جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

 کوتاه و خواندني 


 وزير علوم خبر داد:
تسهيل شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران
 
ايسنا: وزير علوم، تحقيقات و فناوري از تسهيل شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران و ابلاغ بخشنامه اي به دانشگاه ها مبني بر ضرورت حضور 40 ساعت موظفي اعضاي هيات علمي در دانشگاه ها خبر داد.
دکتر محمد مهدي زاهدي با اشاره به تاکيدات اخير مقام معظم رهبري و رييس جمهور در زمينه دانشگاهها و آموزش عالي، اظهار کرد: به دنبال تاکيد رييس جمهور در خصوص تسهيل نقل و انتقال دانشجويان، شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران تسهيل شده است، با اين حال همچنان انتقال دانشجو از شهرستان به تهران امکان پذير نيست ولي انتقال از دانشگاه هاي تهران به شهرستان انجام مي شود.
وي با اشاره به برنامه ريزي براي پذيرش بومي دانشجو در کنکور، اظهار کرد: در سال گذشته 75 درصد پذيرش دانشجو در دانشگاهها بومي بوده است.
وزير علوم با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در خصوص حضور کامل و پررنگ اساتيد در دانشگاهها خاطرنشان کرد: در اين راستا از طريق معاونت آموزشي وزارتخانه بخشنامه اي به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد که طي آن اعضاي هيات علمي موظف به پر کردن 40 ساعت موظفي خود هستند و اين مساله به صورت جدي پيگيري خواهد شد و اعضاي هيات علمي نسبت به پر کردن اين ساعت، مسئوليت شرعي و قانوني دارند.
به گفته وي، البته برخي از اعضاي هيات علمي که توان پر کردن ساعات موظفي را ندارند با آنها به صورت عضو هيات علمي نيمه حضوري رفتار مي شود و يا مي توانند در خارج از دانشگاه پروژه هاي پژوهشي را در دست بگيرند.
وزير علوم در خصوص پيگيري تدوين نقشه جامع علمي کشور خاطرنشان کرد: پيش از اين قرار بود که لايحه اي در مورد نقشه جامع علمي کشور به مجلس ارائه شود ولي در حال حاضر اين مساله به طور کلي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي واگذار شده است و ديگر نيازي به تهيه لايحه نيست.

رسيدگي به مشکلات دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن
 
رودهن - خبرنگار آفرينش: جلسه پرسش و پاسخ جهت رفع مشکلات دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن ، 28 مهرماه ساعت 10 صبح در سالن آمفي تئاتر مرکز شهر برگزار خواهد شد.
اين جلسه با حضور معاونت دانشجويي واحد رودهن، مسئولان بنياد و دانشگاه و مسئولان بنياد شهيد و امور ايثارگران در جهت رفع مشکلات دانشجويان تحت پوشش بنياد شهيد و امور ايثارگران در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن برگزار خواهد شد.
گفتني است، در پايان جلسه ضمن صرف نهار، هدايايي از سوي بنياد به دانشجويان شاهد و ايثارگر اهدا خواهد شد.
 
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک:
کميته هاي فرهنگي در خوابگاه ها فعال مي شود

ايسنا: معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک گفت: محور عملکرد فرهنگي دانشگاه با توجه به چشم انداز فرهنگي - معرفتي و پژوهشي دانشگاه گسترش مي يابد.
رحيم بيرقي با بيان اينکه برنامه هاي فرهنگي امسال با دو محور انگيزشي و طرحهاي جديد در دانشگاه برگزار مي شود، افزود: فعالتر کردن کانونهاي فرهنگي، فراهم کردن تجهيزات علمي و راه اندازي اتاقهاي انجمن هاي علمي، توسعه مسائل آموزشي و تشکلهاي اسلامي، تجهيز و توسعه کانونهاي قرآن و ترويج فعاليت هاي قرآني برخي از برنامه  فرهنگي دانشگاه در سال تحصيلي جديد است.
وي همچنين اظهار کرد: در سطح خوابگاه ها قصد داريم با فعال کردن کميته هاي فرهنگي خوابگاه ها، فعاليت هاي فرهنگي را در خوابگاه ها توسعه دهيم زيرا بيشتر اوقات فراغت دانشجويان در خوابگاه ها سپري مي شود.
بيرقي با تاکيد بر لزوم بسترسازي مناسب براي فعاليت هرچه بيشتر خانه نشريات دانشجويي، اظهارداشت: نشريات در راستاي توسعه فرهنگي کشور و دانشگاه عمل مي کنند و بايد از آنان حمايت کرد تا بتوانند قلمشان را توانمند کرده و پشتوانه اي فکري خودشان را افزايش دهند که در اين راستا تصميم داريم جلسات منظمي با سردبيران و مديران مسوول نشريات دانشجويي براي حل مشکلات موجود برگزار کنيم.
به گفته وي، فعاليت کانونها و تشکل هاي دانشجويي و خانه نشريات نيز امسال هدفمند و ساماندهي مي شوند.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک در خاتمه اظهار کرد: با طرح يک چشم انداز از برنامه هاي فرهنگي ساماندهي شده به يکسان سازي برنامه هاي فرهنگي دست خواهيم يافت که اين چشم انداز با اتحاد و وحدت در دانشگاه به اجرا خواهد رسيد.

اعطاي جايزه IEEE به استاد ايراني علوم رايانه

ايسنا: دکتر حميد عرب نيا، استاد و پژوهشگر ايراني دانشکده علوم کامپيوتر دانشگاه "جورجيا" به دليل تحقيقات برجسته در حوزه "سوپرکامپيوتينگ" به دريافت جايزه  ويژه بزرگترين انجمن علمي در حوزه الکترونيک و علوم کامپيوتر(IEEE) نايل شد.
در لوح افتخار اين جايزه که روز دوشنبه هفته جاري(15 اکتبر) در جريان هفتمين کنفرانس بيوانفورماتيک و مهندسي زيستي انجمن بين المللي الکترونيک و مهندسي الکترونيک(BIBE IEEE) در دانشکده پزشکي "هاروارد" در "بوستون" آمريکا به اين دانشگر ايراني اعطا مي شود، علت اعطاي اين جايزه تقدير از "نقش پيشتازانه و تحقيقات برجسته دکتر عرب نيا در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" عنوان شده است.
دکتر عرب نيا که همچنين سردبير ژورنال بين المللي Supercomputing است با اشاره به اين که جايزه اعطايي انجمن بين المللي الکترونيک و مهندسي الکترونيک، نخستين جايزه اين انجمن علمي معتبر جهاني در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" است، در خصوص تحقيقات خود که به دريافت اين جايزه منجر شده است، گفت: کار من بيشتر در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" و "موازات" در علوم رايانه است و بيشتر مقالات پژوهشي من در مجلات اين حوزه چاپ مي شود.
استاد ايراني دانشگاه جورجيا تصريح کرد: از جمله پروژه هاي تحقيقاتي اخير من پردازش اطلاعات جمع آوري شده از سيستم هاي GPS متصل به سربازها و رديابي ايميل هاي مبادله شده براي شناسايي ارتباط احتمالي افراد با گروه هاي تبهکاري و افراد تحت تعقيب است.

چاپ مقالات دانشجوي کارشناسي ارشد واحد گچساران در ژورنال هاي بين المللي
 
آفرينش: مقالات آزاده خان محمدي دانشجوي کارشناسي ارشد شيمي در ژورنال هاي کشور مالزي (Hazmaterials bous ar) از باشگاه پژوهشگران جوان واحد گچساران به چاپ رسيد. خان محمدي گفت: فرشيد احمدي و زيبا توکلي اعضاي هيات علمي اين واحد دانشگاهي در تهيه اين مقالات، همکاري داشته اند. وي اظهار داشت: يکي از اين مقالات با موضوع استخراج و پيش تغليط فلزات ارائه شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش