جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

 کوتاه و خواندني 


 نقدي بر «ميوه ممنوعه;»
احياي بازي علي نصيريان از دستاوردهاي خوب«ميوه ممنوعه» است

يک منتقد گفت: تقسيم درست وظايف در مرحله ي نگارش«ميوه ممنوعه»موجب خلق فيلمنامه يي قوي شده است و اين عامل يکي از دلايل موفقيت اين سريال محسوب مي شود.
سعيد قطبي زاده در نقد سريال «ميوه ممنوعه» به خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) افزود: براي نخستين بار در ايران،سازندگان «ميوه ممنوعه»ضرورت سپردن وظيفه ي نگارش ديالوگ ها را برعهده ي فردي علاوه بر نويسنده ي فيلمنامه احساس کرده اند که اين مورد اتفاق خوبي در تلويزيون ايران است. البته امکان دارد اين تصميم براي افزايش سرعت نگارش اتخاذ شده باشد، اما در هر صورت استفاده از دو نويسنده که اولي ساختمان اصلي را نوشته و دومي ديالوگ ها را تنظيم کرده، به نفع سريال تمام شده است.
وي در ادامه گفت: براساس يک سنت قديمي در سينماي جهان، تهيه کنندگان به نويسنده سفارش نوشتن داستاني را مي دهند. سپس فيلمنامه نويس، داستان مورد نظر را تبديل به فيلمنامه مي کند و فرد ديگري ديالوگ هاي اثر را به نگارش در مي آورد. اما اين مراحل هيچ گاه در سينما و تلويزيون ايران تجربه نشده است.
اين منتقد با اشاره به قصه هاي فرعي «ميوه ممنوعه» اظهار کرد: قصه فرعي مربوط به دختر بزرگ خانواده ي فتوحي( سمانه، بابازي شبنم فرشادجو) خوب نيست. چرا که به زندگي او به اندازه ي کافي پرداخته نمي شود و اين شخصيت بيشتر نقش دکور صحنه را دارد. اين در حاليست که اتفاقات زندگي دختر کوچک خانواده ي فتوحي (غزاله با بازي طناز طباطبايي )پرداخت بهتري دارد، اما به علت ضعف در پرداخت آن و ارايه ي چهره ي کاملا مثبت از او و شوهرش ( با بازي نيما رييسي) گاهي آنان به شخصيت هايي کاريکاتوري شبيه مي شوند. در حالي که اين دو نيز مي توانند نقاط ضعفي داشته باشند. قصه ي فرعي مربوط به جلال فتو حي ( با بازي امير جعفري) خوب است ;چرا که شخصيت جلال در کنار افرادي چون هوشنگ ( با بازي کيانوش گرامي) شناخته مي شود. اما اگر فيلمنامه نويس قصد حذف سکانس هاي ماجراهاي جلال را داشت، مجبور بود به توضيح واضحات بپردازد.
قطبي زاده درباره ي کيفيت حضور بازيگران در«ميوه ممنوعه»گفت: احياي علي نصيريان در اين سريال پس از سال ها، مهمترين دستاورد «ميوه ممنوعه» بوده است; چرا که مدت ها بود از نصيريان کار خوبي نديده بوديم و مي توان گفت همه ي بازيگران «ميوه ممنوعه» به نوعي تحت الشعاع بازي اين بازيگر پيشکسوت قرار گرفته اند. البته هانيه توسلي ( در نقش هستي) امير جعفري و گوهر خيرانديش ( بازيگر نقش قدسي) خيلي خوب ظاهر شده اند. طناز طباطبايي هم از بازيگران جوان خوب است که در اين سريال معرفي شده است.
وي درباره ي ديالوگ هاي «ميوه ممنوعه» تاکيد کرد: با وجود آن که گفت وگوها خوب نوشته شده و حتي از نظر ادبي قابل تامل است. ولي مشکل اساسي آن اين است که بار ادبي آن براي تمام شخصيت ها يکسان است; طوري که مادربزرگ هستي ( با بازي صديقه کيانفر) يک پيرزن عامي است نيز در جملات خود از تشبيه و استعاره در صحبت هاي خود استفاده مي کنند.
قطبي زاده درزمينه ي کارگرداني «ميوه ممنوعه» گفت: فتحي بر خلاف سينما در تلويزيون، کارگردان موفقي است و اين نکته را مي توان از سريال «ميوه ممنوعه» و مقايسه ي آن با فيلم سينمايي «ازدواج به سبک ايراني» فهميد. البته در کارنامه ي او در تلويزيون آثار ناموفقي چون «مدار صفر درجه» نيز به چشم مي خورد.
وي افزود: فتحي پس از سال هاي تجربه در ساخت سريال هاي تلويزيوني اين نکته را دريافته است که در کنار ايجاد جذابيت براي مخاطب عام،حرفي براي گفتن داشته باشد و اثرش از سطح سريال هاي روتين تلويزيون بالاترببرد. مثلا سکانس رويارويي حاج يونس بااعضاي خانواده پس از برملا شدن علاقه اش به هستي و ملاقات هستي و قدسي در جاده از جمله موقعيت هايي است که فتحي تبحر خود را در کارگرداني و هدايت بازيگران نشان داده است. هرچند که صحنه ي ملاقات اين دو زن بسيار اغراق و همانند فيلم هاي وسترن ساخته شده بود.
قطبي زاده در پايان تاکيد کرد: محبوبيت «ميوه ممنوعه» در بين بينندگان نشان دهنده آن است که مردم اثرخوب را از کار ضعيف را تشخيص مي دهند و آن را دنبال مي کنند.

افتتاح تالار چهارسو با نمايش «جنون محض»

با اتمام بازسازي فاز اول مجموعه تئاترشهر، تالار چهارسو فعاليت خود را با نمايش «جنون محض» به کارگرداني عليرضا کوشک جلالي آغاز مي کند.
به گزارش فارس،نمايش «جنون محض» کاري از گروه تئاتر «پوشه» نوشته  مايکل فرين است که عليرضا کوشک جلالي آن را کارگرداني کرده است.
به گفته روابط عمومي اين نمايش، سرپرستي گروه پوشه را ايوب آقاخاني عهده دار است و اين گروه در اداره تئاتر نمايش «جنون محض» را تمرين مي کنند. در اين نمايش کاظم هژيرآزاد ، هومن برق نورد، فهميه امن زاده، ايوب آقاخاني، شبنم مقدمي، صادق ملکي، نرگس اميني، داريوش فائزي و مهشاد مخبري بازي مي کنند. اين نمايش هفته آخر مهر ماه اجرا مي شود.

هيئت انتخاب آثار ايراني جشنواره تئاتر فجر معرفي شد

امين تارخ، فريندخت زاهدي، حميدرضا اردلان، حسين مسافر آستانه و فرهاد مهندس پور با حکم دبير بيست و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر به عنوان بازبينان بخش مسابقه جشنواره انتخاب شدند.
، مجيد سرسنگي به روابط عمومي بيست و ششمين جشنواره تئاتر فجر گفت: "با توجه به اهميت بخش مسابقه بين الملل در جشنواره بيست و ششم و توجه و حساسيت ويژه هنرمندان و منتقدان تئاتر به اين بخش، سعي شده با انتخاب هيئتي متشکل از هنرمندان، اساتيد دانشگاه، صاحبنظران و کارشناسان حوزه هاي مختلف تئاتر، زمينه انتخاب شايسته و دقيق آثار فراهم شود."
دبير جشنواره تئاتر فجر امسال ادامه داد: "توجه به مضمون "بشريت معاصر و هويت انساني" به عنوان موضوع اصلي اين بخش و نيز معيارها و اصول هنري، حرفه اي و خلاقيت هاي نمايشي از جمله مواردي است که اين هيئت در انتخاب آثار مد نظر خواهند داشت."سرسنگي تصريح کرد: "سعي شده هيئت بازبيني اين بخش متشکل از افرادي با صلاحيت و دانش علمي و هنري باشد. بر همين مبنا در نهايت آقايان امين تارخ، حميدرضا اردلان، حسين مسافر آستانه، فرهاد مهندس پور و خانم دکتر فريندخت زاهدي براي بازبيني و انتخاب آثار اين بخش دعوت ما را پذيرفتند و به ما افتخار دادند جزو اين هيئت باشند."بازبيني 41 نمايش ايراني حاضر در بخش مسابقه جشنواره تئاتر فجر از 25 تا 28 مهرماه امسال انجام خواهد شد. همچنين از سوي دبيرخانه جشنواره تاريخ دقيق بازبيني آثار اين بخش از ابتداي هفته دوم مهرماه به گروههاي شرکت کننده اعلام شده است.
 
درخشنده براي جشنواره کوثر فيلم مي سازد

پوران درخشنده آخرين ساخته خود را در قالب يک فيلم 135 ثانيه اي براي جشنواره کوثر مقابل دوربين مي برد.
 کميته اطلاع رساني جشنواره فيلم کوثر ضمن اعلام اين خبر افزود: "پيرو مذاکره مدير بخش ويژه توليد فيلم هاي 135 ثانيه اي جشنواره کوثر، درخشنده اعلام آمادگي کرد براي اين جشنواره فيلم بسازد."
اين فيلمساز سينماي ايران به زودي کار جديدي را با موضوع و محوريت زن آغاز مي کند. او کارگردان فيلم هاي سينمايي "بچه هاي ابدي"، "روياي خيس"، "شمعي در باد"، "عبور از غبار"، "پرنده کوچک خوشبختي"، "رابطه" و ... است و پرکار ترين سينماگر زن سينماي ايران به شمار مي رود که آثارش با اقبال عمومي همراه بوده است.
سومين جشنواره فيلم کوثر به همت ستاد آيه هاي ايثار و تلاش و استانداري خراسان رضوي با همکاري معاونت سينمايي وزارت ارشاد در بخش هاي سينمايي، سينمايي ويدئويي، کوتاه و مستند، مسابقه فيلمنامه نويسي ياس زرين، فيلم هاي 135 ثانيه اي و جنبي از 20 تا 23 آذرماه 86 در مشهد برگزار مي شود.


 با بازي دانيال حکيمي
«سفر به تاريکي» جيراني در تهران ادامه دارد

تصويربرداري سريال «سفر به تاريکي» به کارگرداني فريدون جيراني در خانه ي حامد ( با بازي دانيال حکيمي) ادامه دارد.
 سکانس هاي مربوط به خانه ي اين شخصيت در خانه يي در خيابان شريعتي به تصوير در مي آيد و سازندگان اين مجموعه تا يک ماه ديگر در اين لوکشين مشغول کار هستند.
دانيال حکيمي، هوشنگ توکلي ( در نقش پدر حامد) ، آشا محرابي و مهسا کرامتي ( خواهران حامد) ، فريدون محرابي و علي کاظمي ( شوهر خواهرهاي حامد) و ساميه لک (مارال عظيمي) از جمله بازيگراني هستند که در خانه حامد جلوي دوربين مي روند.
براساس اين گزارش، سازندگان «سفر به تاريکي» سپس کار خود را درخانه ي هلن ( با بازي مهناز انصاريان) ادامه  مي دهند.
گفتني است که با پايان تصوربرداري در تهران عوامل ساخت «سفر به تاريکي» براي به تصوير کشيدن بقيه سکانس ها عازم مشهد و اروميه مي شوند.
جمشيد مشايخي، ستاره اسکندري، پولاد کيميايي، فهيمه راستکار، ناصر طهماسب، هايده حائري، شيوا خنياگر، صبا کمالي و سيروس عبدلي ماهور حاج درويش از ديگر بازيگران سفر به تاريکي هستند. آرمان زرين کوب تهيه کنندگي اين سريال را برعهده د ارد و برخي ديگر از عوامل ساخت آن عبارتند از فيلمنامه نويان: فريدون جيراني و عليرضا محمودي ، مدير توليد: ابوالفضل نصير، تدوينگر: بهرام دهقاني، طراح هنري: مشکين مهرگان، طراح چهره پردازي: مهري شيرازي، صدابردار همزمان: ناصر انتظاري و مسئول جلوه هاي ويژه: عباس شوقي.
«سفر به تاريکي» در 15 قسمت پنجاه دقيقه يي ساخته و از شبکه دو پخش مي شود و داستان  آن درباره ي نويسنده ي جواني به نام مارال عظيمي است که پس از انتشار نخستين رمانش به نام گيتي به شهرت غير منتظره يي مي رسد شهرتي که زندگي خانوادگي او را تحت الشعاع قرار مي دهد.
 
 در آستانه ي برگزاري جشنواره ي سينما حقيقت،  محمد آفريده:
طبق آيين نامه ي جهاني يکصد اثر شاخص مستند را به نمايش مي گذاريم

محمد آفريده گفت: سعي کرديم عمده فيلم هاي مستند شاخص در 3 سال اخير را در جشنواره فيلم مستند به نمايش بگذاريم.
مديرعامل مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي در آستانه ي برگزاري جشنواره ي سينماي مستند حقيقت در گفت وگويي با خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تعداد اين فيلم ها را نزديک به 100 اثر اعلام کرد و اظهار داشت: سينماي مستند خيلي اهل بزرگ کردن واقعيت نيست و در صدد کمک به جامعه انساني است و قصد دارد، چهره  ديگري از شرايط زندگي بشري را نشان بدهد که اين ويژگي  در اين فيلم ها به خوبي مشهود است.
وي نمايش اين فيلم ها را تنها در يک سانس عنوان کرد و گفت: اين نکته اي است که در تمام جشنواره هاي دنيا وجود دارد و طبق آئين نامه  جشنواره تنها مجاز به نمايش فيلم در يک سانس و بعضي فيلم ها در دو سانس هستيم و اين موضوع در دنيا مرسوم است و جشنواره هاي محلي براي ديده شدن اين فيلم ها است تا در بخش هاي مختلف همه به سراغ آنها بروند.
آفريده با اشاره به برپايي بازار فيلم مستند در حاشيه جشنواره به ايسنا گفت: اين بازار اولين بازار فيلم هاي مستند در منطقه آسيا خواهد بود که يکي از نقاط مثبت جشنواره محسوب مي شود و فيلم هايي که در جشنواره حضور دارند بصورت اتوماتيک به بازار مي روند و در معرض ديد مهمانان متعدد قرار خواهند گرفت.
دبير جشنواره حقيقت تعداد مهمانان خارجي جشنواره را بيش از 40 نفر دانست و از حضور مديران شبکه ها، خريداران فيلم هاي مستند، مديران فستيوال ها از سراسر دنيا به همراه معاون سينمايي آذربايجان و معاون فرهنگي شهرداري ساپائولو برزيل و فيلم سازان شاخص در حوزه مستند همزمان با برگزاري جشنواره در ايران خبر داد.  وي در پايان برپايي اين جشنواره را فصل جديدي در روند رو به رشد سينماي مستند در ايران دانست وگفت:استقبال بسياري زيادي از سوي علاقمندان شده است و با حمايتي که همه از اين سينماي فرهنگي دارند و اعلام آمادگي که دست اندرکاران اين حوزه داشته اند، اميد به برپايي جشنواره خوبي داريم.
 
 با حضور برومند، احترامي، درويش و...
جلسه  شوراي سياستگذاري جشنواره ي
 فيلم "گل آقا" برگزار شد

 دومين جلسه شوراي سياستگذاري جشنواره فيلم "کمدي گل آقا" برگزار شد.
 طبق اعلام برگزار کنندگان، اعضاي شوراي سياستگذاري جشنواره فيلم کمدي گل آقا، مرضيه برومند، منوچهر احترامي، احمدرضا درويش، مهدي فرجي، منوچهر شاهسواري، مهدي حقيقي و اميرحسين داودي هستند.
اعضاي جلسه با حضور پوپک صابري فومني، عليرضا خمسه و گيتي صفرزاده به تدوين آيين نامه جشنواره پرداختند.
بنا بر اين گزارش، اولين جشنواره ي فيلم کمدي "گل آقا" با هدف حمايت از جريان سينماي کمدي و تقدير و تجليل از هنرمندان اين عرصه برگزار مي شود.
اين جشنواره در سال اول خود (آذرماه 1386) در حوزه فيلم سينمايي بلند داستاني به بررسي آثار توليد شده از مقطع زماني سال 1358 تا 1385 در رشته هاي کارگرداني، بازيگري، فيلمنامه نويسي و تهيه کنندگي مي پردازد و در سالهاي آينده فيلمهاي داستاني کوتاه، مستند، انيميشن، تلويزيوني و... اضافه و جشنواره به صورت رقابتي خواهد شد.
برنامه هاي اولين جشنواره فيلم کمدي گل آقا عبارتند از: تقدير از کمدين هاي ايراني، تشکيل بانک فيلمنامه کمدي و هم چنين بررسي فعاليت نشريات طنز به عنوان بخش جنبي مورد بررسي و تقدير قرار خواهد گرفت.
طبق اعلام برپا کنندگان به برگزيدگان هر رشته تنديس گل آقا، لوح تقدير و جوايز نقدي و غيرنقدي اهدا مي شود.
عليرضا خمسه و گيتي صفرزاده به ترتيب دبير و مدير اولين جشنواره فيلم کمدي گل آقا هستند که قرار است از 15 تا 17 آذرماه سال جاري در تهران برگزار  شود.

بنياد سينمايي فارابي اعلام کرد;
جشنواره بيست وششم فيلم فجر در زمان هميشگي برپا خواهد شد

بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سالجاري در تهران برگزار مي شود.  به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، اين جشنواره که مهمترين رويداد سينمايي کشور به شمار مي رود، همزمان با ايام پيروزي انقلاب اسلامي در بخش هاي سينماي ايران و سينماي بين الملل برگزار مي شود.  بنا بر اين گزارش، جايزه جشنواره بين المللي فيلم فجر سيمرغ بلورين نام دارد که به برگزيدگان آن اهدا مي شود. از سال گذشته يعني بيست و پنجمين دوره تنديس ويژه سينماي ملي نيز به جوايز جشنواره اضافه شده است.  بخش هاي بين المللي اين جشنواره عبارتند از : جام جهان نما (مسابقه سينماي بين الملل)، درجست و جوي حقيقت(مسابقه سينماي معناگرا) و جلوه گاه شرق (مسابقه سينماي آسيا).   جشنواره بين المللي فيلم فجر همچنين به مثابه ويترين سينماي ايران مهمترين توليدات اين سينما را در بخش هاي سوداي سيمرغ، ميهمان و فيلم هاي اول به نمايش مي گذارد.  جشنواره امسال از 12 تا 22 بهمن (23 محرم تا 3 صفر) برپا خواهد شد.

 عليرضا قرباني:  اعطاي نشان شواليه اتفاقي غرور آفرين است

اعطاي نشان فرهنگي شواليه به شهرام ناظري براي هنر موسيقي ايران يک افتخار و از اتفاقات غرورآفرين فرهنگي در چند سال اخير است.  عليرضا قرباني ،خواننده با بيان اين مطلب ضمن تبريک دريافت نشان شواليه توسط شهرام ناظري به خبرنگار مهر گفت : نشان شواليه فرانسه به هنرمنداني تعلق مي گيرد که دست به نوآوري زده وداراي سبک تازه اي در معرفي فرهنگ کشور خودهستند و شهرام ناظري هم در طول تمام سال ها فعاليت خود ابتکار عمل هاي بسياري را در لحن آواز و چگونگي خواندن اشعار مولانا به خرج داده است و من چون شاگرد اين استاد بزرگوار معتقدم که به اين افتخار آفريني بايد باليد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش