جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6237

  مقاله 

 تسكين معده درد با دمنوش بومادران

مهسا خدامراد

چاي يا دمنوش بومادران بيشتر به عنوان داروي گياهي است، ولي مصارف بسياري دارد از جمله در پخت و پز که به خاطر بوي تند و فلفلي که دارد به سوپ اضافه مي‌شود، استفاده از روغن آن در سرکه به دليل طعم و بوي مطبوع، استفاده به عنوان گياه دارويي و مصرف در تهيه لوازم آرايشي از جمله کاربرد‌هاي آن است.

از بومادران به صورت چاي خوراکي براي درمان سريع معده درد، به صورت موضعي براي درمان سوختگي، سوزش و لکه‌هاي پوستي و از برگ‌هاي تازه آن به صورت سبزي براي تهيه سالاد و همچنين تهيه دمنوش استفاده مي‌شود.

اين گياه به صورت سنتي به عنوان مرهمي براي زخم‌ها استفاده مي‌شده است، بومادران يک علف هرز معمولي است که بسيار شبيه به بابونه و گل داودي است و طبع گرم و خشک دارد.

اين گياه ساقه‌اي محکم، برگ‌هاي پر مانند و گل‌هاي کوچک به رنگ سفيد، زرد و صورتي کم‌رنگ دارد، تلخ است و عطر و بوي تندي دارد، برگ‌ها و گل‌هاي بومادران خوراکي هستند و ساقه‌هايش را مي‌توان براي مرهم موضعي خرد و استفاده کرد.

گياه بومادران سرشار از فلاونوئيدها، اسيد‌هاي چرب، قند، پروتئين و توکوفرول است و آهن، فسفر و گوگرد مورد نياز انسان را از طريق برگ‌هايش تأمين مي‌کند.

مهم‌ترين خواص چاي بومادران شامل توانايي آن براي التيام زخم‌ها، تسکين اضطراب، بهينه‌سازي هضم، حفاظت از قلب و تقويت سيستم ايمني در ميان افراد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي