جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6271

 يادداشت 

چرا داروخانه‌ها در حال ورشکستگي‌اند!

ابراهيم علي آبادي

مدتي است مناقشه بر سر بود و نبود و کمبود دارو در کشور بالا گرفته است و مسئولان ذيربط در اين زمينه يا انکار مي‌کنند يا افشا مي‌کنند. از سوي ديگر دارو ودرمان با مشکل بغرنج قاچاق-مانند هر کالاي مهم ديگري- مواجه است که يکي از پي‌آمدهاي مهم تحريم در اين چند سال است. درست است که شايد ما از نظر دارويي تحريم نشده باشيم، اما حقيقت تلخ اين است که در اين مورد به دلايل تحريم‌هاي بانکي و انتقال وجه، دچار مشکلاتي هستيم. پس در واقع خريدن و وارد کردن دارو به اين راحتي‌ها نيست و نياز به کمي دور زدن دارد و وقتي پاي دورزدن به ميان مي‌آيد، قاچاق رخ نشان مي‌دهد و آناني که راه‌هاي در رو را خوب بلدند وارد چنين جرياناتي مي‌شوند. دارو ودرمان ما فعلا درگير چنين مشکلاتي است که هر روز يکي از وجوه آن رخ مي‌نمايد، اين روزها در مورد آنفلوآنزا و اپيدمي آن در کشور و مدتي است در مورد وضعيت داروخانه‌ها.

داروخانه‌هايي که مدتي است بيشترين بخش و فضاي خود را به لوازم آرايشي و بهداشتي اختصاص داده‌اند وبيشترين درآمد آنان نيز از همين بخش است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي مي‌گويد هزار و 810 داروخانه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از لحاظ اقتصادي و به دنبال تحريم‌ها با مشکلات عديده‌اي دست و پنجه نرم مي‌کنند و در شرف ورشکستگي قرار دارند.

البته در کنار تحريم و کمبود دارو، مشکل ديگر داروخانه‌ها، طلب‌هاي بيمه‌اي است که هنوز پرداخت نشده و موجب شده داروخانه‌ها با مشکلات اقتصادي و نقدينگي بيشتري مواجه شده و سراغ وام‌هاي مختلفي بروند که بر مشکلات‌شان افزوده است.

مشکل ديگر داروخانه به گفته مدير روابط عمومي انجمن داروسازان ايران اين است که 97 درصد داروهاي ما توليد داخلي و 3 درصد وارداتي است، اما ارزش مالي آن 3 درصد بيشتر است که با توجه به تحريم‌ها و تخصيص ارز هزينه‌بري زيادي دارد. وي معتقد است بايد يک سند توسعه داشته باشيم مبني بر اين‌که ما چه‌قدر داروساز مي‌خواهيم و چه مقدار بايد از آن‌ها را به داروخانه‌ها سوق دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي