جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

  معاون طرح و برنامه شوراي عالي عتف خبر داد:
 ارايه فهرست60 پژوهش کاربردي به معاونت علمي رياست جمهوري  

 ايسنا: معاون طرح و برنامه شوراي عالي علوم، تحقيقات و فن آوري گفت: فهرست اوليه پروژه هاي تحقيقاتي کاربردي دانشگاه ها و مراکز پژوهشي تابعه وزارت علوم طي هفته جاري به معاونت علمي رياست جمهوري ارائه مي شود.
سيد فرهنگي فصيحي با اشاره به اظهارات رييس جمهور مبني بر تامين اعتبار طرح هاي پژوهشي کاربردي با اثرگذاري بالا در سطح ملي که دانشگاه ها و مراکز پژوهشي وابسته به وزارتخانه هاي بهداشت و علوم توانايي هزينه کردن براي آنها را ندارند، اظهار داشت: با توجه به تاکيد دکتر احمدي نژاد طرح هاي پژوهشي کلان دستگاه ها و وزارتخانه ها که نياز به تامين مالي دارند مورد بررسي قرار مي گيرد تا مشکلات مادي اجراي طرح و نگراني هاي مربوط به تامين بودجه آن ها برطرف شود.
وي با بيان اينکه در اين فهرست، 60 طرح  پژوهشي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي که براي حل مساله اي مشخص در زمينه پژوهش هاي کاربردي نيازمند کمک و تامين اعتبار هستند معرفي شده اند گفت: در اين فهرست به طور عمده طرح هايي هستند که دستگاه يا وزارتخانه به تفاهم رسيده اند و حتي بخشي از سرمايه آن را تامين کرده اند ولي به علت مواجهه با کمبود جدي بودجه به اتمام نرسيده اند.
فصيحي، زمان اعلام نتيجه و تعيين تکليف طرح هاي فرستاده شده در اين هفته را يک ماه عنوان و تصريح کرد: اين فهرست اولين فهرست بوده و از ميان طرح هايي انتخاب شده است که به جهت مراجعه دانشگاه ها و مراکز، نزد وزارتخانه جمع آوري شده است. در مراحل بعدي ، طرح ها با فراخوان از طريق دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي بطور سيستماتيک جمع آوري مي شود.
وي در پايان با اشاره به بند دال ماده 45 برنامه سوم، حمايت از پژوهش هاي کاربردي تقاضا محور را تکليف و وظيفه دولت عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس اين بند تا سال گذشته حمايت از پژوهش ها به خوبي صورت گرفت و نزديک به 30 ميليارد تومان حمايت شد اما امسال با وجود جهش در تقاضا و حدود چهار برابر شدن تعداد طرح ها و عدم برنامه ريزي دقيق سازمان مديريت اعتبار ما به کمتر از نصف کاهش يافت و باعث شد تا طرح هاي خوبي نيز در اين ميان ضربه ديده و برگردانده شود که اميدواريم با اين طرح اخير رياست جمهوري مشکلات آنها حل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش