جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

 کوتاه و خواندني 


  معاون وزير مسکن اعلام کرد:
رونق توليد مسکن و رکود قيمت ها

معاون مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي گفت: بخش مسکن در حال حاضر از لحاظ توليد مسکن رونق و از لحاظ قيمتي دوره رکود را تجربه مي کند.
منوچهر خواجه دلويي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: رشد 109 درصدي توليد مسکن حاکي از اين است که توليد مسکن در 6 ماه گذشته رونق داشته است بنابراين اگر در دوره هاي بعدي نيز رشد توليد مسکن با اعمال سياست هاي مناسب ادامه يابد قيمت مسکن کنترل خواهد شد. وي افزود: يک بخش از رشد توليد مسکن در اين دوره به دليل برنامه هاي دولت است بنابراين وقتي تقاضا براي خريد مسکن کاهش مي يابد تقاضا براي ساخت و ساز رونق مي گيرد. خواجه دلويي خاطر نشان کرد: چنانچه رشد تقاضا براي ساخت و ساز و افزايش توليد مسکن را در دوره هاي بعدي نيز تجربه کنيم قيمت مسکن نيز تا حدودي کنترل خواهد شد. معاون وزير مسکن و شهرسازي در خصوص ميزان سود اوراق بازار رهن ثانويه گفت: جلسات مشترک بانک ملي و بانک مسکن براي تعيين ميزان سود اوراق بازار رهن ثانويه بارها تشکيل شده است اما تعيين ميزان سود چند ماهي زمان خواهد برد. وي در خصوص راه اندازي ليزينگ مسکن گفت: انتشار اخبار ناقص در خصوص ليزينگ مسکن در بازار ايجاد ابهام مي کند بنابراين تا زمان نهايي شدن اين طرح نبايد اطلاع رساني نادرست از آن شود. خواجه دلويي گفت: به عنوان مثال به دليل اطلاع رساني نادرست از ليزينگ مسکن بسياري تصور مي کنند که ليزينگ مسکن نيز همانند ليزينگ خودرو که خريد و فروش قسطي انجام مي دهد باشد.
 
تبادل 90 ميليون پيامک در شب و روز عيد فطر

معاون نظارت و مديريت شبکه همراه اول گفت: حدود 90 ميليون پيامک در شب و روز عيد سعيد فطر ميان مشترکان تلفن همراه تبادل شد. فلاح اصغري در پاسخ به اين سوال که چرا پيامک هاي برخي مشترکان شبکه به مقصد نرسيده است ، گفت: 5 درصد مشکلات ارسال پيامک به شبکه و 10 درصد اين مشکلات به مشترکان مربوط است. وي افزود: در دسترس نبودن مشترک، پر بودن حافظه گوشي، خاموش بودن گوشي يا شارژ نبودن آن و قطعي ارتباط به علت بدهي مشترک از جمله مسائلي است که موجب مي شود پيامک به مقصد نرسد.


  مرکز آمار ايرانبا تائيد نرخ بيکاري 10 درصد;
 آمارها شفاف صحبت مي کند

معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران با تاکيد بر اين که حفظ نرخ بيکاري حول و حوش 10 درصد در سه سال آينده کار سختي خواهد بود، گفت: تقاضا براي کار در اين دوره روند صعودي خواهد داشت و مرکز آمار اين نکته را به دولت نيز اعلام کرده است.
به گزارش مهر، علي زاهديان در خصوص تشريح نتايج طرح نيروي کار در تابستان 86 و رفع ابهامات موجود در اين خصوص گفت: مرکز آمار قوي ترين و تنها مرجع محاسبه و اعلام نرخ بيکاري در کشور است.معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران تصريح کرد: پس از سرشماري سال 75 که مرکز آمار روند صعودي نيروي کار در کشور را مشاهده کرد، اندازه گيري هاي نيروي کار را ضروري ديد و از سال 76 طرح آمارگيري در اين زمينه را آغاز کرده که به تدريج به طرح آمارگيري از نيروي کار تبديل شد. وي با تاکيد بر اينکه تعاريف، طبقه بندي ها و معيارهاي اين طرح مطابق با استاندارهاي بين المللي و ILO است، افزود: اين طرح فصلي است و در هر فصل 45 هزار خانوار نمونه يعني بيش از 180 هزار نفر مورد آمارگيري قرار مي گيرند. به گفته زاهديان در اين ارتباط بيش از 40 سوال در مورد اشتغال و بيکاري پرسيده مي شود و در هر فصل 50 درصد خانوارهاي فصل قبل نيز مجددا مورد سوال قرار مي گيرند. وي در مورد شاخص هاي نيروي کار در تابستان سال 86 گفت: طرح آمارگيري نيروي کار با هدف برآورد شاخص هاي نيروي کار به صورت سالانه و فصلي و همچنين تغييرات آن در کل کشور، نقاط شهري و روستايي و تغييرات سالانه در استان با روش نمونه گيري چرخشي در فصول مختلف سال اجرا مي شود. معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران اظهار داشت: بررسي نرخ مشارکت اقتصادي نشان مي دهد که 41/5 درصد جمعيت در سن کار(10 ساله و بيشتر) از نظر اقتصادي فعال بوده اند، به عبارت ديگر در گروه شاغلان يا بيکاران قرار گرفته اند. وي با اشاره به اينکه نرخ مشارکت اقتصادي در بين زنان نسبت به مردان و در نقاط شهري نسبت به نقاط روستايي کمتر بوده است، تصريح کرد: بررسي تغييرات نرخ مشارکت اقتصادي کل کشور نسبت به فصل مشابه در سال قبل حاکي از کاهش 0/5 درصدي اين نرخ و افزايش 1/0 درصدي آن نسبت به بهار 86 بوده است.
زاهديان با بيان اينکه بانک مرکزي در ارتباط با آمارهاي نرخ بيکاري به آمارهاي مرکز آمار استناد مي کند، در خصوص مطالبي مبني بر جانب داري آمارهاي مرکز آمار در جانب داري از دولت گفت: از بين بردن بي طرفي مرکز آمار به آمارهاي کشور ضربه مي زند و نبايد اين مرکز را سياسي کرد.
وي با تاکيد بر اينکه اگر اظهارنظرها با اعداد و به صورت کارشناسي مطرح شود، مرکز آمار آمادگي دارد تا در هر محفلي به بررسي در مورد مسائل نرخ بيکاري بپردازد، افزود: بالا و پايين رفتن نرخ بيکاري براي مرکز آمار نفع و ضرري ندارد. وقتي مطرح مي شود در 16 استان کشور نرخ بيکاري کاهش يافته و در 14 استان کشور نرخ بيکاري افزايش يافته، اين جانب داري از دولت نيست.
معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران گفت: آمارها شفاف صحبت مي کند و مرکز آمار نمي تواند بي طرف نباشد، نبايد اعتمادي را که مردم در طرح سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال جاري به مرکز آمار يافته اند را با اين بحث ها تضعيف کنيم.

نعمت زاده خبر داد: صدور مجوز واردات موقت بنزين از محل منابع داخلي شرکت نفت

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي گفت: با توجه به اتمام بودجه 2/5 ميليارد دلاري واردات بنزين، در حال حاضر بنزين وارداتي کشور از محل منابع داخلي شرکت نفت تامين مي شود.
محمدرضا نعمت زاده در گفت وگو با فارس با اشاره به اتمام بودجه 2/5 ميليارد دلاري تخصيص يافته براي واردات بنزين، اظهار داشت: سرپرست وزارت نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت در اين خصوص مجوز موقتي را صادر کرده تا بر اساس آن، بصورت موقت بنزين مورد نياز وارداتي کشور تامين شود. وي افزود: بر اساس اين مجوز، روزانه حدود 14 تا 15 ميليون ليتر بنزين از خارج کشور خريداري شده و وارد کشور مي شود. مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به منبع تامين ارز مورد نياز جهت واردات اين ميزان بنزين، تصريح کرد: ارز مورد نياز جهت اين امر از محل منابع داخل شرکت ملي نفت تامين خواهد شد تا تکليف اختصاص بودجه واردات بنزين تا پايان سال روشن شود. به گفته وي، با توجه به متغير بودن قيمت بنزين، حجم دقيق اين ميزان بودجه براي واردات موقت، مشخص نيست، ولي مشکلي براي تامين بنزين وجود ندارد.

ميرکاظمي مطرح کرد: درخواست مسوولان نظام براي تجديدنظر در وضعيت فعلي نان

وزير بازرگاني مطرح کرد: مسوولان نظام خواهان تجديد نظر در وضعيت فعلي نان هستند.
مسعود ميرکاظمي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه نان در تهران گفت: خريد تضميني گندم و پرداخت هاي ديرهنگام دولت همواره يکي از دغدغه هاي کشاورزان بوده، اين در حالي است که گندم از محصولاتي است که دولت همواره نمي تواند تا 100 درصد آن را خريداري کند.
به گزارش مهر،  وزير بازرگاني ميزان سرانه مصرف آرد در کشور را 160 کيلو عنوان کرد و افزود: در چنين شرايطي بايد کل چرخه توليد نان را با کليه عوامل در کنار يکديگر در نظر گرفت تا بتوان براي پرداخت يارانه و توليد اقتصادي آن برنامه ريزي کرد.
وي اظهار داشت: در بخش اول پرداخت منظم و به روز و در بخش دوم ساماندهي توزيع بايد صورت گيرد که در حال حاضر کليه آردهاي توليدي تحت پوشش شبکه اي منظم قرار دارد. در بخش بعدي ساماندهي نان است که نشست هاي منظمي با عوامل و دست اندرکاران اين محصول صورت گرفته و بعضا مردم نيز از کيفيت نان معترضند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش