جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6307

 يادداشت 

 ويروس نوع B در راه است؛ مراقب باشيد!

ابراهيم علي آبادي

موج دوم اپيدمي آنفلوآنزا در راه است؛ به گفته رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت آنفلوآنزاي نوع B در راه است و احتمالا تا هفته ديگر فراگير خواهد شد وي خبر مي‌دهد كه در هفته گذشته حدود 500 مورد مشکوک به آنفلوآنزا را در سراسر کشور بررسي کرديم که از اين تعداد 24 مورد مربوط به ويروس نوع B بوده و در بيمارستان بستري و درمان شده‌اند و به همين دليل به مردم هشدار داده است.

هر چند اين نوع آنفلوآنزا از نوع قبلي، خفيف‌تر و طبعا مرگ‌ومير آن كمتر است، اما با توجه به شرايط تحريمي كه در آن قرار داريم و برخي مردم از عهده تغذيه مناسب براي رساندن ويتامين و مواد معدني لازم به بدن، برنمي‌آيند و نيز به همان دلايل تحريمي و برخي بي‌مبالاتي‌ها، ممكن است بازهم دچار كمبود دارو شويم، بهتر آن است كه مردم بيش از پيش مراقب خود و فرزندان‌شان باشند.

آنفلوآنزاي B يكي از مهم‎ترين بيماري‎هاي عفونت ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني است و راه‌هاي اپيدمي و همه‌گيري آنفلوانزاي A و B يكسان هستند. در اين نوع آنفلوآنزا هم مشكلاتي در دستگاه گوارش به وجود مي آيد و اين بيماري همراه است با تب، بدن درد، سرفه، عطسه و ... و در فرم شديد بيماري همراه با استفراغ ، تهوع و اسهال.

اين بيماري از دو راه تنفس و دست منتقل مي‌شود به همين دليل شست‌وشوي دست‌ها بسيار مورد تاكيد پزشكان است. بنابراين رعايت بهداشت فردي و اجتماعي، شست‌وشوي مكرر دست‌ها، دست ندادن، روبوسي نكردن و قرار نگرفتن در مكان‌هاي سربسته مي‌تواند از سرايت اين ويروس جلوگيري كند.

دوره درمان اين بيماري سه تا پنج روزاست، اما درمان نادرست اين بيماري و يا ديردرمان كردن آنفلوانزاي B مي‌تواندعفونت ريوي و وخامت سلامتي فرد را در پي داشته باشد، به خصوص عفونت گوش مياني و درگيري سينوزيت‌ها از عوارض مهم اين بيماري است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي