جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6250

 سرمقاله 

تکرار متناوف حوادث طبيعي و لزوم مراجعه به موارد کارشناسي شده

آذر فخري 

در چندسال اخير با فرارسيدن فصول سرد سال، زلزله هم همراه سرما و بارش و سيلاب، وارد سرزمين ما مي‌شود؛ موردي که به دليل تکرار شدنش براي چندمين بار، به نظر مي‌رسد بايد توجه مسئولان ذيربط را پيش از اين به خود جلب مي‌کرد و حداقل از معاونان و کارشناسان دستگاه متبوع خويش مي‌خواستند که علت تداوم و تناوب اين حوادث را که اغلب هم موجب خسارت‌هاي مالي و جاني دردناک مي‌شوند، در بستري علمي بررسي کرده و با توجه به نتايج به دست آمده حداقل براي جلوگيري از حوادث تلخ، تدابيري انديشيده مي‌شد. يکي از مهم‌ترين اين تدابير با توجه نوع خسرات جاني که گزارش شده، عدم آموزش درست مردم براي مواجهه با زلزله است، اغلب افرادي که آسيب ديده‌اند به خاطر ترس و هول شدگي براي فرار از خانه بوده است؛ يعني سقوط از پله‌ها، برخورد کردن به اشياي منزل و نيز برخورد و تصادم با اشياء در فضاي باز. لازم است اکنون که تعداد حوادث طبيعي رو به ازدياد است، آموزش عموم مردم و نه فقط سالي يک بار در مدارس، بسيار جدي گرفته شود.

تعداد زلزله‌ها در فصول سردسال در کشور ما بيشتر شده است، هر چند خوشبختانه بسياري از آن‌ها شدت چنداني ندارند، اما به هرحال نگران کننده‌اند و جاي بررسي و تامل دارند.

برخي پژوهش‌ها علت وقوع زلزله در فصول سرد را ناشي از انقباض و انبساط صفحات زمين مي‌دانند، برخي کارشناسان، استفاده بيش از حد از سفره‌هاي آبي زيرزميني و خشکسالي را علت اصلي بروز زلزله مي‌دانند. نظريه‌اي هم که چندي پيش توسط Physorg طي مقاله‌اي منتشر کرد، معتقد است که زلزله اخير ژاپن باعث شد محور زمين حدود يک و نيم سانتي‌متر جابه‌جا شود. براساس اين نظريه، همين تغيير کوچک در موقعيت زمين مي‌تواند آب و هواي زمين را تغيير دهد و بر روي برخي تغييرات طبيعي مانند حرکت‌هاي قاره‌اي، آتشفشان‌ها، گردش‌هاي اقيانوسي، زاويه شيب زمين، ستاره‌هاي دنباله‌دار و سنگ‌هاي آسماني تاثير بگذارد و موجب تغييرات اقليمي شديدي شود که معمولا بر صفحات تکتونيکي زمين اثر مي‌گذارند. به همين دليل برخي کارشناسان معتقدند بين وقوع زلزله‌هاي اخير و پديده جابه‌جايي محور زمين ارتباط معناداري وجود دارد.

اين‌ها را گفتيم که بگوئيم در تمام دنيا، کارشناسان در پي يافتن علل وقوع زمين‌لزره‌ها و ديگر حوادث طبيعي هستند و گزارش‌ها و مقاله‌هاي فراواني در اين زمينه در فضاي مجازي وجود دارد که با يک جست‌وجوي ساده در دسترس همگان قرار مي‌گيرد. بر اين اساس احتمالا يکي از بديهي‌ترين انتظاراتي که از ستاد بحران و برنامه‌ريزان اين ستاد و نيز برنامه‌ريزان کلان کشوري وجود دارد اين است که با کنجکاوي، تکرار متناوب چنين حوادثي را مورد بررسي قرار دهند و با مآل‌انديشي با مسائلي که ارتباط مستقيم با امنيت جاني مردم دارند، برخورد کنند. طبيعي است که براي داشتن هر برنامه‌اي در هر زمينه‌اي به اطلاعات در آن زمينه نيازمنديم و خوش‌بختانه هنوز در عصر انفجار اطلاعات به سر مي‌بريم و مي‌توان از کارشناسان و برنامه‌ريزان انتظار داشت که با توجه به اطلاعات مفيدي که در مورد پژوهش‌هاي زمين‌شناختي وجود دارد، به مسئولان ذيربط ياري رسانند.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي