جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

  برگزاري نخستين پرده ديني آيين نيايش در کاشان  

کاشان - خبرنگار آفرينش
نخستين پرده ديني آيين نيايش عصر روز سه شنبه در تالار فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي کاشان برگزار شد.
دبير اجرايي اين همايش در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ما گفت: از آنجا که ماه مبارک رمضان، ماه ميهماني خدا و ضيافت الهي است و نظر به اينکه شهر دارالمومنين کاشان در طول تاريخ اسلام و تشيع، به کثرت جلسات و محافل آييني و قرآني مفتخر و مشهور است، اين آيين با هدف زنده نگهداشتن نغمه هاي آييني ديني و نواهاي ماندگار منطقه کاشان برپا شده است.
امير مقامي افزود: در اين آيين که در 10 بخش نقاره نوازي، دهل نوازي، مناجات خواني، منقبت خواني، آيين هاي قرآني شاهنامه فردوسي، سقا خواني، ذکر خواني، مقتل خواني، مرثيه خواني و هوم بابايي برگزار شد، هنرمندان کاشان به اجراي برنامه پرداختند.
وي خاطرنشان کرد: در آيين نيايش، نواهاي ماندگار و سنتي منطقه کاشان با قدمتي نزديک به 700 سال، باززنده سازي شده است.
به گفته وي، اکثر اين آيين ها و نواها به صورت سينه به سينه از نسل هاي گذشته به امروز منتقل شده است که آخرين اجراکنندگان اين نواها، هم اکنون در سنين کهنسالي به سر مي برند
مقامي تاکيد کرد: با توجه به حفظ اين نواها که در زمره ميراث آييني و معنوي کشورمان به شمار مي روند، صدا و تصوير همه اين برنامه ها، ضبط شده تا در جهت حفظ و سندسازي اين آيين، اقدام لازم صورت پذيرد.
وي تصريح کرد: سندسازي اين نواها، از آن جهت اهميت بيشتري دارد که تمامي رديف خواني موسيقي سنتي کشورمان در همين نواها در قالب اشعار مذهبي نهفته است.
دبير اجرايي آيين نيايش يادآور شد: محرم سال گذشته، چهارمين پرده آيين سوگ و مويه با اشاره به نواهاي ماندگار محرم برگزار شد و قرار است پنجمين پرده اين آيين، محرم امسال برگزار گردد.
نخستين پرده ديني آيين نيايش که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي کاشان و با همکاري فرمانداري و اداره آموزش و پرورش اين شهرستان و شرکت ايران غلتک برگزار شد، شامگاه سه شنبه پس از مراسم افطار، به کار خود پايان داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش