ماه مي تواند تا 250 ليتر بنزين دريافت کند و چنانچه بخواهد بيش از اين مقدار بنزين مصرف کند، لازم است تا از کارت جايگاهداران استفاده نمايد. همچنين شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرده که ممکن است کارت‌هاي سوخت شخصي اين افراد با مشکل روبرو شده باشد، بنابراين لازم است تا ضمن تماس با شماره 09627، از سلامت کارت خود مطمئن شوند.

عرضه فرآورده‌هاي نفتي شرکت نفت در بورس انرژي

اقبال معامله‌گران و تجار بين‌المللي از عرضه انواع فرآورده‌هاي نفتي پالايش و پخش در بورس انرژي فرصت طلايي براي شرکت ملي نفت ايران بوجود آورده تا گازوئيل و نفت کوره خود را نيز روانه اين بازار کند.به گزارش ايسنا، در چهارمين روز معاملاتي در اين هفته رينگ صادراتي بورس انرژي ايران شاهد عرضه انواع فرآورده‌هاي نفتي شامل بنزين، گازوئيل، گاز مايع، رافينيت و حلال 402 با حضور تجار بين المللي اين بازار بود.

در اين روز 10 هزار و 500 تن نفت گاز (گازوئيل) به ارزش 4 ميليون و 912 هزار و 500 ريال با هدف صادرات به آن سوي مرزهاي کشور معامله شد. همچنين 3000 تن گاز مايع (LPG) پالايش نفت لاوان به ارزش يک ميليون و 51 هزار و 500 دلار در اين بازار صادراتي معامله شد. پالايش نفت تهران نيز در اين روز 2500 تن گاز مايع را به ارزش 927 هزار و 500 دلار فروخت.در نهايت 500 تن رافينيت پتروشيمي بيستون به ارزش 260 هزار دلار به مقصد بازار هاي بين المللي مورد معامله قرار گرفت.

گفتني است در چهارمين روز معاملاتي اين هفته 450 متر مکعب حلال 402 پالايش نفت اصفهان در رينگ بين الملل به ارزش 195 هزار و 750 دلار تسويه و محقق شد. به اين ترتيب رينگ بين الملل بورس انرژي ايران در پايان معاملات اين هفته نظاره گر معاملات انواع فرآورده به ارزش 7 ميليون و 348 هزار و 250 دلار بود که با هدف صادارت به آنسوي مرزها صورت گرفته است.موفقيت شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي در معاملات انواع فرآورده نفتي از طريق رينگ صادراتي بورس انرژي ايران و اقبال ساير پالايشگاه‌ها و شرکت هاي پتروشيمي از اين بازار فرصت مناسبي براي شرکت ملي نفت ايران خواهد بود تا مطابق با قانون برنامه ششم توسعه و همچنين تکاليف قانون بودجه کل کشور، نسبت به عرضه ساير فرآورده ها از جمله گازوئيل و نفت کوره در کنار متنوع کردن روش‌هاي فروش نفت خام و ميعانات گازي در رينگ صادراتي بورس انرژي ايران اقدام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي