جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

 کوتاه و خواندني 


عمار حکيم: گفت وگوي مثبت ايران و آمريکا را خواستاريم

ايسنا: خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از عمار حکيم گفت وگوي بيشتر ميان ايران و آمريکا را خواستار شد. عمار حکيم، پسر عبدالعزيز حکيم، رهبر مجلس اعلاي اسلامي عراق که روز شنبه به نيابت از پدر بيمارش در مراسم عيد فطر سخنراني مي کرد، گفت: ما گفت وگوي مثبت ميان آمريکا و ايران را خواستاريم. وي در عين حال اتحاد ميان عراقي ها و تقويت سريع تر نيروهاي امنيت ملي اين کشور را خواستار شد. حکيم به صدها حامي وي گفت: ما نهايت تلاشمان را انجام مي دهيم تا اجازه ايجاد پايگاه نظامي خارجي در کشورمان را ندهيم. عمار حکيم همچنين از کشورهاي عربي منطقه خواست تا از روند سياسي عراق با گشودن نمايندگي هاي ديپلماتيک در اين کشور حمايت کنند و از کشورهاي اسلامي نزديکتر خواست از عراق و ملتش حمايت کنند.

اتهام گوردون براون به ايران و سوريه

ايسنا: نخست وزير انگليس ايران و سوريه را به حمايت از تروريست ها و گروه هاي مسلح در عراق متهم کرد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، گوردون براون ديروز در سخناني در برابر مجلس عوام اعلام کرد که انگليس در سال آينده  ميلادي تعداد زيادي از سربازانش را از عراق خارج خواهد کرد و تعدادي پرسنل نظامي اش را به 2500 نيرو مي رساند. وي گفت که اين طرح پس از مذاکرات با دولت عراق و پيشرفت در بخش جنوبي اين کشور برنامه ريزي شده است. انگليس در حال حاضر 5500 سرباز در عراق دارد که بيشتر در يک اردوگاه پايگاه هوايي در بصره مستقر هستند.  براون همچنين با ايراد اتهاماتي عليه تهران و دمشق از ايران و سوريه خواست "با توقف حمايت از تروريست و گروه هاي مسلح فعال در عراق و با تداوم بهبود امنيت مرزي و دستگيري و بازداشت مبارزين خارجي که براي ورود به عراق تلاش مي کنند نقش بسيار سازنده تري را ايفا کنند".  همزمان با حضور براون بر مجلس عوام، بيش از 2000 تن از مخالفان سياست هاي دولت انگليس در تظاهراتي اعتراض آميز خروج کامل سربازان انگليسي از عراق را خاستار شدند. از زمان تهاجم آمريکا به عراق در سال 2003 تاکنون 170 سرباز انگليسي در عراق کشته شده اند. 

هياتي صهيونيستي در آمريکا درباره  ايران مذاکره مي کند

ايسنا: هياتي از اعضاي کنست در روزهاي آينده به آمريکا سفر مي کنند تا در ديدار با قانونگذاران و مقاطعه کارا دفاعي ارشد اين کشور درباره  آنچه "تهديد ايران هسته  اي" مي خوانند و نيز سيستم دفاع موشکي آرو مذاکره کنند. به نوشته روزنامه  اورشليم پست، کميته مشترک امنيت ملي پارلماني آمريکا - اسراييل (رژيم صهيونيستي) که رياست مشترک آن را يووال استنيتز، عضو ليکود و سناتور جان کايل از ايالت آريزونا به عهده دارند هر شش ماه يک بار تشکيل جلسه مي دهد تا درباره  مسايل امنيتي و سياست خارجي مذاکره کنند. رييس صهيونيستي اين کميته يکشنبه شب پيش از سفر به آمريکا گفت: اين نشست ها براي درک هر دو طرف از يکديگر و مذاکره درباره  خطرات امنيتي که هر دو با آن مواجهند اهميت فوق العاده اي دارد. هيات صهيونيست در اين سفر با ديک چني، معاون رييس جمهور آمريکا، رابرت گيتس، وزير دفاع دونالد رامسفلد، وزير دفاع سابق آمريکا و نيز جمعي از قانونگذاران آمريکايي و مقامات دفاعي اين کشور ديدار مي کند. استنيتز گفت: دستور کار اين سفر را تهديدهاي امنيتي که با آن روبرو هستيم شکل مي دهند.وي با تهديد خواندن برنامه  هسته  اي ايران گفت: ما بايد درباره  تهديد هسته  اي ايران پيش از آنکه خيلي دير شود مذاکره کنيم. مقام ياد شده افزود که وقتي اعضاي کنست در ديدارهاي قبلي درباره  اين مساله مذاکره کردند قانونگذاران آمريکايي را بر آن داشتند که لايحه  منع تجارت شرکت هاي آمريکايي و ايراني را تصويب کنند.  وي ادامه داد: سيستم دفاع موشکي آرو که بخشي از بودجه  آن را آمريکا تامين مي کند نيز ابزاري براي دفاع از اسراييل است و اين مساله امروز مهم تر از هميشه است.


 ابلاغ قانون تغيير ساعت رسمي کشور

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد رييس جمهور قانون تغيير ساعت رسمي کشور را که مجلس شوراي اسلامي تصويب کرده و به تاييد شوراي نگهبان نيز رسيده است، براي اجرا به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور ابلاغ کرد. بر اساس ماده واحده اين قانون که در جلسه علني سي و يکم مرداد امسال به تصويب نمايندگان مجلس رسيد، ساعت رسمي کشور هر سال در ساعت 24 روز اول فروردين ماه يک ساعت به جلو کشيده مي شود و در ساعت 24 روز سي ام  شهريور به حال سابق برگردانده مي شود.

 محرابيان سه شنبه در کميسيون صنايع و معادن مجلس

مهر: احمد بزرگيان از حضور علي اکبر محرابيان در جلسه سه شنبه کميسيون صنايع و معادن مجلس خبر داد و ريسک پذيري و مقبوليت نزد رئيس جمهور را را از ويژگي هاي شخصيتي سرپرست وزارت صنايع و معادن دانست. عضو کميسيون صنايع و معادن درباره وزير پيشنهادي محموداحمدي نژاد براي تصدي وزارت صنايع ومعادن در عين حال گفت که کميسيون متبوعش هفته آينده در اين زمينه اعلام نظر مي کند.نماينده سبزوار، برخورداري از مدرک تحصيلي مرتبط و سابقه اجرايي در حوزه صنعت و برخورداري از تفکر استراتژيک صنعتي و تسلط و آشنايي با وزارت صنايع و معادن را از شرايط لازم براي تصدي اين وزارتخانه دانست.بزرگيان همچنين بهره گيري از تيم کاري توانمند براي مديريت وزارتخانه را از ضروريات تصدي مسئوليت وزارت عنوان و از توجه محرابيان به اين مسئله استقبال کرد.

تابش: نوذري مديري موفق است

آفرينش: سخنگوي فراکسيون اقليت مجلس، غلامحسين نوذري را گزينه اي مطلوب براي تصدي وزارت نفت دانست و او را مديري موفق توصيف کرد. محمدرضا تابش ديروز در حاشيه نشست علني مجلس اظهار داشت: آقاي نوذري به واسطه دو دوره نمايندگي و سابقه مديريت در وزارت نفت، فردي شناخته شده است.نماينده اردکان درباره علي اکبر محرابيان سرپرست وزارت صنايع و معادن که به زودي از سوي رئيس جمهور براي تصدي اين وزارتخانه معرفي مي شود، نيز گفت: گرچه اطلاع زيادي از سابقه اجرايي محرابيان در دست نيست، اما در مديريت ستاد اجرايي تبصره 13 قانون بودجه کارنامه قابل قبولي ارائه کرد.تابش خاطر نشان کرد که فراکسيون اقليت آماده است در نشستي با حضور سرپرست وزارت صنايع و معادن، حرف هاي محرابيان را بشنود و او به سئوالات اعضاي اين فراکسيون پاسخ دهد تا با رفع پاره اي ابهامات، نمايندگان ملت بتوانند در فضايي منطقي تصميم گيري نمايند.

امضاي "اعلاميه"نهايي سران خزر در تهران

گروه سياسي: سخنگوي دولت اعلام کرد تهران در تاريخ 24 مهرماه (16 اکتبر) ميزبان روساي جمهوري 5 کشور ساحلي درياي خزر خواهد بود. غلامحسين الهام با اشاره به برگزاري اجلاس روساي جمهور 5 کشور ساحلي درياي خزر افزود: موضوعات مورد بحث در اين اجلاس، که دومين نشست سران کشورهاي حاشيه درياي خزر محسوب مي شود، مسائل مختلف اين دريا و تاثيرات آن بر پنج کشور ساحلي و همچنين مسائل مهم منطقه  اي و بين المللي خواهد بود. وي افزود: پيش بيني مي شود در پايان اين اجلاس، روساي جمهوري پنج کشور ساحلي درياي خزر متن "اعلاميه " نهايي اجلاس سران را امضا» نمايند. سخنگوي دولت اضافه کرد:امضا» اين اعلاميه از سوي روساي جمهور پنج کشور نقش مهمي در تامين صلح و ثبات مبتني بر حسن همجواري در اين منطقه و همچنين ارتقا» همکاري هاي چندجانبه با هدف تضمين منافع کشورهاي ساحلي اين دريا خواهد داشت. اولين نشست سران کشورهاي ساحلي درياي خزر در ارديبهشت ماه سال 1381 در شهر عشق آباد پايتخت ترکمنستان برگزار شده بود. ايران،روسيه،آذربايجان،ترکمنستان و قزاقستان پنج کشور حاشيه درياي خزر هستند.

درخواست توقف دعوت از مسوولان آمريکايي
 براي سفربه ايران

آفرينش:نماينده تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي از "محمود احمدي نژاد" رييس جمهوري خواست تا دعوت هاي گسترده و بي سابقه برخي مسوولان دستگاه ها از مسوولان آمريکايي براي سفر به ايران را متوقف کند. سيدجلال يحيي زاده اين درخواست را در قالب تذکر کتبي در جلسه علني ديروز مجلس شوراي اسلامي مطرح کرد. وي در اين تذکر از رييس جمهوري خواست، دستور توقف دعوت هاي گسترده و بي سابقه مسوولان دستگاه هاي مختلف و غير مرتبط ، از مسوولان آمريکايي براي سفر به ايران را صادر کند. يحيي زاده در تذکر کتبي ديگري به رييس جمهوري و "مسعود ميرکاظمي" وزير بازرگاني، از آنان خواست تا دستور اتخاذ تدابير لازم براي مقابله با افزايش کم سابقه قيمت آهن در يک ماهه اخير و جلوگيري از فعاليت دلالان سودجو را صادر کنند. غلامعلي حداد عادل  رييس مجلس شوراي اسلامي،تذکر کتبي نمايندگان مجلس به مسوولان اجرايي کشور را در جلسه علني ديروز قرائت کرد.

رييسي: تاکيد کرديم وضعيت ايلنا زودتر مشخص شود

ايسنا: معاون اول رييس قوه قضاييه گفت: پرونده ايلنا در دادستاني قرار داشت که به دادگاه ارسال شد و ما تاکيد کرديم که زودتر دادگاه وضعيت اين خبرگزاري را روشن کند.  حجت الاسلام والمسلمين سيدابراهيم رييسي درباره  آخرين وضعيت رسيدگي به پرونده  خبرگزاري کار ايران، تصريح کرد:  نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خطاب به رييس قوه قضاييه درباره  رسيدگي به پرونده ايلنا نامه اي را نوشته بودند که آن نامه به من ارجاع شد، پس از پيگيري امور متوجه شدم پرونده از دادسرا به دادگاه ارجاع شده که به دادگاه تاکيد کرديم زودتر وضعيت اين خبرگزاري را مشخص و روشن کند.  معاون اول رييس قوه قضاييه با بيان اين که تاکيدش تسريع در رسيدگي به پرونده ايلنا بوده است، درباره  تعيين تکليف نهايي اين خبرگزاري بيان کرد: منتظر اقدام دادگاه هستيم.  وي همچنين درباره  تشکيل و اختصاص شعب ويژه دادگاه براي رسيدگي به پرونده هاي تخلفات انتخاباتي گفت: انتخابات هنوز از لحاظ شروع به نام نويسي و غيره آغاز نشده اما دستگاه قضايي هميشه آمادگي دارد که تخلفاتي که در قانون انتخابات آمده، مورد رسيدگي قرار دهد. در اين قضيه دادگستري ها در سراسر کشور آمادگي دارند که اقداماتي را که در قانون، تخلف تلقي شده مورد رسيدگي قرار دهند.  رييسي همچنين درباره  نقش قوه قضاييه در پيشگيري از تخلفات انتخاباتي اظهار داشت:  با توجه به برگزاري ميانگين هر ساله يک انتخابات در کشور، اين رشد اخلاقي وجود دارد که انتخاباتي با کمترين تخلفات برگزار شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش